Zgromadzenie zakonne Księży Salezjanów

verified_user
ul. Lwowska
71-020 Szczecin, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Zgromadzenie zakonne Księży Salezjanów

Zgromadzenie zakonne Ojców Jezuitów Szczecin
ul. Pocztowa , Szczecin
Strona na której znajdziesz aktualne ogłoszenia intencje mszalne a także inform…
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów Szczecin
Strona Parafii p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie prowadzonej przez Księży …
Zgromadzenie zakonne Księży Chrystusowców Szczecin
ul. Młodzieży Polskiej , Szczecin
Oficjalna strona Parafii Świętego Ducha w Szczecinie Zdrojach
PTTK im. Stefana Kaczmarka Oddział Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 49A , Szczecin
None

Zgromadzenie zakonne Księży Salezjanów Informacje o firmie

Ogólne informacje

Pierwsze wzmianki o kościele na Gumieńcach pochodzą z 1300 roku. Pierwotny kościół zbudowany był w konstrukcji drewnianej, natomiast zachowany do dzisiaj kościół, zbudowano w końcu XV wieku. Ówczesna świątynia nie posiadała jeszcze wieży ani wyodrębnionego prezbiterium.
Pod koniec XVI wieku powstało sklepienie kolebkowe z lunetami i żebrami o wzorze sieciowym. W 1800 roku od zachodniej strony dobudowano wieżę, która zwieńczona została hełmem (krytym gontem), przechodzącym w ośmioboczną iglicę. Na wieży został zawieszony dzwon odlany w 1513 roku. Z czasem przejęcia w 1534 roku luteranizmu przez Pomorze, usunięto katolickie wyposażenie kościoła, jako sprzeczne z doktryną protestancką. W 1929 roku na wieży kościelnej zamontowano 4 zegary wykonane w berlińskiej fabryce Gross Uhren Fabrik C.F. Rochlitz. Kościół przetrwał wojnę, zniszczeniu uległy jedynie organy. Po 1945 roku poddano likwidacji przykościelny cmentarz. Pozostał natomiast mur cmentarny z dwiema klasycystycznymi bramami z ok. 1800 roku. Dnia 1 sierpnia 1946 roku ks. dr Witold Stańczyk dokonał poświęcenia kościoła, nadając mu wezwanie św. Józefa. W październiku jednak tego samego roku ks. Krajewski zmienił wezwanie kościoła na Matki Bożej Różańcowej, które to uprawomocnił oficjalny akt erekcyjny dopiero 1 czerwca 1951 roku. Obecne wyposażenie kościoła pochodzi już z innych budynków sakralnych, a mianowicie: barokowy ołtarz z XVIII wieku (który obecnie poddany jest renowacji) przeniesiono do kościoła w 1946 roku, neogotycka chrzcielnica z końca XIX wieku wraz zabytkowymi dzwonami. Starszy późnogotycki dzwon, pochodzący z nieznanego warsztatu ludwisarskiego, odlany został w 1513 roku, natomiast nowszy wykonany został w 1708 roku przez szczecińskiego ludwisarza Johana Heinricha Schmidt’a, ufundowany przez kupców szczecińskich Fryderyka Schrödera i Daniela Gumen’a dla kościoła w Pargowie trafił do gumienieckiego kościoła prawdopodobnie po 1945 roku. W latach 1957 – 1962 dobudowano przedsionek przed wieżą oraz zakrystię. Podczas tej przebudowy usunięto portyk z zachodniej ściany wieży, który zdobił dotychczasowe wejście do kościoła. W 1965 roku sprowadzono do kościoła organy wykonane przez organmistrza Sobiechowskiego z Bydgoszczy. W 1983 roku do południowej strony kościoła dobudowano salki katechetyczne. W roku 2003 usunięto organy i skrócono balkon chóru, przywracając mu w ten sposób jego pierwotny wygląd. Obecnie planowane jest wybudowanie po południowej stronie kościoła nowej świątyni, której zaczątki powstawania już można zaobserwować

ul. Lwowska Szczecin

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
NIP
8521713586
Regon
40044621
Kategorie
kościół kościół katolicki szkoła parafialna

Zgromadzenie zakonne Księży Salezjanów Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę