Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego

verified_user
735 polubień
64 ulubione
Al. Marszalka Pilsudskiego 46
81-378 Gdynia, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni Gdynia
ul. Śląska 35/37, Gdynia
Wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności, Bankowa w 2009 roku otwier…
Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej Gdynia
Antoniego Hryniewickiego 10, Gdynia
Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni to niepubliczna uczelnia wyższa po…
Pomorska Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Gdyni Gdynia
Pomorska Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Gdyni kształci studentów w zakresie 4…

Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego Informacje o firmie

Ogólne informacje

O wydziale
Nowoczesna infrastruktura naukowa i edukacyjna Wydziału Oceanografii i Geografii UG zlokalizowana jest w dwóch miejscach: w Kampusie Gdyńskim, gdzie swoją siedzibę ma Instytut Oceanografii oraz w Kampusie Bałtyckim, gdzie zlokalizowany jest Instytut Geografii. Wydział posiada również dwie stacje terenowe – Stację Morską w Helu oraz Stację Limnologiczną w Borucinie nad Jeziorem Raduńskim.

Wydział zbudował nowy statek badawczy, 50 metrowy katamaran ‘OCEANOGRAF’. Statek jest przeznaczony prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska Morza Bałtyckiego oraz do prowadzenia ćwiczeń terenowych dla studentów wydziału.

Kadra
Na wydziale pracuje 213 osób (stan na 1 października 2016 r.). Wśród nich, 131 osób to nauczyciele akademiccy (profesorzy, adiunkci i asystenci). Istotną grupę stanowią pracownicy naukowo-techniczni i techniczno-inżynieryjni w liczbie 54 osób. Wydział zatrudnia również 18 pracowników administracyjnych oraz 10 marynarzy.

Badania naukowe / współpraca zagraniczna
Instytut Oceanografii podejmuje interdyscyplinarne badania naukowe w strefie brzegowej mórz szelfowych. Badania są skoncentrowane głównie na obszarze południowego Bałtyku, jednakże pracownicy naukowi eksplorują także regiony polarne. Główna tematyka badawcza dotyczy następujących zagadnień:
• wody, siedliska i ekosystemy przybrzeżne na obszarach chronionych Natura 2000;
• zanieczyszczenie środowiska morskiego, stopnień oddziaływania działalności człowieka na środowisko morskie;
• nowe metody badania ekosystemów morskich, między innymi modele ekohydrodynamiczne opisujące stan oraz przewidujące zmiany w wybranych basenach Morza Bałtyckiego;
• interdyscyplinarne badania nad zrównoważonym wykorzystaniem zasobów naturalnych morza
• badania społecznego i ekonomicznego znaczenia ekosystemów morskich dla człowieka.

Zakres badań prowadzonych przez Instytut Geografii wyznaczają współczesne wyzwania zrównoważonego rozwoju. Ich celem jest odpowiedź na zagadnienia związane z interakcją człowiek – środowisko oraz określenie wpływu tych interakcji na przyrodę, społeczeństwo, rozwój ekonomiczny i przestrzeń. Wśród badań prowadzonych w Instytucie Geografii znajdują się następujące grupy tematyczne:
• zmiany klimatyczne jako problem środowiskowy i wyzwanie społeczne;
• wpływ działalności ludzkiej na środowisko;
• lokalizacja działalności gospodarczej oraz inwestycji;
• eksploracja oraz eksploatacja odnawialnych źródeł energii;
• powstawanie i funkcjonowanie miast oraz rozwój regionów i krajów.

Wydział współpracuje z kilkudziesięcioma uczelniami zagranicznymi, na których studenci mogą studiować w ramach programu Erasmus+. Pracownicy Instytutu Oceanografii prowadzą szeroką naukową współpracę z siecią morskich instytutów badawczych oraz obserwatoriów środowiska morskiego w ramach konsorcjum EuroMarine.

Międzynarodowa współpraca naukowa w zakresie geografii i gospodarki przestrzennej opiera się między innymi na kontaktach z uczelniami z krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Natomiast geolodzy współpracują z kluczowymi firmami z branży, np. PGNiG czy LOTOS Petrobaltic.

Wydział od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce rankingu MNiSW wśród uczelni kształcących w zakresie nauk o Ziemi. W 2012 r. Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej, po dokonaniu oceny instytucjonalnej na Wydziale Oceanografii i Geografii, przyznało ocenę wyróżniającą, poświadczoną Certyfikatem Jakości Kształcenia ważnym do 2020 roku.

Wydział jest wydawcą międzynarodowego czasopisma naukowego „Oceanological and Hydrobiological Studies”, które jest kompleksowym i rzetelnym źródłem najnowszej wiedzy w obszarze zarówno nauk oceanologicznych, jak i hydrobiologicznych. Czasopismo znajduje się na tzw. liście filadelfijskiej renomowanych czasopism naukowych.

Al. Marszalka Pilsudskiego 46 Gdynia

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Słowa kluczowe
Szkoła wyższa,

Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę