Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie

verified_user
1048 polubień
4 ulubione
Twarda 42
00-831 Warszawa, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie

MARINA Warszawa
Wybrzeże Gdyńskie 2, Warszawa
MARINA zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną środków transportu prowadzoną…
BEST DENT - Dentysta Marina Mokotów Warszawa
Ul. Przejazd 4, Warszawa
Klinika Stomatologii Profesjonalnej BEST DENT powstała z pasji leczenia, upięks…
GREENFIELDS REAL ESTATE WARSZAWA - MARINA MOKOTÓW Warszawa
GreenFields Real Estate Agency oferuje kompleksową obsługę klienta w branży nie…
Livart Warszawa
Niepodleglosci 222, Warszawa
Producent pomostów, przystani, marin i akcesoriów do obsługi jednostek: małych …

Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie Informacje o firmie

Ogólne informacje

Okręg Mazowiecki jest największym ogniwem terenowym Polskiego Związku Wędkarskiego. Po połączeniu z Okręgiem Płocko-Włocławskim zrzesza ponad 70 000 wędkarzy i gospodaruje na około 22 000 ha wód. Jednym z założeń działalności statutowej Okręgu jest organizowanie wędkarstwa, rekreacji i sportu wędkarskiego. Cele te realizowane są przede wszystkim poprzez prowadzenie schronisk, przystani i innych obiektów służących członkom Związku, upowszechnianie wędkarstwa, ochronę i zarybianie wód, organizowanie zawodów wędkarskich oraz prowadzenie pracy szkoleniowej wśród młodzieży w zakresie popularyzowania wędkarstwa i wiedzy ekologicznej.

Na Mazowszu większość akwenów jest w gestii Okręgu Mazowieckiego. Do największych należą: Jezioro Zegrzyńskie o powierzchni 3300 ha, Wisła od ujścia Pilicy do ujścia Mołtawy, Narew od ujścia Szkwy do Jeziora Zegrzyńskiego oraz Bug od ujścia Nurca do Jeziora Zegrzyńskiego. Atrakcyjne mniejsze rzeki to: Nurzec, Orzyc, Jeziorka, Rządza, Świder, Omulew, Rozoga i Szkwa.

Okręg Mazowiecki gospodaruje również na kilkudziesięciu akwenach byłego Okręgu Płocko-Włocławskiego, które znajdują się powiatach: płockim, gostynińskim, włocławskim, rypińskim, lipnowskim, radziejowskim i akeksandrowskim, a także na 26 jeziorach położonych w okolicach Szczytna. Największe i najbardziej znane to: Sasek Wielki (888 ha); Wałpusz (432 ha); Sasek Mały (332 ha); Małszewskie (218 ha); Narty (217 ha); Grom (216 ha); Brajnickie (211 ha) i Sedańsk (186 ha). Prowadzi cztery ośrodki zarybieniowe - w Halinowie, Wierzbicy-Zatorach, Wilamowie-Ławsku i Janowie. Hodowany w nich narybek każdego roku zasila mazowieckie akweny.

W Warszawie i jej najbliższych okolicach znajdziemy wiele wód drobnych, nad którymi mieszkańcy stolicy chętnie relaksują się w czasie wędkowania. Warto tu wymienić jeziora: Kamionkowskie na Pradze-Południe, Czerskie w Górze Kalwarii, Błędowo koło Pomiechówka, Habdzin w Konstancinie Jeziornie, oraz glinianki na Szczęśliwicach, we Włochach czy Zielonce.

Miłośnicy wędkowania, którzy nie lubią długo czekać na branie parokilogramowej ryby, mogą odwiedzić dwa prowadzone przez Okręg stawowe łowiska specjalne - w Halinowie pod Warszawą i w Wierzbicy koło Serocka. Zbiorniki są intensywnie zarybiane karpiami, sumami, linami i jesiotrami.


Ochrona wód

Akweny obfitujące w ryby przyciągają nie tylko wędkarzy. Niestety, problem kłusownictwa nie omija również wód Mazowsza. Choć, jak pokazują statystyki z ostatnich lat, proceder ten został znacznie ograniczony.

Wody Okręgu Mazowieckiego chronią dwie formacje straży rybackiej - etatowa i społeczna. Etatowa Straż Rybacka składa się z dwóch patroli, które działają samodzielnie i współpracują z Państwową Strażą Rybacką, Policją oraz lokalnymi grupami Społecznej Straży Rybackiej. Patrole dysponują samochodami terenowymi, kabinowymi łodziami patrolowymi oraz lekkim sprzętem pływającym. Strażnicy są wyposażeni w środki ochrony osobistej (m.in. kamizelki kuloodporne), środki łączności operacyjnej, telefony komórkowe, a także lornetki, noktowizory i aparaty fotograficzne.

Druga formacja - Społeczna Straż Rybacka, jest liczniejsza. W Okręgu zarejestrowanych jest około 400 strażników, którzy rekrutują się z mazowieckich kół i podlegają komendantom powiatowym SSR. Społeczni strażnicy korzystają z podpisanych przez Okręg porozumień ze służbami porządku publicznego - Policją i Państwową Strażą Rybacką. Współpraca układa się bardzo dobrze, o czym świadczą wyniki prowadzonych kontroli, zwłaszcza w okresach podwyższonej presji kłusowniczej, tj. w czasie tarła ryb i w okresach przedświątecznych.

Okręg Mazowiecki nie szczędzi wysiłków, aby straże rybackie, zarówno etatowe, jak i społeczne, dysponowały profesjonalnym wyposażeniem technicznym. Rokrocznie prowadzone są zakupy znacząco poprawiające jej mobilność (łodzie, silniki zaburtowe, paliwo i serwis techniczny) i skuteczność działania (odzież, optyka i łączność).

Zagospodarowanie wód

Na dzierżawionych i użytkowanych akwenach Okręg prowadzi gospodarkę wędkarsko-rybacką. Na podstawie umów i operatów rybackich, zobowiązany jest do prowadzenia racjonalnej gospodarki, która - w dużym skrócie - z jednej strony polega na zarybianiu wód (głównie gatunkami, na które jest największa presja wędkarska), z drugiej zaś na odławianiu pewnej puli ryb, aby zachować równowagę międzygatunkową. Eksploatacja rybacka ukierunkowana jest przede wszystkim na ryby karpiowate (leszcz, krąp i płoć).

Wody Okręgu Mazowieckiego każdego roku zasilane są materiałem zarybieniowym blisko za kwotę 2,5 mln zł. W zarybieniach dominują tak atrakcyjne wędkarsko gatunki, jak: szczupak, sandacz, sum, karp, jaź, boleń, brzana i lin.

Akcje zarybieniowe prowadzone są głównie wiosną i jesienią. Ryby dostarczane są w specjalnych workach i basenach wypełnionych wodą, która wzbogacona jest w tlen. W akcjach zarybieniowych oprócz pracowników biura Zarządu Okręgu biorą udział strażnicy SSR oraz wędkarze delegowani do pomocy przez zarządy mazowieckich kół.

Okręg Mazowiecki prowadzi również wszelkie niezbędne zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne, polegające m.in. na wapnowaniu i usuwaniu nadmiaru roślinności, a także monitorowaniu stanu jakościowego wody i kondycji ryb.

Od przeszło dziesięciu lat prowadzone są prace inwentaryzacyjno-badawcze, które mają na celu uzyskanie pogłębionej wiedzy na temat środowisk wodnych i zespołów ichtiofauny, która je zamieszkuje. W ramach programu, we współpracy z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, wykonano specjalistyczne badania w rzekach: Długa, Utrata, Świder, Rządza, Brok, Orz, Nurzec, Ełk, Jegrznia i Wissa. Ponadto prowadzono szereg próbkowań ichiofaunistycznych jezior i innych zbiorników wodnych (m.in.: Rokola, Toczyłowo, Pomocnia, Góra, Szczęśliwice, Błonie, Grodzisk, Ożarów Maz., Zielonka, Chorzele i Karwacz). Prace te wielokrotnie przyczyniły się do wypracowania lepszego modelu gospodarki wędkarskiej-rybackiej.


Działalność Sportowa

Zawody wędkarskie w dziejach naszego Stowarzyszenia zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wędkarzy. Organizowane są już na szczeblu koła i często łączy się je z wycieczkami, wyjazdami autokarem na odległe łowiska. Rywalizacja sportowa odbywa się w kilku dyscyplinach: spławikowej, spinningowej, muchowej, podlodowej oraz rzutowej, a ostatnio również morskiej, i przyciąga zarówno wędkarzy starszej daty, jak i młodzież oraz dzieci. Regulamin rozgrywania zawodów na szczeblu Okręgu ułatwia wyłanianie najlepszych zawodników w poszczególnych dyscyplinach i kategoriach wiekowych. W cyklu rocznym, po podsumowaniu punktacji, powołuje się kadrę, która reprezentuje Okręg w zawodach ogólnopolskich z cyklu Grand Prix, mistrzostwach Polski i zawodach międzynarodowych. Szczególną opieką objęci są najmłodsi zawodnicy - kadeci i juniorzy. Najlepsi reprezentują Okręg na ogólnopolskich olimpiadach młodzieży wędkarskiej, ale wcześniej biorą udział w olimpiadach okręgowych i konkursach organizowanych przez Okręgową Komisję Młodzieżową.

W Okręgu Mazowieckim działa 100 kół i 40 klubów, które w cyklu rocznym organizują ponad tysiąc imprez wędkarskich, w tym ponad 300 zawodów rangi mistrzowskiej. Okręg organizuje średnio 20 zawodów eliminacyjnych i mistrzowskich, w których uczestniczy blisko 1800 zawodników, reprezentujących kluby i koła wędkarskie

Praca z młodzieżą

Z każdym rokiem szeregi Okręgu wzmacniają młodzi adepci wędkowania. To bardzo cieszy i dobrze rokuje na przyszłość. W dużym stopniu jest to zasługa organizowanych na szczeblu kół młodzieżowych szkółek wędkarskich. W czasie zajęć, pod okiem doświadczonych instruktorów PZW, dzieci i młodzież szkolna zdobywają wiedzę z zakresu ekologii i poznają różne techniki wędkowania.

W pracę z młodymi adeptami aktywnie włącza się Okręgowa Komisja Młodzieżowa, kontynuująca tradycje udziału młodych wędkarzy w krajowych i międzynarodowych obozach młodzieżowych. Na obozach rozgrywane są cyklicznie spławikowe i rzutowe zawody wędkarskie w kategorii dziewcząt i chłopców, organizowane są wycieczki turystyczno-przyrodnicze. Każdego roku Komisja Młodzieżowa wspólnie z Zarządem Koła nr 53 przy Ministerstwie Sprawiedliwości organizuje konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży, które poświęcone są ochronie środowiska przyrodniczego. Nadzoruje szkolenie instruktorów młodzieżowych i organizuje okręgowe olimpiady młodzieżowe.

Działania Komisji Młodzieżowej wspiera Komisja ds. Promocji, która corocznie m.in. współorganizuje inicjowane przez władze samorządowe obchody Dnia Dziecka i „Święta Wisły", zachęcając dzieci i młodzież do udziału w licznych konkursach i pokazach promujących polskie wędkarstwo.

Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę