Rodzinne Ogrody Działkowe "Park Piastów"

verified_user
Krakowska 82
42-200 Częstochowa, Polska

Rodzinne Ogrody Działkowe "Park Piastów" Informacje o firmie

Ogólne informacje

Rodzinny Ogród Działkowy "Park Piastów" położony jest w Częstochowie w okolicy skrzyżowania ulicy Krakowskiej z drogą krajową numer 1.

Zajmuje powierzchnię ok 2,8 hektara i podzielony jest na 64 działki.
Od zachodu sąsiaduje z rzeką "Stradomką". Bezpośrednio za rzeką znajduje się stadion Klubu sportowego "Victoria".

W XIX wieku w miejscu naszego ogrodu wiła się rzeka Stradomka. W trakcie budowy traktu kolejowego Warszawa - Wiedeń rzekę uregulowano a w miejscu pozostałych meandrów powstało miejskie wysypisko śmieci.

Wysypisko zlikwidowano w latach 60-tych ubiegłego wieku i w jego miejscu zaczęto zakładać miejski park pod nazwą Park Piastów.
Mimo starań park nie powstał gdyż na wysypisku nie chciały wegetować żadne rośliny. Kilkanaście lat teren leżał odłogiem, aż do chwili gdy kilku pasjonatom wpadł do głowy pomysł założenia tam ogrodu działkowego.

I tak dzięki pomocy i wsparciu nieistniejących już zakładów pracy P.Cz. "Elanex", C.Z.P.L. "Warta" i Urzędu Miejskiego powstał 21 marca 1981 roku tzw. warzywnik, który podzielono na 64 działki i wybrano pierwszy Zarząd. Nawieziono na teren setki ton ziemi za pieniądze nowych działkowców. Teren ogrodzono dzięki wsparciu w/w zakładów pracy.
Aby zostać pełnoprawnym ogrodem działkowym postanowiono wstąpić do Polskiego Związku Działkowców i zostawić dotychczasową nazwę tego terenu "Park Piastów".

Wstąpiliśmy do P.Z.D. w 1983 roku już jako gotowy ogród, który powstał dzięki naszej pracy i za nasze pieniądze, łącznie z ogrodzeniem, kanalizacją i elektryfikacją, nigdy nie dostaliśmy żadnego dofinansowania na w/w inwestycje. P.Z.D jedynie wspiera nas duchowo i regulaminowo za 35 % naszych składek.

Ogród powstał i istnieje dzięki naszej pracy i naszym środkom finansowym, jesteśmy dumni że tam gdzie kiedyś było wysypisko jest piękna oaza zieleni, która się zwie Rodzinny Ogród Działkowy im. "Park Piastów"

Przez wiele lat, dzięki hodowli warzyw i owoców ogród służył jako źródło witamin dla działkowców i ich rodzin.
Ostatnio można zauważyć spadek zainteresowania działkowców uprawą warzyw i owoców. Z tego powodu nasz ogród pełni głównie rolę rekreacyjno-wypoczynkową.

Krakowska 82 Częstochowa

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
00:00 - 23:59
Wtorek:
00:00 - 23:59
Środa:
00:00 - 23:59
Czwartek:
00:00 - 23:59
Piątek:
00:00 - 23:59
Sobota:
00:00 - 23:59
Niedziela:
00:00 - 23:59
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Kategorie
Park