Kościół Rzymskokatolicki Pw. Najświętszego Zbawiciela

verified_user
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2
20-400 Lublin, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Kościół Rzymskokatolicki Pw. Najświętszego Zbawiciela

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki Lublin
Siostry Białe to skrócona nazwa Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Mar…
Klasztor Księży Sercanów Lublin
Radzyńska 3, Lublin
Charyzmat: wynagradzanie Bogu za grzechy poprzez zjednoczenie z Bożym Sercem we…
Zgromadzenie zakonne Karmelitów Bosych Lublin
ul. Świętoduska , Lublin
Krakowska Prowincja Zakonu Karmelitów Bosych
Kościół pw. Św. Jozafata Lublin
Zielona 3, Lublin
Archidiecezja Lubelska położona jest na terenie południowo-wschodniej Polski. J…

Kościół Rzymskokatolicki Pw. Najświętszego Zbawiciela Informacje o firmie

Ogólne informacje

Archidiecezja Lubelska położona jest na terenie południowo-wschodniej Polski. Jej granice wyznaczają od zachodu tereny nadwiślańskie, od wschodu rzeka Bug, od południa Roztocze, a od północy równiny Podlasia. Obecnie teren archidiecezji to obszar o powierzchni 9 108 km2. Liczba mieszkańców wynosi 1.087.539 w tym 1.028.407 katolików. Siedzibą biskupstwa lubelskiego jest Lublin, miasto liczące obecnie prawie 400 tys. mieszkańców.

Diecezja lubelska, która obchodziła niedawno jubileusz 200-lecia, została utworzona 22 września 1805 roku bullą Quemadmodum Romanorum Pontificum papieża Piusa VII na terenach, które od średniowiecza należały do diecezji krakowskiej oraz łacińskiej diecezji chełmskiej. W pierwszych latach swego istnienia diecezja wchodziła w skład metropolii lwowskiej, jednak w 1818 roku, po tym jak ziemie te znalazły się pod administracją rosyjską, została włączona do nowo utworzonej metropolii warszawskiej [1]. Granice diecezji ulegały znacznym zmianom w trudnych dla Polski i Kościoła czasach zaborów, a zostały na nowo określone w 1925 roku, dzięki reformie administracyjnej w Kościele polskim, której dokonał papież Pius XI; nie zmieniły się też zasadniczo aż do roku 1992. Zachodnią jej granicę stanowiła Wisła od ujścia Wieprza aż po Annopol i Borów. Na wschodzie terytorium diecezji opierało się o Bug, od ujścia Uherki ku południowi. Swoim północnym krańcem sięgała pod Radzyń Podlaski (Czemierniki i Suchowola), natomiast na południu jej granica pokrywała się z granicą rosyjsko-austriacką sprzed I wojny światowej, na odcinku od Wisły na wysokości Zawichostu aż do okolic Dołhobyczowa.
Pod koniec 1991 roku, czyli tuż przed wprowadzeniem nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, diecezja lubelska dzieliła się na 33 dekanaty i liczyła 385 parafii oraz tzw. samodzielnych ośrodków duszpasterskich, które z czasem były erygowane jako pełnoprawne parafie[2]. Rozległy teren diecezji (16 847 km2) zamieszkiwało prawie 1794 000 ludzi, z czego katolicy stanowili ponad 1554 000, czyli 86,6%[3]. Najbardziej znaczącą z mniejszości wyznaniowych stanowiła ludność prawosławna, zamieszkująca zwłaszcza wschodni obszar Lubelszczyzny.
W tymże roku do diecezji lubelskiej inkardynowanych było 992 kapłanów, w tym 62 nowo wyświęconych. 58 lubelskich księży pracowało lub studiowało za granicą. Obszerny gmach Wyższego Seminarium Duchownego z trudem mógł pomieścić bardzo liczne grono kandydatów do kapłaństwa; w roku akademickim 1990/1991 było ich 333. Razem z nimi na wykłady w seminarium lubelskim uczęszczali także młodzi zakonnicy: kapucyni i marianie oraz klerycy z ówczesnej diecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie, mający w Lublinie swój dom formacyjny. Jednym z nich był ks. Mieczysław Mokrzycki (święcenia kapłańskie 1987), obecny arcybiskup metropolita lwowski obrządku łacińskiego.
Oprócz seminarzystów należących do diecezji, w lubelskim seminarium mieszkali i studiowali także klerycy z katolickiej Cerkwi bizantyjsko-ukraińskiej, która w latach komunizmu nie była uznawana przez władze państwowe i nie posiadała w Polsce oficjalnych struktur. W latach sześćdziesiątych biskup lubelski Piotr Kałwa zaczął udzielać schronienia greckokatolickim kandydatom do kapłaństwa, umożliwiając im studia i formację. Po 1989 roku, gdy w Polsce ustanowiono greckokatolicką eparchię, a w krajach byłego Związku Sowieckiego przywrócono wolność religijną, do lubelskiego seminarium zaczęli wstępować, oprócz grekokatolików z Polski, również liczni seminarzyści obrządku wschodniego z Ukrainy. W latach dziewięćdziesiątych ich wspólnota liczyła 60 osób. Oprócz nich w Lublinie kształcili się również klerycy z Rumunii, Łotwy, Białorusi, a nawet z Armenii. Absolwentem seminarium lubelskiego jest Zbigniew Stankiewicz, arcybiskup metropolita ryski.

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2 Lublin

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
09:00 - 14:00
Wtorek:
09:00 - 14:00
Środa:
09:00 - 14:00
Czwartek:
09:00 - 14:00
Piątek:
09:00 - 14:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook google-plus twitter youtube
Kategorie
instytucja religijna kościół kościół chrześcijański

Kościół Rzymskokatolicki Pw. Najświętszego Zbawiciela Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę