MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŻORACH

verified_user
ul. Pawlikowskiego Pu
44-240 Żory, Polska
Poproś o informacje

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŻORACH Informacje o firmie

Ogólne informacje

Biblioteka podejmuje liczne formy promocji czytelnictwa i rozbudzania zainteresowań czytelniczych zarówno wśród dorosłych, dzieci i młodzieży. Służą temu ciekawe spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami, panele dyskusyjne poruszające związki literatury z tematyką życia społecznego, a także wydarzenia promocyjne w przestrzeni miasta, w ramach kiermaszy świątecznych i tzw. Spotkań na trawie. Tradycją stały się konkursy czytelnicze np. Literacka Gra w Statki, literacki escape room. Biblioteka organizuje konferencje Którędy do Młodego Czytelnika? Z powodzeniem prowadzona jest doroczna akcję Książka dla Trzylatka pod patronatem Prezydenta Miasta Żory. Właśnie w trosce o najmłodszych czytelników został powołany do życia Klub Czytających Rodzin Czytalińscy cieszący się dużym zainteresowaniem dzieci, rodziców i dziadków. Funkcjonuje także Klub Zaczarowanego Ołówka i Klub Młodego Odkrywcy dla nieco starszych dzieci. Prowadzone są działania w ramach Tygodnia Zakazanych Książek. Miłośnicy literatury i języka angielskiego uczestniczą w spotkaniach klubu Chatting With Tea, a dla miłośników literatury i filmu przeznaczony jest cykl Wielcy Nieobecni. Biblioteka uczestniczy w ogólnopolskich akcjach takich jak Narodowe Czytanie, Cała Polska Czyta Dzieciom, Ogólnopolska Noc Bibliotek. Działają tu trzy Dyskusyjne Kluby Książki, w tym jeden młodzieżowy. Także dla młodzieży przeznaczone są cykle Porozmawiajmy o Uchodźcach, O Żydach i Żydówkach oraz Lekcje Czytania z twórcami i krytykami literackimi. Ponadto w dwóch galeriach organizowane są wystawy sztuki prezentujące dorobek artystów plastyków z miasta i regionu.
Biblioteka realizuje własne projekty krajowe i międzynarodowe finansowane ze środków pozabudżetowych. W ramach wolontariatu europejskiego (Erasmus+) pracują czterej wolontariusze, prowadzą dla społeczności lokalnej różnorodne warsztaty wg własnego pomysłu, np. grafiki komputerowej, fotograficzne, tkackie, malarskie, filmowe, złotej rączki, językowe i wiele innych. Ten właśnie projekt został wyróżniony i miał publiczną prezentację podczas 83. Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji IFLA 2017.
W Bibliotece została utworzona Cyfrowa Przestrzeń Działań Kreatywnych wyposażona w wysokiej klasy komputery, tablety graficzne, iPady, drony, drukarkę 3D, skaner ręczny, gogle VR, kamerę, tablicę multimedialną, rzutniki oraz odpowiednie oprogramowanie. To tutaj działa Lokalny Klub Kodowania i realizowane są warsztaty popularyzujące nowe technologie i wyposażające uczestników w umiejętności poszukiwane na rynku pracy (np. modelowanie 3D, animacja poklatkowa, grywalizacja, programowanie, robotyka, design thinking). Bierzemy także aktywny udział w Europejskim Tygodniu Kodowania, Godzinie Kodowania oraz Europejskim Tygodniu z Internetem.
Biblioteka w Żorach współpracuje w różnych zakresach z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami. Można tutaj wymienić Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji z Warszawy, Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy, Hackerspace Silesia z Katowic. Należą do nich także jednostki miejskie: Urząd Miasta, muzea, Kino na Starówce, oraz partnerzy biznesowi, którzy współpracują z Biblioteką w ramach programu Z kartą biblioteczną taniej.
W zakresie pracy na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych Biblioteka oferuje usługę –„Książka na telefon” – książki są dowożone do osób niepełnosprawnych i starszych, zajęcia „Komputer 50+” (zajęcia komputerowe dla seniorów), mamy sześciu migających bibliotekarzy – osoby przeszkolone z języka migowego, a w Dziale Multimediów udostępnianie są audiobooki, filmy z audiodeskrypcją.
Rozwój Internetu oraz automatyzacja procesów bibliotecznych umożliwia czytelnikom dostęp do nowoczesnej strony www i e-katalogu oraz elektroniczne zamawianie materiałów bibliotecznych, co w znaczący sposób przyczyniło się do poprawy jakości świadczonych usług. Użytkownicy mogą na bieżąco śledzić wszystkie nasze wydarzenia na portalach społecznościowych (Facebook, YouTube). Wszystkie placówki wyposażone są w sprzęt komputerowy umożliwiający bezpłatne korzystanie z Internetu. Zapewniono także dostęp do Platformy IbukLibra, Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej oraz platformy FunEnglish. W Bibliotece funkcjonuje Przystanek Praca – stanowisko komputerowe, które służy do przeszukiwania ofert pracy, można darmowo wydrukować CV.

ul. Pawlikowskiego Pu Żory

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
10:00 - 16:00
Wtorek:
08:00 - 19:00
Środa:
08:00 - 19:00
Czwartek:
08:00 - 19:00
Piątek:
08:00 - 19:00
Sobota:
08:00 - 13:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook youtube
NIP
6510008340
Regon
1411366
Kategorie
Biblioteka Biblioteka publiczna