PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 IM KRASNALA HAŁABAŁY

verified_user
386 polubień
38 ulubione
ul. Gen. Tadeusza Kościuszki 6
05-230 Kobyłka, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 IM KRASNALA HAŁABAŁY

Niepubliczne Przedszkole Ptasie Radio Kobyłka
W Niepublicznym Przedszkolu PTASIE RADIO realizujemy podstawę programową MEN or…
Casa dei Bambini Kobyłka
Jana Brzechwy 5 , Kobyłka
Pozostała  indywidualna działalność usługowa. Zakwaterowanie. Restauracje i poz…
CENTRUM OPIEKI NAD MAŁYM DZIECKIEM TĘCZOWA KRAINA Kobyłka
ul. Juliana Tuwima 10 , Kobyłka
Prowadzone przez nas prywatne przedszkole w tym żłobek, znajduje się w Kobyłce,…
Konik na Biegunach. Niepubliczne przedszkole Kobyłka
None

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 IM KRASNALA HAŁABAŁY Informacje o firmie

Ogólne informacje

Parafię erygował Kard. Józef Glemp dnia 15 grudnia 1988 z części parafii Świętej Trójcy w Kobyłce. Początkowo kaplica nosiła tytuł Miłosierdzia Bożego, 19 marca 1989 zmieniono go na Św. Kazimierza Królewicza. Pierwsze próby tworzenia ośrodka duszpasterskiego na Stefanówce podjął Ks.Mieczysław Stefaniuk, wikariusz parafii Świętej Trójcy, który w 1969 odprawił kilka Mszy Św. w ogrodzie państwa Szyszków, jednak władze miasta sprzeciwiły się organizowaniu tego typu zgromadzeń.

Dnia 10 kwietnia 1983 mieszkańcy osiedla Kobyłka-Stefanówka napisali do Naczelnika Urzędu Miasta w Kobyłce prośbę o przydzielenie im placu, na którym mogliby postawić punkt katechetyczny. Kuria Metropolitalna i Ks.Kazimierz Konowrocki, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Kobyłce, skierowali podobne pisma do Wydziału do Spraw Wyznań w Warszawie. Zgoda na budowę kaplicy i budynku katechetycznego nadeszła 15 kwietnia 1987. Jeszcze w maju władza kościelna wyznaczyła Ks.Wirkowskiego do tworzenia nowej parafii.

Rok później,7 maja 1988, Ks.Kazimierz Konowrocki odprawił pierwszą Mszę Św. na placu budowy, a Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił plac i krzyż. Dnia 16 czerwca 1988 Prezydent Warszawy wydał decyzję o ostatecznym ustaleniu lokalizacji budowy. Bp Marian Duś poświęcił nowozbudową kaplicę 8 września 1989, oprócz funkcji liturgicznej była też miejscem katechizacji. Ks.Wirkowski od jesieni zamieszkał u państwa Antoniaków niedaleko kaplicy. W tym czasie trwały nieustanne starania o zezwolenie na budowę kościoła i plebani, ostatecznie nadeszło 16 sierpnia 1989.

Autorem projektu kościoła jest doc. inż. architekt Andrzej Buchner, konstruktorem - inż. Andrzej Żórawski. 22 października 1991 rozpoczęły się prace, a wiosną gotowe były już fundamenty. Mury Świątyni wznosili wspaniali murarze śp. Kazimierz Sierota i jego syn Waldemar.W maju 1993, podczas wizytacji kanonicznej, Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił kamień węgielny (z Ziemi Świętej i katakumb rzymskich) i wmurował akt erekcyjny w tylną ścianę świątyni. 16 kwietnia 1995 (Wielkanoc) Ks. Wirkowski odprawił pierwszą Mszę Św. w kościele, a Bp Ordynariusz poświęcił kościół i poprowadził procesję rezurekcyjną. W maju 1996 sprowadzono z Przemyśla cztery dzwony (Jan Paweł II, św. Kazimierz, Maryja i Miłosierdzie Boże, łączna waga 1090 kg), które jesienią 2001 zawisły na nowej wieży. W 2007 i następnym 2008 roku z inicjatywy obecnego Proboszcza ks. Bogdana Sałańskiego zmieniło się wiele wewnątrz kościoła. Najpierw powstała Droga Krzyżowa – 14 stacji z drzewa olchowego autorstwa artysty rzeźbiarza Miłosza Płonki. Następnie powstały ołtarze boczne Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Miłosierdzia Bożego wymalowane przez artystę malarza Małgorzatę Ziarkiewicz i całkowicie została przemalowana ściana główna z pozłoconymi liliami andegaweńskimi zdobiącymi płaszcz Patrona Parafii Kazimierza Królewicza i Matki Bożej Częstochowskiej. Wkrótce prezbiterium otrzymało nowe profesjonalne oświetlenie, a w zakrystii przeprowadzono remont kapitalny i wstawiono nowe meble na szaty i naczynia liturgiczne. Następnie została zawieszona w ołtarzu głównym rzeźbiona figura Chrystusa autorstwa w/w artysty Miłosza Płonki. W tym roku Kościół został odnowiony. Ks.Arcybiskup Henryk Hoser SAC podczas Konsekracji Kościoła poświęci dwie nowe figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty tego samego autora, które zostały zamieszczone pod figurą Chrystusa. Mamy więc czym się cieszyć i za co Bogu dziękować.

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 IM KRASNALA HAŁABAŁY Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę