ZIELONOGÓRSKI KLUB SPEEDROWEROWY

verified_user
1100 polubień
56 ulubione
ul. Ptasia 45/3
65-001 Zielona Góra, Polska
Poproś o informacje

ZIELONOGÓRSKI KLUB SPEEDROWEROWY Informacje o firmie

Ogólne informacje

SPEEDROWER - jest to połączenie kolarstwa z żużlem. Z kolarstwa wzięto sprzęt-rowery, natomiast z żużla system rozgrywania meczy i regulamin. Zazwyczaj w żużel na rowerach bawili się kilkunastoletni chłopcy na osiedlowych parkingach naśladując swoich żużlowych idoli. Jeżdżąc na rowerze wcielali się w Andrzeja Huszczę lub Tomasza Golloba. Zmieniło się to w połowie lat 90-tych kiedy zaczęto tworzyć sekcję i rywalizować między miastami. Powołano ogólnopolską ligę speedrowera. W krótkim czasie powstały profesjonalne tory oraz regulamin PTS ściśle określający "zasady gry". Zawodnicy pokonują cztery okrążenia eliptycznego toru, startując spod taśmy startowej z wyznaczonych liniami pół startowych. Rowery są pozbawione hamulców, błotników, przerzutek, wszelkich ostrych wystających części. Mają odpowiednie ogumienie i przełożenia. Wyposażeniem zawodnika jest strój zasłaniający wszystkie części ciała, rękawice, kask, oraz plastron z numerem startowym. Są to najważniejsze punkty regulaminowe do spełnienia w tym sporcie. Dzięki nim wielu młodych ludzi może choć w małej części zrealizować swoje marzenia dosiadając swoich stalowych rumaków. Speedrower ma to do siebie, że uprawiać go może każdy bez żadnych ograniczeń, natomiast żużel jest dla nielicznych. Niemal w każdym mieście gdzie słychać warkot żużlowego motocykla i zapach spalonego metanolu można spotkać bawiącą się w speedrower młodzież.

Speedrower w Zielonej Górze, lata osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte. Wtedy nikt nie marzył o zawodach międzymiastowych. Morelowe, Piastowskie, Stary Rynek i inne osiedla, a wszędzie skład zapaleńców, którzy na rowerze wcielali się w bohaterów torów żużlowych. Zdarte łokcie, obdarte kolana, połamane ramy na porządku dziennym, a przede wszystkim mnóstwo emocji, pasji i młodzieńczej fantazji.

Połowa lat dziewięćdziesiątych i pierwsze działania Mosir-u zmierzające do organizacji bardziej profesjonalnej. To zawody organizowane na "Mrowisku" i pierwsze puchary rozdane w mistrzostwach miasta.

W końcu nastąpił przełom. 13 kwietnia 1997 roku mecz żużlowy z Polonią Piła i komunikat o naborze do klubu speedrowerowego w Zielonej Górze. Pierwsze spotkanie organizacyjne. W siedzibie klubu żużlowego na chętnych, których na spotkanie przyszło około 20 czekał ówczesny prezes klubu żużlowego - Zbigniew Bartkowiak oraz pomysłodawca stworzenia klubu speedrowerowego z prawdziwego zdarzenia - Krzysztof Zakrzewski, niewątpliwie ojciec profesjonalnego speedrowera w Zielonej Górze. Pierwszy trening. Około 60 osób. Wśród nich między innymi Paweł Kokot, który jest w klubie do dzisiaj. Przeszło to najśmielsze oczekiwania organizatorów jak i samych chętnych. Pierwsze ściganie na .. łuku toru żużlowego. Potem na murawie stadionu żużlowego. Pierwszy wyjazd do Rawicza. Towarzyskie ściganie w Rawiczu po ich meczu ligowym z Gnieznem. Zawodnicy zielonogórscy w składzie Sławek Sikora, Damian Lewaszow, Arek Sroka i Piotr Kaszuba. Emocje, nadzieje i porażki. Potem jeszcze sparing w Rawiczu i Lesznie.

Rok 1998 pierwsze finały. MIMP i MMPPK oraz MPPK. Rawicz i Gorzów oraz Częstochowa. Wielki świat na wyciągniecie dłoni dla chłopaków z zielonogórskich osiedli. Paweł Kokot ósmy co było sporym sukcesem, para zielonogórska piąta to także osiągnięcie, para seniorska szósta, wsparta pierwszym transferem Krzysiu Mądrzak z Leszna.

1999 rok pierwsze zawody ligowe. Porażki, porażki i jeszcze raz porażki, ale w barażach o IX miejsce ZKS pokonuje Wiraż Ostrów. To było coś !!! Pierwszy ligowy skład ZKS, Paweł Kokot, Damian Lewaszow, Arek Sroka, Krzysztof Stocik, Jarek Widz, Mariusz Widz, Piotr Malejki i Łukasz Molka. Damian Lewaszow, Krzysztof Stocik i Paweł Kokot wzięli udział w Mistrzostwach Świata w speedrowerze. ZKS doczekał się profesjonalnego na tamte czasy na koronie stadionu żużlowego. Chwilo trwaj ,jesteś piękna.

Sezon 2000. Piękny czas. Pierwsze zwycięstwa w lidze. Groźni dla utytułowanych już drużyn, pierwsze medale mistrzostw Polski i Europy !!! Łukasz Molka Indywidualny Drugi Wicemistrz Polski Juniorów w Gnieźnie, Mariusz Widz Drużynowy Mistrz Europy Juniorów w Lesznie i siódmy indywidualnie!!! Ależ to były sukcesy, każdy cieszył się z dobrego wyniku kolegów.

Rok 2001 rozkwit speedrowera w Zielonej Górze trwa. Drużyna wygrywa większość meczy u siebie, groźni na wyjazdach, niestety nie udało się awansować do ekstraligi. ZKS zbiera dobre wyniki dzięki objeżdzeniu takich zawodników jak wychowankowie Artur Bujnowski, Kamil Pucyk i młodziutki Leszek Rajewski, który zajmuje trzecie miejsce w finale Brązowego Kasku.

Przed sezonem 2002, kiedy ZKS startuje w pierwszej lidze. Jeden, jedyny cel awans do ekstraligi. Mariusz Widz, Paweł Kokot, Artur Bujnowski, Łukasz Molka, kontuzjowany w czasie sezonu Damian Lewaszow, Dawid Demski, Jarek Widz, Kamil Pucyk, Leszek Rajewski. Cudowny monolit, cudowna drużyna, która była o krok od awansu, Na drodze stanął RTS Rybnik. Nagle coś pękło, coś się zmieniło, coś odeszło w dal. Wspólny cel nie został osiągnięty. Pojawiły się pierwsze rysy w klubie, konflikty i nieporozumienia. Ciężkie czasy ZKS. Kariery zakończyli Kamil Pucyk, Leszek Rajewski, Mariusz Widz, Jarek Widz, Damian Lewaszow, Łukasz Molka, Dawid Demski. Paweł Kokot i Artur Bujnowski odeszli do klubu Tornado Poniec. Praca od podstaw, ciężkie budowanie zespołu od nowa. Może to zuchwałe, ale dziś moglibyśmy być drugim Toruniem. Nikt nie wie jakby było, na pewno żal mozolnej pracy, wyczerpujących treningów. Los nie chciał uczynić z Zielonej Góry speedrowerowej potęgi. ZKS wycofany z ligi na dwa lata.

W 2003 roku pojawia się Marcin Pawłowski, Sławek Krawczonek, Marcin Kata, ale przed nimi długa droga do sukcesu. Sławek Krawczonek jest o krok od wygranej w Brązowym Kasku, ostatecznie jednak jest drugi.

Lubuska Liga Speedrowera w 2004 roku, to milowy krok w budowania drużyny ligowej. Pojawia się diamencik Krzysztof Piskorski, Marcin Pawłowski jeździ coraz pewniej. Do drużyny dołącza Robert Bandosz, Michał Rodzeń, Piotr Waliński, Artur Kurdyk, Maciej Hlebik, Marcin Mijalski, Patryk Dudek.

Powrót ZKS do ligi w sezonie 2005. Młodzi zawodnicy przy boku Pawła Kokota uczą się speedrowerowego rzemiosła.

Sezon 2006 to wspaniałe występy liderów ZKS Marcina Pawłowskiego i Krzysia Piskorskiego. Eksploduje talent Krystiana Górniaczyka zdobywa Indywidualnego Mistrza Polski Młodzików. To początek kariery Michała Zielińskiego. Pawłowski wygrywa rawickie Grnad Prix Challenge, a Piskorski jest trzeci. Robert Bandosz, Michał Rodzeń i Mieczysław Zarzycki trzecią parą Kadetów w Polsce.ZKS znów jest groźny.

Sezon 2007 to nieudane pukanie do bram ekstraligi. Żołędowo okazuje się szczęśliwe dla juniorów gdzie Krystian Górniaczyk, Michał Rodzeń i Piotr Waliński sięgają po brąz w finale Mistrzostw Polski Par Klubowych Juniorów. Krystian Górniaczyk po sezonie 2007 odchodzi do Szawera Leszna. ZKS to Piskorski i Pawłowski, powoli słabsze wyniki notuje Paweł Kokot.

W sezonie 2008 ZKS znów wycofany z ligi ze względu na brak toru. Michał Rodzeń powtarza sukces Mariusza Widza sprzed ośmiu lat. Trafia do kadry i zdobywa DMEJ !!! Indywidualnie zajmuje dobre szóste miejsce. Stary tor na ul Wrocławskiej zostaje zburzony.

2009 Awans do Ekstraligi ! ZKS wsparty Piotrkiem Jamroszczykiem udanie kończy walkę o najwyższy szczebel w hierarchii speedrowera. Michał Zieliński zdobywa srebro w Indywidualych Mistrzostwach Polski Kadetów, a Michał Mowczan jest trzeci w Młodzikach.Dzięki staraniom ówczesnych władz ZKS- u Zielona Góra doczekała się jednego z bardziej profesjonalnych torów na świecie !!! Dziękujemy !!!

Kiedy przed sezonem 2010 do klubu powraca Krystian Górniaczyk, a skład wzmacniają liderzy światowych rankingów Marcin Szymański, Maciej Ganczarek i Radek Handke, ZKS staje się faworytem do Mistrzostwa Polski. Z mocarstwowych planów ZKS nie zwojował ligi . Zostaje wycofany z ligi po jednej z kolejek. Na otarcie łez zostają najlepszą drużyną w Mistrzostwach Europy Drużyn Klubowych, Szymański i Ganczarek stają na pudle Indywidualnych Mistrzostw Polski. Maciej Ganczarek jest drugi, a Marcin Szymański trzeci w Indywidualnych Mistrzostwach Europy ! Jedenastą lokatę zajął Marcin Pawłowski. Ten sam skład zdobył srebro w finale MPPK ! Ganczarek i Szymański powołani do kadry zostają Drużynowymi Mistrzami Europy !!! Z osiągnięć regionalnych warto odnotować drugie miejsce Marcina Pawłowskiego i trzecie Krzysztofa Piskorskiego w Indywidualnych Mistrzostwach Okręgu.Sen się kończy wzmocnienia opuszczają zielonogórską drużynę. Górniaczyk trapiony przez liczne kontuzje osiąga coraz to gorsze wyniki. Michał Zieliński, Michał Rodzeń i Robert Bandosz w chwili gdy ZKS ich potrzebuje zmieniają barwy na TPD Kalety. Warto dodać, że ZKS był organizatorem wespół z Szawerem Leszno Mistrzostw Europy w speedrowerze. Niemożliwe stało się faktem !

Rok 2011 i zmiana na pozycji prezesa Krzysztofa Zakrzewskiego zastąpił Paweł Kokot. Znów mozolna praca, aby ZKS zaczął istnieć na speedrowerowej mapie. Pełni obaw zgłasza się do ligi, w której wygrywa dwa mecze. ZKS to Marcin Pawłowski, Michał Mowczan, Krzysiu Piskorski, Paweł Kokot, Tomek Krzos, brązowy medalista IMPKadetów - Kamil Merena, Piotr Waliński, Rafał Lewczuk sporadycznie uzupełniani Arturem Poprawskim, Mariuszem Sobikiem i Michałem Zającem. Zielonogórzanie zdobywają brąz w mistrzostwach okręgu.

Sezon 2012 w tym kalejdoskopowym skrócie. Młodzicy ZKS - Dawid Michalski i Bartek Wojtal zdobywają złoto w parowych mistrzostwach Polski, Krzysiu Piskorski, Michał Rodzeń i Marcin Pawłowski meldują się na trzecim stopniu podium w parach seniorskich. Arek Szymański zdobył brązowy medal w finale IMP oraz srebro w IMPJ ! Dawid Michalski został wicemistrzem Polski Młodzików ! Zielonogórzanie uczestniczyli w Mistrzostwach Europy w Anglii. W seniorach wystąpił Artur Bujnowski i Krzysztof Piskorski, który do finału awansował jako pierwszy rezerwowy. W juniorach swoich sił próbowali Bartosz Wojtal i Michał Mowczan - oboje odpadli w eliminacjach. Arkadiusz Szymański dostał się do finału i zakończył go na pozycji szóstej. Został także powołany do finału DMEJ gdzie Polska zdobyła złoty medal ! ZKS w lidze wygrał dwa mecze oraz dwa zremisował co starczyło na zajęcie siódmej lokaty. Na zakończenie sezonu Artur Poprawski wygrał turniej z okazji 15 lecia Wiraża Ostrów. Nowymi zawodnikami klubu zostali: Adrian Mokras, Marcin Rembacz, Damian i Bartek Pelaczykowie oraz Kuba Dzikowski.

A więc... do startu, gotów, start !!!

ul. Ptasia 45/3 Zielona Góra

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Regon
970707754

ZIELONOGÓRSKI KLUB SPEEDROWEROWY Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę