GMINA KARGOWA

verified_user
1323 polubień
566 ulubione
ul. Rynek 33
64-220 Kargowa, Polska
Poproś o informacje

GMINA KARGOWA Informacje o firmie

Ogólne informacje

Historia Kargowej


.. . .

Pierwsza wzmianka o Kargowej, dotycząca jej ówczesnego właściciela Dzierżykraja, pochodzi z 1360 roku. W 1641 roku miejscowość nabył hrabia Jerzy Unrug. W rękach jego potomków Kargowa pozostała do roku 1837, kiedy rząd pruski w drodze przymusowego wykupu przejął miasteczko i dobra. Już wtedy Kargowa była znaczącą wsią, na co wskazuje otrzymanie w 1637 roku z nadania Władysława IV przywileju czterech jarmarków w roku i jednego targu w tygodniu. W 1661 roku król Jan Kazimierz w uznaniu wojenych zasług Krzysztofa Unruga w walkach z Tatarami, Kozakami i Szwedami wydał przywilej przyznający Kargowej pełne prawa miejskie

Domy przy rynku i przyległych ulicach pochodzą z połowy XIX wieku i posadowione są w miejscach wcześniejszych - drewnianych, które padły ofiarą pożaru miasta w 1855 roku. Najstarsze budynki mieszkalne - parterowe ustawione szczytowo, charakterystyczne dla dawnej zabudowy miejskiej zachowały się przy ulicy 27 stycznia. Jednak nie tylko oryginalne rozplanowanie i liczne budowle pochodzące z XVIII i XIX wieku stanowią o wartościach miasteczka jako zespołu urbanistycznego. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim takie zabytki jak ratusz (będący drugim z kolei zbudowanym w miejscu starego, wzniesionego w 1729 - 1745 - spalonego w pożarze 1855), kościoły oraz pałac i związany z nim zespół parkowy.

Pałac stanowi dawną rezydencję właścicieli miasta - rodu Unrug. Pochodzi z XVII wieku. w 1730 roku szambelan królewski Karol Unrug przekazał pałac królowi Augustowi Mocnemu w dożywocie z prawem przebudowy i rozbudowy. Jako przyczynę doraźną podano konieczność stworzenia dogodnego miejsca postoju na trasie z Warszawy do Drezna. Śmierć króla przeszkodziła w zrealizowaniu do końca zaplanowanej rozbudowie. Po spaleniu odbudowany został tylko stary pałac Unrugów, jednak bez architektonicznych dekoracji i wewnętrznego wystroju. Jedynym elementem ożywiającym fasadę budowli jest trójuskokowy wklęśle ryzelit, ujęty półkolumnami i pilastrami, zwieńczony faliście łamanym szczytem. W środku zachowały się barokowe kominki. Obok pałacu stoi barokowa oficyna i budynek gospodarczy..

Jednym z ulubionych miejsc wypoczynku Kargowian jest przylegający do pałacu park, który powstał w pierwszej połowie XVII wieku z wykorzystaniem ozdobnego ogrodu. Barokowy charakter kompozycji podkreśla asymetryczność układu z centralną osią biegnącą przez dziedziniec, środek pałacu i grabową aleję we wschodniej części parku. Granice parku wyznaczają aleje: grabowa i lipowo - kasztanowa, których wiek szacowany jest na 250 lat i znacznie młodsza aleja kasztanowa. W parku o powierzchni 6,5 ha występuje 25 gatunków drzew. Do najcenniejszych w kompozycji przestrzennej parku należą: platany, buki, daglezje, cisy, kłęk kanadyjski i perłowiec japoński. Najczęściej odwiedzany przez kolejne już pokolenia mieszkańców miasteczka jest rozłożysty buk o obwodzie 750 cm i 28 m wysokości.

Ratusz swój obecny kształt zawdzięcza rozbudowie w 1856 roku i późniejszym przeróbkom. Wmurowana we frontowej ścianie tablica upamiętnia wydarzenie, dzięki któremu Kargowa przeszła do historii jako jedyne miasteczko zachodniej Rzeczypospolitej, w którym garnizon dowodzony przez kapitana Więckowskiego stawił zbrojny opór przeciw postanowieniom II rozbioru Polski. Oddana do użytku w 1986 roku szkoła podstawowa nosi imię bohaterskiego Polaka.

W mieście są dwa kościoły. Kościół Poewangelicki obecnie pomocniczy, św. Maksymiliana Kolbego, wzniesiony na miejscu starej budowli. Prosty w założeniu i bryle posiada stylowe cechy późnegoklascyzmu. Na uwagę zasługują także budowle poło- żone we wsiach oraz okolicach należą- cych do gminy. Nadmienić należy, iż tereny gminy w XIX i na początku XX wieku były znacz- nym producentem winogron, z których wyrabiano wino w okolicznych winiarniach.

Pałac w Wojnowie wzniesiony na miejscu starego w 1910 roku w formie neobarokowej. Do roku 1914 w pałacu mieszkał książę holenderski Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Obecnie pałac dostosowany jest do pełnienia funkcji leczniczych dla dzieci.


ul. Rynek 33 Kargowa

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook youtube
NIP
9231049471
Regon
970770735
Słowa kluczowe
Miejscowość,

GMINA KARGOWA Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę