Polska Bibliografia Prawnicza Instytut Nauk Prawnych PAN

verified_user
204 polubień
12 ulubione
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Polska Bibliografia Prawnicza Instytut Nauk Prawnych PAN

Compliant Product Warszawa
Jaszowiecka 14, Warszawa
<p>Compliant Product serves business to handle products in most optimized way. …
Kancelaria Notarialna Joanna Maniszewska-Ejsmont Notariusz Warszawa
<p>Kancelaria notarialna notariusz Joanny Maniszewskiej-Ejsmont sporządza wsz…
karieraprawnika.pl Warszawa
Bagno 2, Warszawa
Portal adresowany jest przede wszystkim do prawników i studentów prawa, ale dzi…
Siwek, Gaczyński & Partners sp.k. Warszawa
ul. Bonifraterska 17 Lok. P. , Warszawa
Świadomi oczekiwań, jakie są obecnie stawiane przedstawicielom naszego zawodu t…

Polska Bibliografia Prawnicza Instytut Nauk Prawnych PAN Informacje o firmie

Ogólne informacje

POLSKA BIBLIOGRAFIA PRAWNICZA
dostępna jest w dwóch formach: jako regularnie wydawany rocznik oraz jako elektroniczna baza danych dostępna na stronie www.bibliografia-prawnicza.pl

INFORMACJE O POLSKIEJ BIBLIOGRAFII PRAWNICZEJ

Rocznik :
ISSN 0551-3855
oprawa miękka
Redakcja naukowa
prof. dr hab. Andrzej Bierć
Autorzy:
Marta Jaszczukowa, , Grażyna Włosek,
Jolanta Żołądkiewicz, Urszula Majszyk

Wersja elektroniczna:
zasięg chronologiczny 1970-2013
strona www.bibliografia-prawnicza.pl

Polska Bibliografia Prawnicza jest wydawana od roku 1965. Ukazało się już 48 tomów. Pierwsze tomy obejmowały dane z lat 1944-1964, następne 1965-1969. Od roku 1970 do 1976 bibliografia wydawana była co dwa lata, a od 1978 roku stała się rocznikiem. I tak jest do chwili obecnej. Ostatni 48 tom ukazał się w maju 2013 i obejmuje dane bibliograficzne z roku 2012.

Założenia Polskiej Bibliografii Prawniczej są następujące:
Polska Bibliografia Prawnicza obejmuje dane bibliograficzne prawniczego piśmiennictwa polskiego za lata 1970-2013. Zawiera pozycje o charakterze naukowym, wybrane publikacje z zakresu dydaktyki (repetytoria, kazusy, testy) i popularyzacji prawa (informatory, poradniki) oraz materiały zamieszczane w dodatku do Rzeczpospolitej „Prawo co dnia”. PBP tworzona jest w układzie rzeczowym, składa się z 24 działów głównych z poddziałami.
W Polskiej Bibliografii Prawniczej rejestrowane są - obok prac prawniczych - także wybrane z uwagi na związek z zasadniczym jej przedmiotem pozycje z historii powszechnej, doktryn politycznych, stosunków międzynarodowych, pomocniczych nauk prawa karnego takich jak: kryminologia, kryminalistyka, medycyna, psychiatria i psychologia sądowa.
Odnotowywane są także źródła prawa (dział 02). Obejmuje on wykaz organów promulgacyjnych, kodeksy i ustawy z komentarzem lub bez niego oraz ważniejsze ekspertyzy i opinie prawne dotyczące obowiązujących przepisów prawnych jak również projektów ustaw. Orzecznictwo sądowe z podziałem na poszczególne gałęzie prawa zawiera dział 03. Informacje o czasopismach prawniczych (wraz podaniem adresu redakcji i numeru ISSN) znajdują się w dziale 04.W PBP zamieszczony jest również wykaz czasopism i wydawnictw ciągłych oraz ich skrótów opracowanych w 2012 roku.
Pozyskiwanie danych bibliograficznych do PBP odbywa się z autopsji oraz z częściowym wykorzystaniem Przewodnika Bibliograficznego.
Pozycje umieszcza się w dziale najbardziej odpowiadającym jej treści. W wypadku, gdy to konieczne, zapis powtarzany jest w dwóch – trzech innych działach. Numer porządkowy umieszczony jest przy pozycji po raz pierwszy pojawiającej się w tekście, powtarzana w kolejnym miejscu występuje bez numeru. Recenzje publikacji umieszczonych we wcześniejszych tomach PBP są opatrzone nawiasem kwadratowym. Ten sam znak sygnalizuje uwagi pochodzące od autorów Bibliografii, gdy tytuł pozycji nie wyjaśnia jej treści (glosy, niektóre wypowiedzi prasowe, publicystyka, wywiady).
PBP zawiera dwa indeksy: indeks autorów prac publikowanych w Polsce oraz indeks autorów prac zagranicznych, recenzowanych w Polsce. W tym ostatnim wypadku nazwiska autorów podaje się w brzmieniu użytym w tekście recenzji. Zapisy w indeksach podzielone są na grupy. Pierwsza (bez szczególnego oznaczenia) zawiera pozycje autorskie (monografie, studia, artykuły, udziały w pracach zbiorowych). Pozostałe grupy oznaczono jako: „red.” – redakcje, „gl.” – glosy i komentarze, „polem.” – polemiki, „przedm.” – przedmowy, wstępy, posłowia, „rec.” – recenzje.
PBP ma także wersję elektroniczną dostępną po wykupieniu subskrypcji na stronie www.bibliografia-prawnicza.pl. Obejmuje ona lata 1970-2013 i jest aktualizowana raz w miesiącu. Stopniowo będzie poszerzana o kolejne, wcześniejsze tomy PBP aż po rok 1918.

Obecnie Polska Bibliografia Prawnicza zawiera blisko 270.000 rekordów i jest jedną z największych bibliografii dziedzinowych w Polsce. Przeszukiwanie bazy może być prowadzone według każdego znaczącego elementu z opisu bibliograficznego i deskryptorowego opisu treści np.: tytułu, autora, sygnatury glosy, słów kluczowych. Jest możliwe zawężanie wyników wyszukiwania do dokumentów określonego typu np. glos, sprawozdań, artykułów, opracowań, przeszukiwanie bazy według klasyfikacji rzeczowej. Ze strukturą bazy można zapoznać się przeglądając dostępną w Internecie wersję \"demo\", zawierającą publikacje z 1995 roku.

ul. Nowy Świat 72 Warszawa

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
07:00 - 17:00
Wtorek:
07:00 - 17:00
Środa:
07:00 - 17:00
Czwartek:
07:00 - 17:00
Piątek:
07:00 - 17:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Słowa kluczowe
Prawnik i firma prawnicza,

Polska Bibliografia Prawnicza Instytut Nauk Prawnych PAN Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę