GMINA KOWARY

verified_user
3678 polubień
267 ulubione
ul. 1 Maja 1a
58-530 Kowary, Polska
Poproś o informacje

GMINA KOWARY Informacje o firmie

Ogólne informacje

Strona facebook Kowary (dawniej Schmiedeberg) prowadzona jest przez sympatyków miasta Kowary. Kochamy nasze miasto, jego historię i jego piękne otoczenie. Tak się złożyło, że jesteśmy także pracownikami kowarskiego urzędu miejskiego i postanowiliśmy grzecznościowo "wypożyczyć" naszą stronę fb gminie Kowary :) Mamy nadzieję, że chociaż troszkę uda nam się pokazać Kowary w dobrym świetle, że będziecie do nas wracać i z nami poznawać nasze ukochane miasteczko od czasów kiedy Kowary nosiły nazwę Schmiedeberg po czasy współczesne.

Krótka historia miasta...

Miasto Kowary leży w południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich, na skrzyżowaniu dawnych traktów handlowych. Rozwój miasta od zawsze związany był z górnictwem i kowalstwem. Według podań, w 1148 roku waloński gwarek Laurentius Angelus dokonał na zboczu góry Rudnik odkrycia rudy żelaza. Wkrótce w dolinie rzeki Jedlicy zaroiło się od dymarek i kuźni. 4 września 1513 roku król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk nadał Kowarom prawa miejskie. W XVI wieku miasto było obok Świdnicy i Wrocławia najważniejszym centrum przemysłu żelaznego na Dolnym Śląski. Intensywny rozwój Kowar przerwała wojna trzydziestoletnia. Skutecznie zahamowała rozbudowę miasta, wyniszczyła ludność. Po upadku przemysłu górniczego i metalurgicznego w Kowarach rozwinął się przemysł tkacki. Przez następne 200 lat miasto utrzymywało się dzięki włókiennictwu. Wiek XX znów w Kowarach należał do górnictwa. Najpierw po pierwszej wojnie światowej krótko kontynuowano wydobycie rud żelaza, a następnie na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych, w największej tajemnicy, rozpoczęto wydobycie rud uranu. Skutkiem tego przez następnych kilkadziesiąt lat marnowano turystyczny potencjał miasta. Po drugiej wojnie światowej miasto rozwijało się głównie w oparciu o działalność kopalni i Zakładów R-1 oraz przemysłowi włókienniczemu produkującemu płótna lniane i słynne od wielu dziesiątków lat dywany. Dziś miasto Kowary, którego wielkim atutem jest niezwykle atrakcyjne położenie, stara się budować wizerunek kurortu z tradycjami, chętnie odwiedzanego przez turystów.

Kowary dzisiaj...

Miasto Kowary położone jest pomiędzy dwoma unikalnymi przyrodniczo obszarami chronionymi: Karkonoskim Parkiem Narodowym i Rudawskim Parkiem Krajobrazowym. Tereny tych Parków szczególnie nadają się do rodzinnych pieszych wycieczek, zarówno latem jak i zimą. Znajdują się tu tajemnicze zakątki i szlaki, które zadowolą niejednego ambitnego wędrowca. Panują tu doskonałe warunki do biegów górskich, uprawiania sportów rowerowych, narciarstwa skiturowego oraz sportów lotniarskich. Loty na paralotniach wpisały się już w kowarski krajobraz. Gęsta sieć szlaków rowerowych oraz wyznaczane szlaki konne cieszą się popularnością. W zaledwie kilka godzin można zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę (1603 m n.p.m.). oraz Rudaw Janowickich - Skalnik (945 m n.p.m).

Ze względu na wyjątkowy mikroklimat oraz działające podziemne inhalatorium radonowe Kowary są miejscem przyjaznym dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i układu krążenia.

Poza piękną przyrodą znajdziecie u nas liczne pamiątki po dawnym Schmiedebergu, które do dziś cieszą oko ambitnych wędrowców. Serdecznie zapraszamy do Kowar - do miasta nieoczywistego, miasta dla ambitnych!

ul. 1 Maja 1a Kowary

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook google-plus
NIP
6110004982
Regon
230821598

GMINA KOWARY Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę