MUZEUM ARCHEOLOGICZNO HISTORYCZNE W GŁOGOWIE

verified_user
1364 polubień
29 ulubione
ul. Brama Brzostowska 1
67-200 Głogów, Polska
Poproś o informacje

MUZEUM ARCHEOLOGICZNO HISTORYCZNE W GŁOGOWIE Informacje o firmie

Ogólne informacje

Poprzednikiem TZG było powołane do życia już w grudniu 1945 Koło Kulturalno-Oświatowe. Głównym założycielem był Adam Królak, ówczesny wiceburmistrz, działacz kulturalny, zapalony badacz i popularyzator wiedzy o Głogowie i okolicach. Postępująca stalinizacja zahamowała z czasem wielostronną działalność tego stowarzyszenia. W 1951 r. kilku działaczy koła utworzyło Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, stawiając sobie szersze zadania m.in. współudział w odbudowie miasta. Ówczesne realia polityczne doprowadziły wkrótce do rozproszenia Towarzystwa na kilka różnych organizacji, w których działały zresztą przeważnie te same osoby. Nieformalna działalność miała większe znaczenie niż statutowa. Dopiero w styczniu 1965 r. urzeczywistnił się postulat połączenia mniej lub bardziej formalnych grup w jedno stowarzyszenie pod nazwą Głogowskie Towarzystwo Kultury. Jego zasługi dla miasta pozostają niekwestionowane. Można wymienić choćby organizowanie sesji popularno-naukowych i wystaw, utworzenie Izby Muzealnej oraz następnie współudział w organizacji muzeum, powołaniu społecznego komitetu budowy Pomnika Dzieci Głogowskich i ogłoszeniu konkursu na odbudowę Starego Miasta. W r. 1977 w miejsce GTK powołano Towarzystwo Miłośników Głogowa, pod przewodem dotychczasowego prezesa GTK Mieczysława Kaczkowskiego. Pod tą nazwą funkcjonowało ono do września 1995 r., kiedy to sejmik powziął uchwałę o powrocie do istniejącej w początkach lat 50. nazwy Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. W istocie sfera zainteresowań członków obejmowała również teren byłego powiatu (w granicach do 1950 r.). Aktywność TMG w latach osiemdziesiątych nie była zbyt duża. Natomiast od 1991 r. notuje się wyraźne i rosnące ożywienie inicjatyw.

Pierwszym “hitem” były cykliczne prelekcje dotyczące historii miasta. Ich drukowane streszczenia nasunęły dr Januszowi Chutkowskiemu pomysł wydawania zeszytowej serii o nazwie “Encyklopedia Ziemi Głogowskiej”. Towarzysząca jej “Biblioteka EZG” przerosła z czasem - w sensie zaangażowania pracy i środków -wydawnictwo zeszytowe. Natomiast działalność wykładowcza prowadzona była nieregularnie.

Rada stowarzyszenia w kadencji na lata 2016-2019

- Mazurek Zbigniew (Prezes)
- Czaja Dariusz Andrzej (Wiceprezes)
- Kubiak Irena (Sekretarz)
- Lewicz Róża (Skarbnik)
- Dominiak Ireneusz (Członek Zarządu)
- Kuchnicki Marcin (Członek Zarządu)
- Myśków Grażyna (Członek Zarządu)

- Błażejewski Zdzisław (Członek Rady)
- Bok Antoni (Członek Rady)
- Cimek Michał (Członek Rady)
- Czapla Krzysztof (Członek Rady)
- Elsner-Lembicz Irena (Członek Rady)
- Gorajewska Alicja (Członek Rady)
- Górawski Stefan (Członek Rady)
- Górniak Marek Robert (Członek Rady)
- Jarosz Dariusz (Członek Rady)
- Kulczycki Marian (Członek Rady)
- Łachowski Paweł (Członek Rady)
- Maciuszczak Wiesław (Członek Rady)
- Stobryń Kamil (Członek Rady)
- Zięba Urszula (Członek Rady)

ul. Brama Brzostowska 1 Głogów

Godziny otwarcia
Środa:
10:00 - 17:00
Czwartek:
10:00 - 17:00
Piątek:
10:00 - 17:00
Sobota:
10:00 - 17:00
Niedziela:
10:00 - 17:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook facebook facebook facebook facebook
NIP
6931365936
Regon
651000
Kategorie
muzeum muzeum archeologiczne muzeum historii
Słowa kluczowe
Organizacja non profit, Organizacja, Organizacja społeczna

MUZEUM ARCHEOLOGICZNO HISTORYCZNE W GŁOGOWIE Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę