Fundacja Emaus

verified_user
Królowej Jadwigi 13a
26-600 Radom, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Fundacja Emaus

Fundacja Dobry Duszek Radom
Mokra 2, Radom
None
Fundacja Pomagamy z Pasją Radom
Biznesowa 15, Radom
Działalność Fundacji prowadzona jest na dwóch płaszczyznach: Pomocy powypadkow…
Fundacja Kultury Jana Kochanowskiego Radom
Czarnoleska 17, Radom
None
FUNDACJA SEMPER PRO OMNES Radom
ROMUALDA TRAUGUTTA 15 /14, Radom
Fundacja została powołana w celu: 1) upowszechniania zasad demokratycznego pań…

Fundacja Emaus Informacje o firmie

Ogólne informacje

11 stycznia 1984 roku Biskup Edward Materski erygował na Michałowie wikariat samodzielny, którego administratorem został ks. Adam Zając. Ówczesne władze nie chciały się zgodzić na budowę kościoła w tym miejscu, gdzie obecnie stoi kościół pw. bł. Annuarity. Pozwolili natomiast na budowę na końcu osiedla, aby ludzie tam chodząc, zapadali się w błocie po same pachy (takie były wtedy warunki; ilekroć padał deszcz lub topniały śniegi, pojawiały się tam duże ilości błota). Obrazek2Ksiądz biskup nie dał za wygraną. Nadal starał się o wybudowanie kościoła w centrum osiedla, jednocześnie tworząc parafię św. Łukasza i stawiając kaplicę przy ul. Piastowskiej. Wreszcie władze uległy i pozwoliły na budowę kościoła przy ulicy Królowej Jadwigi pod warunkiem, że zostanie rozebrany kościół przy ulicy Piastowskiej. Ksiądz biskup się zgodził, ale kościoła nie pozwolił rozebrać i budowano jednocześnie dwa (tzn. stawiano tymczasowe kaplice - w parafii pw. św. Łukasza stoi taka do dziś). Gdy go zapytano dlaczego, odpowiedział: "No przecież nie mogę rozebrać kościoła". I w taki oto sposób mamy dwa kościoły na Michałowie. Ksiądz biskup bardzo się cieszy, że udało mu się władze komunistyczne "wyprowadzić w pole".

Patronka bł. Annuarita
W roku 1989 zmieniono wezwanie parafii. Od tej pory była to parafia pod wezwaniem św. Łukasza i bł. Annuarity. Zaczęło się od tego, że przyjechał biskup z terenów, gdzie żyła bł. Annuarita i prosił naszego biskupa o wsparcie materialne dla misji w Zairze.Obrazek4 Ale to było niemożliwe: w ówczesnej diecezji sandomiersko-radomskiej budowało się wiele kościołów, rozpoczęto budowę seminarium. Ksiądz biskup obiecał natomiast pomoc duchową. I to, że parafia na Michałowie otrzymała drugiego patrona, miało być formą pomocy duchowej i modlitewnej dla Kościoła w Zairze.

Powstanie parafii
7 listopada 1993 roku odbyło się poświecenie kościoła dolnego przy ulicy Królowej Jadwigi i nadano mu tytuł bł. Annuarity. W tym też dniu ksiądz biskup ogłosił podział parafii na dwie osobne parafie: parafię pw. św. Łukasza z kościołem przy ul. Piastowskiej i parafię pw. bł. Annuarity z kościołem przy ul. Królowej Jadwigi. Granicę wyznaczała ulica Królowej Jadwigi. Dekret o podziale parafii nosi datę 8 listopada 1993 roku. Proboszczem został mianowany ks. Stanisław Barański, dotychczasowy proboszcz parafii św. Łukasza i bł. Annuarity. I od tego momentu liczy się czas samodzielności naszej parafii pw. bł. Annuarity w Radomiu.

Obrazek5Górny kościół
16 kwietnia 1995 roku rozpoczęły się prace murarskie przy wznoszeniu górnego kościoła. Rok później oddano część mieszkalną plebanii, gdzie wprowadzili się księża wikariusze, a na jesieni 1997 roku zamieszkał w niej też ks. Stanisław Barański. W 1998 roku parafia wzbogaciła się o trzy dzwony: najmniejszy (100 kg) św. Kazimierz, średni (260 kg) św. Wojciech i największy (500 kg) Jan Paweł II. W listopadzie 2000 roku ukończono dach na kościele. Od tej pory prowadzono prace wykończeniowe: otynkowano wewnątrz (zakończono w październiku 2002 roku), wstawiono okna i drzwi (w latach 2003-2005), oraz ułożono posadzkę i wymalowano ściany (jesień 2005 roku). W Boże Narodzenie 2005 roku odprawiona została pierwsza Msza święta. Na stałe oddajemy cześć Bogu w górnej świątyni od 15 kwietnia 2006 roku. Była to Wielka Sobota. Radość ze Zmartwychwstania spotęgowana była radością z ukończenia budowy kościoła. 27-28 kwietnia 2006 roku miało miejsce nawiedzenie Matki Bożej w naszej parafii w znaku Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Uroczystość ta zgromadziła liczną rzeszę wiernych z naszej parafii i z okolic.

Patron św. Michał Archanioł
29 września 2006 roku Ksiądz Biskup Zygmunt Zimowski uroczyście konsekrował nasz kościół i nadał naszej parafii drugiego patrona - św. Michała Archanioła.

Nasza parafia
Obrazek6Pierwszymi wikariuszami byli: ks. Szymon Pikus (1993-1996) i ks. Marek Bartosiński (1993-1997). Po nich w naszej parafii pracowali: ks. Paweł Mąkosa (1996-1997), ks. Bogdan Pacyniak (1997-2001), ks. Tomasz Gaik (1997-2006), ks. Zbigniew Chmal (2001-2002), ks. Mariusz Morawski (2002-2008), ks. Tomasz Herc (2006-2008), ks. Arkadiusz Bernat (2008-2010) oraz ks. Marcin Sajnóg (2010-2011). Obecnie, od 2000 roku (po śmierci ks. Barańskiego) proboszczem jest ks. Kazimierz Marchewka, a wikariuszami: ks. Krzysztof Kaszuba (od roku 2008) i ks. Michał Faryna (od roku 2011). Z parafii pochodzi trzech księży: ks. Grzegorz Walczak (wyświęcony w 1994 roku), ks. Dariusz Szambor (wyświęcony w 1996 roku) i ks. Łukasz Gospodarczyk (wyświęcony w 2003 roku). Granice parafii wyznaczają cztery ulice: Królowej Jadwigi, Mieszka I, Żółkiewskiego i Warszawska (dwanaście domów za ulicą Warszawską, między rondem a rzeką Mleczną, należy również do naszej parafii). 1 stycznia 2007 roku do naszej parafii zostali przyłączeni mieszkańcy ul. Brzustowskiej należący dotychczas do parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Radomiu (os. Akademickie).

Parafia liczy około 6800 wiernych. W parafii działają różne grupy: ministranci, schola, Ruch Światło-Życie, harcerze Zawiszacy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Kółka Żywego Różańca, Caritas.

Królowej Jadwigi 13a Radom

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook

Fundacja Emaus Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę