Pałac Branickich w Białymstoku

verified_user
673 polubień
12751 ulubione

Firmy podobne do Pałac Branickich w Białymstoku

BIK Edukacja Krzysztof Kundziewicz Białystok
św. Rocha 5 lok. 202, Białystok
<html><body><p>Szkolenia i kursy informatyczne i dla biznesu, wynajem sal szkol…
KIDS NAVI Sp. z o.o. Białystok
ul. Warszawska 6/32, Białystok
Szukasz doskonałych aktywności dla dzieci? Zaplanuj.co to Twoje rozwiązanie! Na…
Plus i Minus Białystok
ul. Choroszczańska 31 lok. 46, Białystok
None
FUNDACJA BUDUJEMY LUDZI POKOLENIA JPII Białystok
SITARSKA 25, Białystok
BUDUJEMY LUDZI Pokolenia JPII to projekt oparty na idei inwestowania w rozwój i…

Pałac Branickich w Białymstoku Informacje o firmie

Ogólne informacje

Pałac Branickich – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Początki pałacu sięgają XVI wieku. Murowany zamek w stylu gotycko-renesansowym został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa, znanego z budowy Zamku Dolnego w Wilnie, dworu królewskiego w Knyszynie, oraz modernizacji i rozbudowy Starego Zamku w Kamieńcu Podolskim czy zamku w Tykocinie. Kompletnie przebudowany w stylu późnobarokowym przez trzech architektów: Tylmana z Gameren, Jana Zygmunta Deybela i Jakuba Fontanę. Pałac został zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1946-1960. Od końca II wojny światowej mieściła się w nim Akademia Medyczna, obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.Zamek WiesiołowskichPierwsze przekazy o istnieniu osady w miejscu pałacu, które zostały potwierdzone wykopaliskami archeologicznymi z 2009 roku, pochodzą z XVI wieku. Znajdował się tu w tym czasie prawdopodobnie dwór sekretarza królewskiego Mikołaja Raczkowicza, po którego śmierci jego żona Katarzyna Wołłowiczówna wniosła go do majątku swojego drugiego męża Piotra Wiesiołowskiego. Na jego też polecenie budowniczy królewski Hiob Bretfus wzniósł w Białymstoku murowany gotycko-renesansowy zamek. Posiadał on dwie kondygnacje, a dostępu do niego broniła fosa i umocnienia ziemne. Syn Piotra – Krzysztof Wiesiołowski został marszałkiem wielkim litewskim. Przed bezpotomną śmiercią w 1637 roku, zapisał swoje dobra skarbowi Rzeczypospolitej, a wdowa po nim otrzymała w zamku jedynie dożywocie.

Białystok

Numery telefonów
Konta społecznościowe
facebook
Słowa kluczowe
Edukacja, Punkt orientacyjny i miejsce historyczne, Park

Pałac Branickich w Białymstoku Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę