URZĄD MIEJSKI W TURKU

verified_user
4124 polubień
3439 ulubione
ul. Kaliska 59
62-700 Turek, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do URZĄD MIEJSKI W TURKU

Starostwo Powiatowe Turek
Kaliska 59, Turek
None
Gromada Turek. Biuro podróży Turek
Milewskiego 5, Turek
Od roku 1966 biuro świadczy usługi turystyczne dla mieszkańców naszego regionu.…
Turecka Izba Gospodarcza Turek
Kaliska 47 , Turek
Turecka Izba Gospodarcza jest dobrowolnÄ samorzÄ dnÄ i majÄ cÄ osobowość praw…

URZĄD MIEJSKI W TURKU Informacje o firmie

Ogólne informacje

Turek – miasto z potencjałem

Perłą Turku, jego największym skarbem i wizytówką jest Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – neogotycka trójnawowa świątynia wybudowana w latach 1903-1914. Ozdobą Kościoła są witraże, polichromie i obrazy olejne będące dziełami znanego artysty Józefa Mehoffera – ucznia Jana Matejki. W Turku znajdują się drugie po Krakowie tak wielkie i cenne zbiory sztuki sakralnej tego artysty. Pamięć o nim uwieczniono w postaci „ławeczki Mehoffera”, która jest pierwszym pomnikiem wystawionym artyście. Odlany z brązu pomnik projektu Marii Brzyskiej usytuowany jest na placu, nazwanym na cześć artysty Skwerem Mehoffera. Przedstawia samego mistrza siedzącego na ławce i wpatrującego się w zamyśleniu w kościół będący w dużej części jego dziełem.
Zainteresowanych dziełami Mehoffera zapraszamy również do rewitalizowanego aktualnie Ratusza, w którym mieści się Muzeum Rzemiosła Tkackiego. W niedalekiej przyszłości (listopadzie 2011 r.) zwiedzający będą mogli nie tylko obejrzeć mehofferowskie dzieła, ale także „empirycznie kontaktować się” z kulturą, dzięki rozmaitym pracowniom edukacyjnym - witrażu, szkła i tkactwa. Ratusz jest budynkiem wzniesionym w latach 1872–1876 w stylu klasycystycznym na planie prostokąta, zlokalizowanym w pierzei północnej starówki.
Klimat miasta tworzy rynek, jeden z najpiękniejszych nie tylko w Wielkopolsce, którego urok doceniła również wybitna pisarka Maria Dąbrowska, pisząc o nim ciepło
w swoim pamiętniku. Urokliwe secesyjne kamienice, klasycystyczny Ratusz doceniają odwiedzający miasto goście, ale przede wszystkim mieszkańcy, dla których jest to miejsce spacerów i wypoczynku. Podobnie zresztą jak tereny Parku im. Żerminy Skladkowskiej, który powiększony i odnowiony z zachowaniem pierwotnej kompozycji przestrzennej, stał się ciekawym zabytkiem sztuki ogrodowej dwudziestolecia międzywojennego.
Spacerując po mieście nie sposób nie zauważyć śladów tkackich tradycji Turku sięgających XVI wieku. Do dziś na ulicach Kaliskiej i Żeromskiego stają domy tkaczy
z początku XIX wieku. Unikatowe pamiątki z przeszłości dokumentujące pracę sukienników i włókniarzy eksponowane są w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, należącego do najciekawszych placówek tego typu w Polsce. Znajdujące się w nim najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku.
Odwiedzając Turek warto również zajrzeć do późnoklasycystycznego kościoła ewangelicko-augsburskiego z połowy XIX w., zaprojektowanego przez Henryka Marconiego. We wnętrzu murowanego kościoła opartego na planie krzyża greckiego szczególną uwagę przyciągają: ołtarz z amboną, organy kalikowane oraz klasycystyczna chrzcielnica.
Odbywające się corocznie imprezy kulturalne i sportowe przyciągają na ulice miasta rzesze mieszkańców i gości. Turek warto odwiedzić, bo to miasto ludzi życzliwych i przedsiębiorczych. Miasto, które dbając o tradycje, śmiało myśli o przyszłości.

ul. Kaliska 59 Turek

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook facebook youtube twitter instagram
NIP
6681185557
Regon
526587
Słowa kluczowe
Region, Miejscowość,

URZĄD MIEJSKI W TURKU Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę