KS DĄB ZABIERZÓW BOCHEŃSKI

verified_user
Zabierzów Bocheński 599
32 Zabierzów Bocheński, Polska
Poproś o informacje

KS DĄB ZABIERZÓW BOCHEŃSKI Informacje o firmie

Ogólne informacje

W lipcu 1975 roku na jednym z zebrań ówczesnego Koła Związku Młodzieży Wiejskiej w Zabierzowie Bocheńskim zrodził się pomysł utworzenia drużyny piłkarskiej. Już pod koniec miesiąca ukonstytuował się komitet założycielski w osobach: Józef Dziadoń, Henryk Kieres, Wnęk Edward i Kazimierz Ciukowski. Parę miesięcy później w dniu 23 listopada w sali kina „Wolanka” w Zabierzowie Bocheńskim na zebraniu założycielskim, spośród wielu propozycji wybrano nazwę klubu. Ponieważ te najbardziej nawiązujące do okolicy, jak „Puszcza”, „Wisła”, czy „Żubr”, były już nadane innym klubom, sięgnięto po symbol siły i długowieczności, po „królewskie drzewo”. I tak narodził się Ludowy Zespół Sportowy „Dąb” Zabierzów Bocheński. Wówczas nikt nie wiedział, że w odniesieniu do swojej nazwy, klub będzie mógł się powoływać na I ligowy, założony przed II wojną światową, Klub Sportowy „Dąb” Katowice, któremu po wojnie zmieniono nazwę na GKS Katowice.
W tym historycznym dniu „świeżo zdeklarowani” członkowie wybrali pierwszy Zarząd Zespołu w skład którego weszły następujące osoby:

Henryk Kieres - Prezes,
Bogdan Maśnica - Z-ca Prezesa,
Kazimierz Ciukowski - Sekretarz
Piotr Widła - Skarbnik,
Edward Wnęk - Gospodarz.

Do rozgrywek o mistrzostwo klasy „C” drużyna została zgłoszona jesienią 1976 roku. Pierwszy mecz rozegrano 12.09.1976 roku ulegając 0 : 2 LZS „Zieloni” Niegowić. Do roku 1986 jedyna wówczas drużyna seniorów uczestniczyła w rozgrywkach klasy „C” z przerwą w latach 1979 – 1984. W tym okresie, klub nie posiadał własnego boiska i zaplecza socjalnego. Mecze były rozgrywane na boisku przy Szkole Podstawowej w Zabierzowie Bocheńskim, a piłkarze, korzystając z przychylności ówczesnego dyrektora szkoły Kazimierza Tomaszewskiego, przebierali się w szatni dla uczniów. Zdarzało się także, że zawodnicy na mecze jechali, na rowerach m.in. do Kłaja i Mikluszowic.

W roku 1985 po kilkumiesięcznych przygotowaniach drużyna seniorów ponownie wystartowała w zawodach o mistrzostwo klasy „C”. Tym razem klub posiadał własne pomieszczenia (szatnie i magazyn na sprzęt), a na boisku, jeszcze szkolnym, przeprowadzono remont nawierzchni. Zawodnicy na mecze wyjazdowe byli przewożeni autobusem. Takie warunki przełożyły się na osiągane wyniki. Drużyna awansowała do klasy „B”, a w dwa lata później zajęła trzecie miejsce. W tym okresie we władzach klubu znajdowali się m.in.: Renata Jach, Henryk Kieres, Józef Klima, Józef Kuchta, Aleksander Wilkosz, Aleksander Gawłowski, Edward Wnęk i Czesław Porębski. Zarząd był silnie wspomagany przez zawodników, nie tylko osiąganymi wynikami na boisku. Tworzyli oni silną i dobrze zorganizowaną grupę, która poprzez prowadzenie dyskotek, coroczne występy grupy kolędniczej i wykonywanie we własnym zakresie szeregu innych przedsięwzięć, wprowadzała pokaźne środki finansowe do „kasy klubu”. To właśnie w tym okresie zrodził się pomysł budowy własnego stadionu. Po dwuletnich staraniach i negocjacjach z lokalnymi władzami w roku 1989, klub w akcie „dzierżawy trwałej” otrzymał na terenie byłej żwirowni w Zabierzowie Bocheńskim, dwa hektary nieużytków (o kącie nachylenia 10 o), przeznaczonych pod rekultywację gruntów. Po ciężkich i trwających dwa lata pracach nad tym bardzo trudnym terenem, klub jesienią 1992 roku rozegrał pierwsze mecze na swoim boisku. Wymierny udział w tym dokonaniu mają Panowie: Henryk Kieres, Józef Klima, Józef Kuchta i Jan Gawłowski.

W latach 1999 – 2001 stadion został ogrodzony, płyta boiska zdrenowana i oświetlona. Wykonano siedziska dla około 200 kibiców oraz boksy z ławami dla „zawodników rezerwowych”, a cały obiekt zaczął przypominać namiastkę stadionu piłkarskiego. Pracę Zarządu w osobach: Jan Bochenek – Prezes, Marian Rusek – Z-ca Prezesa, Bogusław Bochenek, Edward Wnęk, Józef Lis, Jan Frąś, docenili zawodnicy awansując z „marszu” o dwie klasy wyżej. Trenerem drużyny był wówczas Andrzej Basista.
Jest to jak do tej pory największy sukces „ligowym” Dębu” . W pierwszym sezonie w A-klasie już pod wodzą trenera Mieczysława Będkowskiego zawodnicy Dębu zajęli, jak na beniaminka bardzo dobre 10 miejsce. W tym okresie w barwach klubu grali:

Robert Bieroń, Wojciech Klima, Krzysztof Hyrc ,Piotr Czech, Grzegorz Samek, Mirosław Stach, Adam Wesołowski, Piotr Stach, Marek Lis, Łukasz Samek, Krzysztof Mazur, Marcin Mazur, Krzysztof Biernat, Piotr Stach, Dawid Będkowski, Bartosz Niewiadomski, Tomasz Lasek, Krzysztof Książek, Tomasz Hyrc.



W sezonie 2001 / 2002 Dąb grał w „A” klasie lecz nie był to niestety udany okres dla naszych zawodników. Przez cały sezony gry w tej lidze nie udało się zdobyć ani jednego punktu .

Sezon 2002 / 2003 również nie był udany w wykonaniu zawodników . Sezon został ukończony tuż nad strefą spadkową. Pasmo niepowodzeń trwało dalej gdyż w sezonie 2003/2004 drużyna zajęła ostatnie miejsce i spadła do „C” klasy.
Jak się okazało porażki były bodźcem motywującym . Dąb w sezonie 2004 / 2005 po rocznej nieobecności w „B” klasie powrócił do niej. Nasz klub zdołała wyprzedzić jedynie drużyna Targowianka Targowisko. Walka o awans była zacięta , kolejna drużyna zdobyła tyle samo punktów co klub z Zabierzowa . Awansowaliśmy dzięki lepszemu bilansowi spotkań bezpośrednich wygrywając 4-2 oraz 5-3 z drużyną Rogowianki Wolica. W sezonie tym doszło do kilku ciekawych meczy. Miedzy innymi zmierzyliśmy się z bliskim rywalem Batorym Wola Batorska. Derby miedzy tymi drużynami zakończyły się dwukrotnie wynikiem 3-0 dla Dębu . Najpierw wygraliśmy 3-0, a później wygraliśmy dzięki walkowerowi z powodu gry nieuprawnionego zawodnika w drużynie Batorego ( wynik z boiska był 1-1). Co ciekawe oba mecze rozegrane były na naszym boisku.
Sezon 2005 / 2006 to sezon , który klub ukończył na bezpiecznym 10 miejscu .Kolejny sezon nie był już tak bezpieczny . Drużyna ukończyła sezon na 3 miejscu od końca i musiała rozegrać baraże o pozostanie w „B” klasie z drużyną LKS Czarnochowice. Pierwszy mecz rozegrany został na boisku w Czarnochowicach, który zakończył się wynikiem 6-2 dla gospodarzy. Dąb mecz kończył w „9” ponieważ sędzia ukarał dwóch zawodników wyrzuceniem z boiska. Wydawało się , że spadek jest nieunikniony , lecz spotkanie rozgrywane na własnym boisku zakończył się identycznym wynikiem dla gospodarzy. O wyniku barażu zadecydowały rzuty karne , lepszą skutecznością i opanowanie wykazali się zawodnicy z Czarnochowic i wygrali w rzutach karnych 4-5.
Kolejny sezon czyli sezon 2007/2008 to walka o awans do „B” klasy rozgrywek powiatu wielickiego. Walka ta zakończyła się sukcesem . Dwa miejsca premiowane awansem zajęły w odpowiedniej kolejności drużyny: Batory Wola Batorska , Dąb Zabierzów Bocheński . W sezonie tym znowu doszło do pojedynków derbowych miedzy Batorym a Dębem i to już w pierwszej kolejce sezonu. Mecze były zacięte i skończyły się zwycięstwem 1-2 drużyny Batorego oraz wynikiem remisowym 2-2 w kolejnej konfrontacji.

Zabierzów Bocheński 599 Zabierzów Bocheński

Strony
Konta społecznościowe
facebook

KS DĄB ZABIERZÓW BOCHEŃSKI Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę