PUBLICZNE GIMNAZJUM W PRZYŁĘKU

verified_user
853 polubień
29 ulubione
ul. Przyłęk
26-704 Przyłęk, Polska
Poproś o informacje

PUBLICZNE GIMNAZJUM W PRZYŁĘKU Informacje o firmie

Ogólne informacje

OBSZARY I ZAKRES REALIZACJI PROGRAMU.

„JUNIOR” (SZKOŁA).
Jako, że jednym z podstawowych (elementarnych) zadań polskiego systemu oświaty, jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych (art.1 ust. 16 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty) oraz wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny (art.1 ust. 2 Ustawy z dnia 7 września 1991r.
o systemie oświaty), należy podjąć starania aby w powiatach o największym zagrożeniu bezpieczeństwa wśród „niechronionych” właściwe miejscowo organy prowadzące szkół wydały stosowne polecenia obligujące dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przez uczniów obowiązku używania elementów odblaskowych w określonych prawem sytuacjach, np. poprzez stosowny zapis w regulaminie szkoły.
W przypadku uczniów dojeżdżających do szkoły na rowerach, należałoby dokonywać sprawdzania stanu ich obowiązkowego wyposażenia oraz nie dopuszczać do kierowania rowerami, które nie spełniają określonych prawem warunków technicznych.
Zorganizowanie w wybranych szkołach tzw. „Dni bezpieczeństwa”. W czasie tych dni winny odbyć się zajęcia propagujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz związane z bezpieczeństwem ogólnym, przeciwpożarowym, ekologicznym itp. Zajęcia winni prowadzić policjanci ruchu drogowego, prewencji, strażacy, strażnicy gminni, ratownicy medyczni i inni związani z ogólno pojętym bezpieczeństwem. „Dni bezpieczeństwa” powinny zakończyć się uroczystym apelem podsumowującym.
W zajęciach winni uczestniczyć uczniowie oraz nauczyciele, Należy także zorganizować panel dla rodziców.
Polecenia obligujące dyrektorów szkół do podejmowania tego typu działań powinny zyskać odpowiednią oprawę medialną, której celem będzie wyrobienie społecznej akceptacji, a nawet poparcia dla większego niż dotychczas włączenia się szkół w kształtowanie pożądanych społecznie postaw młodych ludzi, w tak ważnej dziedzinie życia, jaką jest uczestnictwo w ruchu drogowym.

„WIDOCZNY PIESZY”.
Akcja ukierunkowana na promocję używania oraz dystrybucję materiałów odblaskowych. Winna być adresowana nie tylko do uczniów danej szkoły, ale także lokalnej społeczności. Do realizacji zadania powinny zostać wyznaczone i przeszkolone grupy młodzieży, gdyż naklejenie elementu odblaskowego w przypadkowym miejscu, bez uwzględnienia możliwości jego dostrzeżenia przez kierowcę oświetlającego go pojazdu, nie spełni swojej roli. Wytypowani uczniowie po odpowiednim przeszkoleniu powinni wyruszyć w teren i promować modę na używanie elementów odblaskowych, poprzez ich naklejanie na rowery lub elementy ubrań.
Bardzo ważnym elementem przygotowania takich grup jest to, aby postawione przed nimi zadanie realizowali w sposób nienarażający nikogo na jakiekolwiek straty oraz aby oklejanie nie odbywało się wbrew woli napotkanego rowerzysty lub pieszego. Przedsięwzięcie takie powinno być wprowadzone w pierwszej kolejności w powiatach, w których utrzymuje się najwyższe zagrożenie bezpieczeństwa „niechronionych”. Akcją należałoby objąć, w stosunkowo krótkim czasie, wszystkie szkoły z ich terenu. Wprowadzenie akcji powinno być skorelowane z promocyjną akcją medialną jak i ze wzmożonymi działaniami ze strony Policji oraz Straży Gminnej ukierunkowanymi na zdecydowane egzekwowanie przepisów dotyczących ruchu pieszych i ruchu rowerów.
Wskazanym byłoby także podjęcie działań zmierzających do włączenia Kościoła, który dzięki swojemu autorytetowi mógłby wpływać na społeczności lokalne oraz wspierać i propagować działania podejmowane przez młodzież szkolną. Ze względu na skalę przedsięwzięcia zalecane byłoby zaangażowanie do jego wsparcia WORD-ów oraz firm ubezpieczeniowych.


Szczegóły przedsięwzięcia, z podziałem na konkretne zadania, terminy ich realizacji oraz podmioty odpowiedzialne stanowi załącznik do niniejszego programu.
W przypadku akceptacji przedstawionej propozycji Zespół Profilaktyki Społecznej WRD przystąpi do opracowania szczegółów przedsięwzięcia, które mogłyby stanowić zbiór wytycznych dla podmiotów realizujących program.

„SENIOR”.
Część projektu adresowana do najstarszych uczestników ruchu drogowego.
Ta właśnie grupa coraz częściej uczestniczy w wypadkach drogowych. W roku 2013
w tej grupie wiekowej odnotowano 17% wszystkich ofiar wypadków i aż 28% wszystkich ofiar śmiertelnych. Z drugiej zaś strony z pewnością warto skorzystać
|z doświadczenia tych osób i ich autorytetu po to, aby promować bezpieczne zachowania w ruchu drogowym.
Działania w tej grupie skupić się będą w głównej mierze na organizowaniu spotkań i omawianiu tematyki związanej z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym. Jedną z platform wymiany informacji będzie „Mazowiecka Akademia Seniora”. Dodatkowo winny odbywać się cykliczne spotkania w ramach Uniwersytetów III-go Wieku i kołach seniora. Bardzo dobrym miejscem promocji bezpieczeństwa w tej grupie będą kościoły.

„ROWER”.
Akcja ukierunkowana na propagowanie używania roweru sprawnie technicznego oraz uzyskiwanie rzetelnego przygotowania do otrzymania karty rowerowej.
Ta cześć programu realizowana będzie głównie w szkołach podstawowych, gdzie zakłada się przygotowanie 100% dzieci do zdania egzaminu na kartę rowerową. Elementem wyróżniającym nasz projekt od innych będzie zorganizowanie szczególnie ważnej uroczystości szkolnej, podczas której zostaną wręczone karty rowerowe. Proces przygotowania do egzaminu i sam egzamin winny być wyraźnie związane z określeniem roli rodzica, który bierze odpowiedzialność za swoje dziecko.
Szkoły, w których 100% dzieci (uprawnionych) zdobędzie kartę rowerową winny być nagradzane w szczególny sposób, jako szkoły promujące BRD.
Projekt realizowany będzie w dwóch częściach tj.: „Moje pierwsze prawo jazdy”
i „Młody diagnosta”.

ul. Przyłęk Przyłęk

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
NIP
8111693803
Regon
671999060
Słowa kluczowe
Organizacja rządowa,

PUBLICZNE GIMNAZJUM W PRZYŁĘKU Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę