OSP Śliwice

verified_user
1629 polubień
32 ulubione
ul. Dworcowa 11
89-530 Sliwice, Polska
Poproś o informacje

OSP Śliwice Informacje o firmie

Ogólne informacje

Zaczęło się od... przymusu. Z powodu pożarów w Tucholi i okolicach, które niosły za sobą ogromne straty, w 1877 roku wydział powiatowy nakazał stworzenie systemu przymusowej ochrony przeciwpożarowej na terenie samorządu. W tym czasie w Śliwicach pracowali nocni stróże Justyn Dolny i Gracjan Nowak. Po zmierzchu chodzili po wsi i wypatrywali pożarów. Gdy dostrzegli zagrożenie, chwytali za dzwonek i wszczynali alarm. To oni w 1882 roku wraz z rzemieślnikami i większymi gospodarzami ze Śliwic stworzyli we wsi ochotniczą straż, zaś stolarz Antoni Zagórski był inicjatorem przekształcenia drewnianego baraku w remizę, w której druhowie mogli przechowywać potrzebny im sprzęt. Budynek przetrwał do lat 20. poprzedniego wieku. W tamtych czasach strażacy byli wyposażeni m.in. w „kozę”, czyli sikawkę oraz konne beczkowozy i wiadra.
W 1891 roku druhowie gasili pożar zabudowań przy obecnej ulicy ks. Sychowskiego w Śliwicach, a w 1901 roku walczyli z ogniem pomiędzy Śliwicami i Tucholą. Spłonęło tam wówczas 2000 ha lasu. Prawie 20 lat później płomienie pojawiły się w 18 gospodarstwach, natomiast w 1930 roku w tartaku w Śliwicach.

Coraz nowszy sprzęt

W 1900 roku zarządowi OSP Śliwice przewodniczył Antoni Zagórki. Od 1930 roku prezesem OSP Śliwice był Franciszek Rogowski, komendantem – Paweł Beger, a sikawkowym – Tomasz Czapiewski. W 1960 roku prezesem był Józef Cherek, a naczelnikiem – Bronisław Rogowski.
Po II wojnie światowej strażacy starali się o powstanie nowej, murowanej remizy. Cały czas byli bardzo potrzebni, np. w 1957 roku gasili pożar w Zakładzie Przemysłu Drzewnego w Łobodzie, zaś w 1968 roku – 11 budynków w Rosochatce.
Z okazji 100-lecia śliwickiej jednostki w 1982 roku oddano do użytku Dom Strażaka. Druhowie otrzymali wówczas również sztandar i samochód pożarniczy Star 244. Ochotnicy mają też nowsze wyposażenie. Od 2009 roku korzystają z samochodu do ratownictwa drogowego. Warto dodać, że od 1995 roku jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Obecnie prezesem OSP Śliwice jest Zbigniew Maliszewski, naczelnikiem – Mariusz Banach, sekretarzem – Jerzy Wilkowski, skarbnikiem – Adam Czarnowski, gospodarzem – Henryk Banach. Śliwiccy druhowie ruszają do pracy nie tylko, gdy wybuchnie pożar lub wydarzy się wypadek.
– Niedawno sami zagospodarowaliśmy plac obok remizy – mówi z dumą Zbigniew Maliszewski. – Stworzyliśmy bieżnię i miejsce do ćwiczeń oraz zbudowaliśmy zadaszony grill wraz ze stolikami i ławkami.
Prezes zaznacza: – Pomogli nam sponsorzy, którzy podarowali potrzebne materiały.

W roku 2016 na walnym zebraniu sprawozdawczo wyborczym wybrano nowy Zarząd i Komisję Rewizyjną:
Prezes - Zbigniew Maliszewski
Naczelnik - Grzegorz Kaczerzewski
Wiceprezes - Wojciech Malewicz
Z-ca Naczelnika - Paweł Włoch
Skarbnik - Adam Czarnowski
Sekretarz i Kronikarz - Miłosz Czarnowski
Gospodarz - Henryk Banach
Członek - Maciej Pepliński
Członek - Dawid Banach

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący - Zbigniew Trzaskowski
Sekretarz - Tomasz Kaczerzewski
Członek - Piotr Goździelewski

Obecne wyposażenie:

Obecnie na wyposażeniu OSP Śliwice znajdują się trzy samochody.

-SLRt Lublin II: lekki samochód ratownictwa technicznego. Posiada 3- osobową kabinę oraz zabudowę firmy Jelcz. Na jego wyposażeniu znajdują się między innymi średni zestaw hydrauliczny marki Lukas (nożyce, rozpierak ramieniowy, agregat olejowy), a także sprzęt ratownictwa medycznego (torba PSP R1, deska ortopedyczna, zestaw szyn Kramera). W tym samochodzie znajduje się też pompa szlamowa wykorzystywana do pompowania zanieczyszczonej wody. Ponadto są też: pilarka łańcuchowa Husqvarna 445, piła do stali i betonu Stihl, dwa węże ssawne W-75 wraz ze smokiem ssawnym, sorbent do usuwania płynów samochodowych z jezdni, łom, siekiera, łopaty, miotły, koce, zestaw do usuwania owadów błonkoskrzydłych, pachołki drogowe, taśma ostrzegawcza, latarki szt.3, radiostacje nasobne szt.2, drabina nasadkowa. Samochód posiada maszt oświetleniowy zasilany z agregatu prądotwórczego. Jako nieliczna jednostka OSP posiadamy również defibrylator.

-GBA 2,5/16 StarMan: średni wóz ratowniczo gaśniczy ze zbiornikiem na wodę o pojemności 2500 l oraz autopompą o wydajności 1600 l/min. W samochodzie znajduje się też zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250l. Samochód posiada kabinę 6-osobową w układzie 1+1+4. Na wyposażeniu tego auta znajdują się węże tłoczne W-52 oraz W-75, 2 prądownice turbo oraz 2 prądownice proste, rozdzielacz kulowy, 2 aparaty ochrony dróg oddechowych, motopompa pływająca, łopaty, miotły, torba medyczna PSP R1 oraz deska ortopedyczna. Na wyposażeniu są też: pilarka łańcuchowa Husqvarna 450, agregat oddymiający, stojak hydrantowy, szelki ratownicze szt.2, linka ratownicza 20m szt.2, siekiera, zestaw do gaszenia sadzy w kominie (piasek, sól, kula ze szczotką na łańcuchu, sito), sorbent, koce, tłumice, gaśnica śniegowa, wytwornica piany średniej, bosak lekki, latarki szt.4, lizaki podświetlane szt.2, taśma ostrzegawcza, radiostacje nasobne szt.2, maszt ze skarpetą wiatrową, pasy bojowe szt.4, detektor wielogazowy. Samochód posiada działko wodno-pianowe na dachu. Jest też drabina 8m i maszt oświetleniowy zasilany agregatem prądotwórczym.

W roku 2013 z podziału bojowego został zdjęty GBA 2,5/16 Star 244 i został zastąpiony GBA 2/17 Renault Midliner M210 z JRG Tuchola.

- GBA 2/17 Renault Midliner/ISS Wawrzaszek: średni wóz ratowniczo-gaśniczy ze zbiornikiem na wodę o poj.2000l oraz dwuzakresową autopompą o wyd. 1700l/min. Na wyposażeniu samochodu znajdują się: latarki szt.4, radiostacje nasobne szt.3, pasy bojowe szt.4, aparaty ochrony dróg oddechowych szt.4, maszt oświetleniowy z lampami 2x500W, agregat prądotwórczy 2,2kW, taśma ostrzegawcza, mostek przejazdowy, linka ratownicza 20m, miotły, łopaty, szpadle, saperki, tłumice, piasek, sól, sito kominowe, prądownice TURBO szt.2, prądownica prosta, prądownica prosta W-75 z nasadka zamgławiającą, węże tłoczne W-52, pachołki drogowe, rozdzielacz kulowy, nasadka pianowa na działko, szybkie natarcie na zwijadle elektrycznym 60m, węże tłoczne W-75, wytwornica piany średniej, stojak hydrantowy, motopompa pływająca, pilarka łańcuchowa Husqvarna 445, toporek, drabina DW-10, drabina nasadkowa, działko wodno-pianowe, skarpeta wiatrowa na maszcie.

Ponadto w remizie znajdują się 2 ubrania specjalne do usuwania gniazd owadów, , 2 zestawy butli zapasowych do aparatów ochrony dróg oddechowych, zapasowe węże tłoczne W-52 i W-75, 2 węże ssawne, plandeka, basen ppoż. 2500l. Każdy z czynnych strażaków posiadających uprawnienia do udziału w akcjach posiada swoje ubranie specjalne typu NOMEX (kurtka, spodnie) oraz hełm, rękawice i buty. Dodatkowo w remizie znajduje się kilkanaście kompletów ubrań koszarowych używanych w czasie np. zabezpieczania imprez masowych.

W roku 2014 jednostki OSP KSRG otrzymały specjalizacje w zakresie podstawowym. Mają one podnieść wyszkolenie i ilość sprzętu jakie posiadają OSP, ale przede wszystkim poprawić organizację KSRG. Jednostka OSP w Śliwicach z racji największej odległości w powiecie od JRG otrzymała wszystkie specjalizacje tj.: Rat. wodne, rat. chemiczno-ekologiczne, rat. techniczne, rat. wysokościowe i rat. poszukiwawczo-ratownicze.

W roku 2014 jednostka zakupiła dzięki dofinansowaniom łódź ratunkową z napędem spalinowym wraz z przyczepką i podstawowym osprzętem. Jest to element wyposażenia wymagany w ratownictwie wodnym w zakresie podstawowym.

Strażacy:
W szeregach OSP Śliwice jest obecnie ok. 60 członków z czego ok. 40 czynnych, posiadających uprawnienia do udziału w akcjach (badania lekarskie, ubezpieczenie, kurs podstawowy OSP). Ponadto wśród czynnych członków znajdują się strażacy z różnymi kursami specjalistycznymi, m.in. kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, kurs pilarza, kurs ratownika technicznego, kurs płetwonurków, kurs dowódców.

Aby wstąpić do OSP należy skontaktować się z naczelnikiem (obecnie dh Grzegorz Kaczerzewski) lub wysłać maila z zapytanie na osp.sliwice@o2.pl i przystąpić do kursu podstawowego OSP, który trwa ok. miesiąca (wyjazdy w weekendy, a reszta nauki przez internet) i kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Uprzednio należy przejść badania lekarskie organizowane przez OSP.

ul. Dworcowa 11 Sliwice

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Słowa kluczowe
Inne, Organizacja społeczna,

OSP Śliwice Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę