KLUB SPORTOWY JASTRZĘBSKI WĘGIEL S A

verified_user
45495 polubień
223 ulubione
ul. Reja 10
44-335 JastrzębieZdrój, Polska
Poproś o informacje

KLUB SPORTOWY JASTRZĘBSKI WĘGIEL S A Informacje o firmie

Ogólne informacje

Historia Jastrzębskiego Węgla

Historia jastrzębskiej siatkówki sięga 1949 roku, gdy powstał klub LZS Jastrzębie. Protoplastą dzisiejszego klubu Jastrzębski Węgiel był jednak założony w 1961 roku Górnik Jastrzębie, przemianowany potem na Górnik Jas-Mos. Od zawsze związany z górnictwem klub z roku na rok się rozwijał. Od 1970 roku klub nosił nazwę GKS Jastrzębie, potem po podziale wielosekcyjnego klubu - KS Jastrzębie Borynia. Wreszcie od 2004 roku funkcjonuje pod obecną nazwą Jastrzębski Węgiel. W 1971 roku po raz pierwszy wygrał rywalizację w okręgu i walczył o awans do II ligi. Sztuka awansu na szczebel centralny udała się jednak dopiero w 1979 roku.

W II lidze klub występował z roczną przerwą aż do 1989 roku. Wówczas po raz pierwszy w swej historii wywalczył awans do siatkarskiej ekstraklasy pod kierunkiem trenera Waldemara Kuczewskiego. Od momentu awansu do chwili obecnej Jastrzębski Węgiel odgrywa jedną z najważniejszych ról w polskiej siatkówce.

Już debiut w ekstraklasie w 1990 roku przyniósł drużynie czwarte miejsce w Polsce i awans do europejskich pucharów. W 1991 roku pod kierunkiem trenera Bronisława Orlikowskiego jastrzębska drużyna zdobyła pierwszy w swej historii brązowy medal mistrzostw Polski.

Po kilku nieco słabszych latach i grze w serii B ekstraklasy od 1997 roku już nieprzerwanie występuje w siatkarskiej ekstraklasie noszącej od 2001 roku nazwę PlusLigi. W 2001 i 2003 roku pod kierunkiem trenera Jana Sucha drużyna wywalczyła kolejne dwa brązowe medale mistrzostw kraju. Największe sukcesy zespół notuje jednak od 2004 roku, gdy partnerem drużyny została Jastrzębska Spółka Węglowa. Od tej pory klub zdobywał prestiżowe trofea nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

W 2004 roku pod kierunkiem słowackiego trenera Igora Prielożnego drużyna wywalczyła pierwszy i jak na razie jedyny w swej historii tytuł mistrza Polski po zwycięstwach w finałowych meczach nad AZS Olsztyn.

Kolejne lata również obfitowały w wielkie osiągnięcia. W 2005 roku Jastrzębski Węgiel zajął czwarte miejsce, ale już rok później wywalczył pierwszy tytuł wicemistrza kraju, pod kierunkiem trenera Ryszarda Boska. W 2007 roku ponownie został wicemistrzem Polski pod kierunkiem włoskiego szkoleniowca Tomaso Totolo. W 2008 roku klub po raz pierwszy awansował do finału Pucharu Polski, ale uległ w nim AZS Częstochowa. W 2009 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski i fantastycznie grał w europejskim rozgrywkach Challenge Cup, gdzie doszedł aż do wielkiego finału pokonując po drodze jedną z najsłynniejszych drużyn Europy – Sisley Treviso.

Fantastyczny był dla klubu także sezon 2009/2010. Jastrzębski Węgiel wywalczył w nim po raz pierwszy Puchar Polski po dramatycznym finale z Asseco Resovią Rzeszów, a także kolejne wicemistrzostwo Polski. Te ostatnie sukcesy odniósł pod wodzą włoskiego szkoleniowca Roberto Santillego.

W sezonie 2010/2011 drużyna odniosła ogromny sukces na arenie międzynarodowej, awansując do turnieju finałowego prestiżowych rozgrywek Europejskiej Ligi Mistrzów. W doborowym „towarzystwie” włosko-rosyjskim Jastrzębski Węgiel zajął w turnieju Final Four 4. miejsce. Ten sukces oznaczał także miejsce w Klubowych Mistrzostwach Świata – najbardziej prestiżowej imprezie klubowej na świecie.

W grudniu 2010 roku trenerem drużyny został siatkarz stulecia FIVB – Lorenzo Bernardi. Pod jego wodzą drużyna wywalczyła w 2011 r. w Katarze Klubowe Wicemistrzostwo Świata. Następnie w sezonach 2012/2013 oraz 2013/2014 Włoch dwukrotnie doprowadził zespół do brązowego medalu mistrzostw Polski. W drugim z wymienionych sezonów prowadzona przez niego drużyna awansowała po raz drugi do turnieju finałowego Ligi Mistrzów, gdzie po pasjonującym boju z Zenitem Kazań sięgnęła w Ankarze po brązowe medale najbardziej prestiżowego z europejskich pucharów. Lepsze okazały się jedynie dysponujące nieporównywalnie większymi budżetami siatkarskie potęgi z Rosji - Biełogorie Biełgorod oraz Turcji - Halkbank Ankara.

W sezonie 2014/2015 na stanowisku szkoleniowca zatrudniony został kolejny Włoch, Roberto Piazza. Prowadzony przez niego zespół do końca walczył o medal w PlusLidze (odwracając losy rywalizacji z PGE Skra Bełchatów w play off ze stanu 0:2 do stanu 2:2), ale ostatecznie musiał uznać wyższość bełchatowian i zakończył sezon na 4. miejscu.

Przed kolejnymi rozgrywkami w Klubie nastąpiła rewolucja kadrowa. Z drużyny odeszło dziesięciu zawodników oraz trener Piazza. Spowodowane to było kryzysem w branży górniczej i ograniczeniem nakładów finansowych na Klub ze strony strategicznego partnera – Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Na szczęście JSW nie zaprzestała całkowitego finansowania Klubu, co pozwoliło na zbudowanie drużyny na kolejny sezon. Opiekę nad zespołem powierzono Australijczykowi Markowi Lebedew, który w przeszłości pracował już w Jastrzębskim Węglu, a miało to miejsce za kadencji trenera Santillego.

Młody i ambitny zespół okazał się jedną z rewelacji rozgrywek, zdolną do odnoszenia zwycięstw z mistrzem oraz wicemistrzem kraju. Ostatecznie zakończył ligowe zmagania na 7. miejscu w 14-drużynowej stawce. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności wynik ten uznano za dobry.

Na przestrzeni lat w drużynie Jastrzębskiego Węgla występowało wielu reprezentantów Polski, medalistów mistrzostw świata, olimpijczyków oraz medalistów olimpijskich. Wychował wielu znakomitych siatkarzy. W Klubie grało wiele gwiazd światowej siatkówki, takich jak: Plamen Konstantinow, Guillaume Samica, Paweł Abramow, Michał Łasko, Michał Kubiak, Zbigniew Bartman czy Michal Masny. Drużynę prowadzili znakomici trenerzy, którzy mieli sukcesy także w innych zespołach.

Jastrzębski Węgiel mocno inwestuje w młodzież. Od sezonu 2012/2013 Klub z powodzeniem realizuje projekt młodzieżowej siatkówki pod nazwą Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla. W ciągu czterech lat działalności młodzi adepci Akademii wywalczyli na szczeblu krajowym: dwa złote medale mistrzostw Polski w kategorii młodzików; złoty, dwa srebrne oraz brązowy medal w kategorii kadetów oraz złoty i srebrny medal w kategorii juniorów. Do tego dochodzą liczne medale na szczeblu wojewódzkim. Nadrzędnym celem Akademii jest jednak wyszkolenie przyszłych reprezentantów Polski i medalistów olimpijskich.

ul. Reja 10 JastrzębieZdrój

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook facebook youtube twitter instagram
NIP
6332118781
Regon
240072309
Kategorie
bankomat
Słowa kluczowe
Klub sportowy, Drużyna sportowa,

KLUB SPORTOWY JASTRZĘBSKI WĘGIEL S A Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę