BELGIUM'S BEST Sp. z o.o.

verified_user
Kościuszki 20
62-300 Września, Polska
Poproś o informacje

BELGIUM'S BEST Sp. z o.o. Informacje o firmie

Ogólne informacje

Anker

Beginaże to małe, niezależne zespoły budynków w których Beginki piekły chleb, warzyły piwo, hodowały warzywa i leczyły chorych. Tak było też w beginażu w Mechelen. W 1471 roku siostry otrzymały pozwolenie na wytwarzanie piwa na swój własny użytek, nie będąc obciążanymi daniną i podatkami. Przez ponad trzy stulecia warzyły piwo czysto tradycyjnymi metodami.

Bosteels
Nazwa browaru wywodzi się od nazwiska rodziny, która go założyła. Tradycja browarnicza trwa tam już od ponad 200 lat. Obecnie opiekę nad firmą sprawują przedstawiciele szóstego pokolenia jej twórców. Siedziba znajduje się w małej miejscowości – Buggenhout. Produkty wielokrotnie nagradzane podczas targów i imprez branżowych.

Corsendonk
Belgijskie piwo jednego z opactw. Nazwa odnosi się do jednego z klasztorów w Oud-Turnhout, który założono w 1398 roku. Do jego zamknięcia w 1784 roku znajdował się tam duży browar oraz słodownia. W 1982 r. marka Corsendonk powróciła za sprawą firmy Keersmaekers w Oud-Turnhout.

De Block
Początki tego browaru sięgają XIV wieku, kiedy to Henricus De Block uzyskał pozwolenie na warzenie piwa od księcia Brabancji i Burgundii. Do rozwoju browaru w kolejnych pokoleniach najbardziej przyczynił się Louis De Block. Jego teść miał browar na rolniczych obszarach Baardegem. Wspólnymi siłami stworzyli znakomity smak piwa ukryty w wielu gatunkach.

De Troch
Okolice Brukseli, dokładniej region Wambeek i browar De Troch. To tu powstają znakomite piwa owocowe Chapeau. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiają się już w XVIII wieku przy postaci Pietera De Troch. Wybór ponad 10-ciu owocowych smaków tego piwa może zadowolić gust każdego konesera piwa.

Du Bocq
Browar założony w 1858 roku przez Martina Belot. Od początku ma charakter czysto rodzinny i pozostaje jednym z ostatnich tradycyjnych belgijskich browarów. Położony w centrum Condroz, wspaniałym regionie turystycznym. Produkuje piwo górnej fermentacji według najlepszych receptur.


Dubuisson
Stworzony w 1769 roku przez Josepha Leroya. Jest najstarszym browarem regionu walońskiego. Zarządzany rodzinnie od ośmiu pokoleń pozostaje w pełni niezależny. Produkuje piwo tylko z naturalnych składników, proces warzenia przebiega w jednym miejscu bez angażowania podwykonawców. Efekt tych działań, poza Europą, można znaleźć w takich krajach jak Wietnam czy Chile.

Dupont
Browar Dupont zapisuje jedną z ważniejszych kart belgijskiego browarnictwa. Usytuowany w Tourpes (Leuze-en-Hainaut) wytwarza piwo od 1844 roku. Oryginalne piwo określano jako „Saison Beer”. Znaczyło to, że warzono je zimą, aby pracujący na polu robotnicy mogli raczyć się smakiem podczas lata. Od 1950 roku Dupont specjalizuje się w piwach górnej fermentacji, które re fermentują w butelce. Najbardziej znanym jest Moinette Blond.

Huyghe
Najdłużej działający browar w Ghent. W 1902 roku Leon Huyghe osiadł w Melle. Niecałe cztery lata później kupił browar, który nazwał „Brouwerij-Mouterij den Appel". 80 lat później powstał najbardziej znany produkt – Delirium Tremens. Swój unikalny smak zawdzięcza on użyciu aż 3 rodzajów drożdży, a popularność i rozpoznawalność wyjątkowemu opakowaniu – charakterystycznej, kamionkowej butelce ozdobionej różowym słoniem.

Lefebvre
Początki tego browaru sięgają 1876 roku. Usytuowany jest w Quenast – brabanckim rejonie Walonii, francuskojęzycznej części Belgii – w dolinie Senne. Tu produkcję piwa rozpoczął Jules Lefebvre – rolnik, leśniczy i oberżysta. W bliskiej mu okolicy znajdowały się kopalnie porfiru, których robotnicy mogli po pracy orzeźwić się piwem Lefebvre.

Duvel Moortgat
Sekretem goryczki tego piwa są chmiel oraz drożdże użyte do jego produkcji. Drożdże uprawiane są według zasad, które Albert Moortgat przywiózł ze Szkocji w 1918 roku. Duvel jest piwem pełnym kontrastów. Złocista barwa, wykwintny i delikatny smak. Jasny słód i bujny aromat cytrusów, jabłek oraz chmielu. Tak złożona kompozycja pozwala piwu Duvel zajmować wyjątkową pozycję w bogatej tradycji browarniczej Belgii.

Roman
Pierwsze informacje o tym browarze pojawiają się w przekazach z 1545 roku. Mieści się w Mater, wschodniej części Oudenaarde. Swoją nazwą prawdopodobnie nawiązuje do okresu romańskiego. Wtedy to browar mieścił się przy głównej drodze z Niemiec do Francji. Znajdowała się tam duża farma nazwana „De Clocke". Dawała schronienie i wypoczynek podróżującym.

Silly
Silly to mała miejscowość leżąca pomiędzy Ath, Enghien i Soignies. Przepływa przez nią rzeka Sylle od której wzięła swoją nazwę. Browar istnieje tutaj od 1850 roku. Założony był przez Cense de la Tour i do dziś jest zarządzany od pięciu pokoleń przez jedną rodzinę.

Sterkens
Od czternastu pokoleń rodzina Sterkens specjalizuje się w produkcji piwa górnej fermentacji w swojej siedzibie w Meer, na północy Belgii. Charakterystyczną cechą produktów browaru Sterkens są efektownie wyglądające, kamionkowe butelki, które kryją wyjątkowe smaki tego wielokrotnie nagradzanego piwa.

Strubbe
W samym sercu zachodniej Flandrii, niedaleko drogi Roeselare-Ostenda, znajduje się spokojne miasteczko Ichtegem. Nie wyróżniało się ono w historii Belgii. Faktem jednak jest to, że na tym terenie miały swoją siedzibę trzy różne browary. Do dziś dnia funkcjonuje jeden, usytuowany w cieniu XVII-wiecznego kościoła Św. Michała. Obecnie opiekę nad właściwym sposobem produkcji sprawują przedstawiciele siódmego pokolenia rodziny Strubbe.

Val-Dieu
Opactwo Val-Dieu zostało zbudowane w 1216 roku przez zakon Cystersów. Cenione są ich umiejętności browarnicze. Ciężko doświadczani przez lata – pożary, zniszczenia, więzienie za czasów Napoleona – mnisi nie zawsze mogli zajmować się produkcją złotego trunku. Tłumaczy to też limitowaną ilość wytwarzanego przez nich piwa, ale przede wszystkim jego wyborny smak.

Van Steenberge
Początki browaru datuje się na 1874 rok. Wtedy to na terenie Flandrii istniało wiele gospodarstw, które poza uprawianiem roli zajmowały się warzeniem piwa. W tym czasie powstał „De Peer" założony w Ertvelde, dla którego browarnictwo stało się priorytetem.

Verhaeghe
Browar powstał w 1875 w przyramkowej farmie Vichte w zachodniej Flandrii. Do dziś ma rodzinny character I sposób produkcji. Najbardziej znanym piwem jest Duchesse De Bourgogne. Fermentowane w dębowych beczkach przez 18 miesięcy następnie mieszane z ośmiomiesięcznym Ale przed butelkowaniem.

Westmalle Trappist
Od ponad dwustu lat Trapiści z Westmalle wiodą żywot przepełniony modlitwą i pracą. To ich faktyczne powołanie i nawiązanie do zasad Św. Benedykta. Zastrzegł on, że mnisi muszą być samowystarczalni. Duchowni produkują piwo na małą skalę, a ponieważ pieniądze nie są ich główną intencją, dużą część zysków przeznaczają na cele charytatywne i dla najbardziej potrzebujących.

Chimay Trappist
Mnisi z Chimay warzą piwo od 1862 roku. Produkcja mieści się w murach klasztoru, którą sami kontrolują. Oprócz Chimay tylko 5 innych piwa może określać się mianem „Trappist". Są to Orval, Rochefort, Westmalle, Achel i Wesvletern.

Orval Trappist
Klasztor ulokowany w Abbaye Notre-Dame d'Orval w belgijskim regionie Guame. Ukształtowanie terenu, opisy pozostawione przez gości z Francji ponad 300 lat temu, miejsce nazwane "chmielowym polem" w pobliżu klasztoru – definitywnie świadczą o warzeniu w nim piwa. Jak ważnym produktem dla mnichów było ono dla mnichów niech świadczy fakt, że nazywali go „płynnym chlebem".

Rochefort Trappist
Browar usytuowany jest w opactwie Notre-Dame de Saint Remy, obok miasta Rochefort i funkcjonuje od 1595 roku. W klasztorze mieszka kilkunastu mnichów, którzy mocno strzegą tajemnicy przepisu i metod warzenia piwa. Same one, jak pozostałe mocne piwa belgijskie, mogą być długo przechowywane zachowując pełnię swoich walorów smakowych. Woda używana do jego produkcji nadal wybierana jest ze studni znajdującej się w samym klasztorze.

Achel Trappist
Początki browaru sięgają 1648 roku, kiedy holenderscy mnisi wybudowali kaplicę w Achel. Z czasem przekształciła się w opactwo, które uległo zniszczeniu podczas Rewolucji Francuskiej. W 1844 roku całość odbudowali mnisi z Westmalle. Pierwszym piwem było Patersvaatje wyprodukowane w 1852 roku. Burzliwa historia opactwa pozwoliła mnichom na ponowne rozpoczęcie warzenia dopiero w 1998 roku.

Kidibul Napoje dla Dzieci
Bezalkoholowy cydr. Musujący sok jabłkowy bez dodatku cukru, zawiera tylko cukry naturalne. Bez konserwantów i barwników

Kościuszki 20 Września

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
07:00 - 15:00
Wtorek:
07:00 - 15:00
Środa:
07:00 - 15:00
Czwartek:
07:00 - 15:00
Piątek:
07:00 - 15:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook google-plus
Kategorie
dystrybutor piwa

BELGIUM'S BEST Sp. z o.o. Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę