GMINNY OŚRODEK KULTURY W SROKOWIE

verified_user
465 polubień
ul. Rynkowy 14
11-420 Srokowo, Polska
Poproś o informacje

GMINNY OŚRODEK KULTURY W SROKOWIE Informacje o firmie

Ogólne informacje

Gmina Srokowo jest rolniczą gminą wiejską, położoną w powiecie kętrzyńskim w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Od zachodu graniczy z gminą Barciany, od południa z gminą Kętrzyn, od wschodu z gminą Węgorzewo, natomiast od północy z Rosją.

Liczba mieszkańców na dzień 31.12.2016r. to 4061.

Bezpośrednie położenie przy granicy z Rosją stwarza dodatkowe perspektywy oraz powinno stanowić zachętę dla potencjalnych inwestorów z innych regionów Polski oraz zagranicy.

Dzięki operatywności samorządu terytorialnego i aktywności mieszkańców, Gmina Srokowo należy do najbardziej estetycznych, czystych i przyjaznych ludziom. W okresie minionych 25 lat samorządu wykonanych zostało wiele ważnych zadań inwestycyjnych służących lokalnej społeczności i turystom odwiedzającym gminę.

W 2009 roku Gmina Srokowo została Laureatem rankingu „Europejska Gmina. Europejskie Miasto 2009” za osiągnięcia w pozyskiwaniu środków unijnych.

Srokowo to gmina atrakcyjna turystycznie. Wynika to z ukształtowania środowiska przyrodniczego, dużego udziału lasów oraz bliskości dużych jezior mazurskich. Malownicze tereny umożliwiają wędrówki pierwsze i rowerowe, lasy zachęcają do zbierania runa leśnego, zaś istniejące jeziora do wędkowania.

Potwierdzeniem wyjątkowych walorów krajobrazowych i przyrodniczych predestynujących gminę Srokowo do rozwoju turystyki jest fakt występowania znacznych obszarów chronionych. Zajmują one 45,1 % powierzchni gminy.

Gmina leży na terenach dawnych plemion pruskich Bartów. Pozostałości po grodziskach pruskich, pochodzących z pierwszego tysiąclecia naszej ery znajdują się w miejscowościach Wilczyny, Jegławki i Bajory.

Na uwagę zasługują zabytki, pomniki przyrody i rezerwaty, z których słynie Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, m.in. rynek w Srokowie i umiejscowiony w jego centrum Ratusz – obecna siedziba Urzędu Gminy, (wybudowany w latach 1608-1611, spłonął w 1657 roku podczas najazdów tatarskich na miasto; wzniesiony na nowo w latach 1772-1774). Tuż obok ratusza znajduje się mały spichlerz, piętrowy, murowano-ryglowy budynek pochodzący z II połowy XVIII w.

Z pewnością warto zobaczyć również Kościół Parafialny pod
wezwaniem Św. Krzyża (gotycka świątynia wzniesiona w 1405 r.), Kościół Ewangelicko-Augsburski w Srokowie (eklektyczna budowla wybudowana w 1937 roku z głazów granitowych i cegły) oraz zabytkowe dwory i pałace (Skandławki, Solanka, Brzeźnica, Jegławki.

Niewątpliwą atrakcją są również : cmentarze wojenne, Wieża Bismarca (wybudowana przez społeczeństwo niemieckie po śmierci „Żelaznego Kanclerza” Otto Bismarca) czy Kanał Mazurski (szczególnie śluzy), który według projektu budowy opracowanego w 1849 roku miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzeką Pregołą w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku. Na terenie Gminy Srokowo warto obejrzeć śluzę znajdującą się w Leśniewie, obecnie wykorzystywaną do ekstremalnej rozrywki (park linowy).

Warto dodać, że przez teren gminy Srokowo przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo (ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy), czyli najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce, przygotowany w taki sposób, by dawać radość podróżowania i poznawania.

ul. Rynkowy 14 Srokowo

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
NIP
7421044808
Regon
510241536

GMINNY OŚRODEK KULTURY W SROKOWIE Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę