KOMITET KOPCA KOŚCIUSZKI W KRAKOWIE

verified_user
919 polubień
4 ulubione
ul. Waszyngtona 1
30-204 Kraków, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do KOMITET KOPCA KOŚCIUSZKI W KRAKOWIE

Krakowska manufaktura czekolady warsztaty czekoladowe Krakow
Warsztaty czekoladowe doskonała zabawa z czekoladą. Zajęcia dla dzieci w krakow…
Zamek Królewski na Wawelu - BOT Kraków
Zamek Królewski na Wawelu jest muzeum o charakterze rezydencji historycznej. Je…
Cracow Tours Kraków
Blich 9, Kraków
Organizujemy wycieczki po Krakowie i okolicach Krakowa
Fort Mogilski Kraków
rondo Mogilskie 1, Kraków
http://www.klubpodroznikow.com/slajdy

KOMITET KOPCA KOŚCIUSZKI W KRAKOWIE Informacje o firmie

Ogólne informacje

Oficjalna strona Kopca Kościuszki w Krakowie usypanego w latach 1820-1823, pomnika wielkiego bohatera narodowego - Tadeusza Kościuszki, miejsca pamięci, symbolu Niepodległości, a zarazem jednego z piękniejszych miejsc w Krakowie, z którego można podziwiać nie tylko panoramę Królewskiego Miasta, ale i rozległe okolice ze szczytami Tatr.

Wzorem dla Kopca Kościuszki, były prehistoryczne kurhany Krakusa i Wandy. Na miejsce tak pomyślanego monumentu wybrano wzgórze bł. Bronisławy, zwane też Sikornikiem, na zachód od Krakowa, na Zwierzyńcu. Prace, nad którymi czuwał, ustanowiony przez Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa w dniu 24 listopada 1820 r., Komitet Budowy Pomnika dla Tadeusza Kościuszki, trwały 3 lata. Już sama budowa – tak jak i sam Kościuszko - zjednoczyła z wszystkich zaborów Polaków, którzy ochoczo przystąpili do dzieła. W Kopcu umieszczono pamiątki Insurekcji, a także ziemie z pól bitewnych pod Racławicami, Maciejowicami, Szczekocinami i Dubienką. Wiele lat później, w 1926r., na dowód i świadectwo udziału Kościuszki w walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych złożono w głowicy Kopca także ziemie z pól bitewnych Rewolucji Amerykańskiej. 26 października 1823 r. budowę uznano za zakończoną. Komitet, organ publiczny podległy najwyższej władzy Rzeczypospolitej Krakowskiej, nie rozwiązał się, lecz stanął na straży tej narodowej pamiątki i własności narodu, w charakterze zarządcy, konserwatora i opiekuna. Komitet ten zwany dziś Komitetem Kopca Kościuszki, którego poczynania organicznie wiążą się z losem Kopca, ma dziś za sobą tyle lat nieprzerwanej służby, ile liczy Kopiec.
Dziś wzniesiony nad Krakowem Kopiec pozwala z dystansem spojrzeć na świat, przypominając o ponadczasowych wartościach, których symbolem stał się Tadeusz Kościuszko. Historię i postać Naczelnika przybliżają nam mieszczące się u podnóży Kopca wystawy. W zabytkowych, fortecznych wnętrzach Fortu nr 2 „Kościuszko” wędrujemy wśród inscenizowanych wydarzeń z historii polski i z życia Naczelnika. Poznamy tu także dzieje twierdzy Kraków oraz staniemy twarzą w twarz z najwybitniejszymi postaciami polskiej drogi do Wolności – w galerii woskowych figur.
Sam Kopiec, wśród symboli Królewskiego Miasta Krakowa, wymieniany jest w jednym rzędzie z Wawelem, Rynkiem i Kościołem Mariackim.

ul. Waszyngtona 1 Kraków

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
09:00 - 20:00
Wtorek:
09:00 - 20:00
Środa:
09:00 - 20:00
Czwartek:
09:00 - 20:00
Piątek:
09:00 - 20:00
Sobota:
09:00 - 20:00
Niedziela:
09:00 - 20:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
NIP
6761004552
Regon
120506347
Kategorie
atrakcja turystyczna
Słowa kluczowe
Punkt orientacyjny i miejsce historyczne, Muzeum historii,

KOMITET KOPCA KOŚCIUSZKI W KRAKOWIE Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę