Starostwo Powiatowe

verified_user
1418 polubień
70 ulubione
Sączewskiego 6
42-500 Będzin, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Starostwo Powiatowe

URZĄD SKARBOWY W BĘDZINIE Będzin
ul. I Armii Wojska Polskiego 1 , Będzin
None
Poczta Polska Będzin
Ignacego Krasickiego 1, Będzin
None
Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie Będzin
Ignacego Krasickiego 17, Będzin
None

Starostwo Powiatowe Informacje o firmie

Ogólne informacje

Miasta i gminy w Powiecie Będzińskim:

Będzin

Miasto Powiatowe położone nad rzeką Czarną Przemszą w Zagłębiu Dąbrowskim w województwie śląskim. W Będzinie mieszka obecnie około 60.000 osób. Historia miasta sięga IX; wkoło zamku, na miejscu strażnicy strzegącej przeprawy przez Przemszę powstało miasto, prawa miejskie Będzin uzyskał w 1358 roku. Dzisiaj Będzin to ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalny. Wyjątkową atrakcją miasta Będzin jest prastary zamek w którym mieści się Muzeum Zagłębia. Jednak główna siedziba muzeum to barokowy Pałac Mieroszewskich. Oprócz wystaw historycznych i etnograficznych można obejrzeć tu piękne, zabytkowe wnętrza. W Będzinie działa także Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Lalki i Aktora ARENA, a od 2011 roku ulice miasta stały się areną największego wyścigu kolarskiego w tej części Europy - Tour de Pologne.

Bobrowniki

Gmina Bobrowniki leży na północny zachód od Będzina. Gminę zamieszkuje około 11.000 osób. W skład gminy Bobrowniki wchodzi 8 sołectw (Bobrowniki, Dobieszowice, Myszkowice, Rogoźnik, Sączów, Siemionia, Twardowice, Wymysłów). Gmina Bobrowniki jest znana ze swych wspaniałych obszarów przyrodniczych: zbiorników wodnych w Rogoźniku, południowego stoku Góry Dziewiczej w Myszkowicach, południowego stoku Góry Buczyna w Rogoźniku. Dzięki tym i innym atrakcjom przyrodniczym, Gmina Bobrowniki jest częstym kierunkiem wypraw mieszkańców powiatu Będzińskiego i okolic.

Czeladź

Czeladź leży we wschodniej części powiatu będzińskiego. Czeladź zamieszkuje około 35.000 osób. Historia miasta sięga XIII wieku; po raz pierwszy nazwa tego miasta została wymieniona w 1228 roku w dokumencie Kazimierza Opolskiego (wymieniono tam granice osady i najważniejsze obiekty o charakterze gospodarczym np. karczmę). Pod koniec XIX wieku w granicach miasta powstały dwie kopalnie węgla (Czeladź i Saturn) a miasto przybrało charakter typowo przemysłowy. Dzisiaj na terenie miasta nie działa żadna kopalnia. W 2008 roku otwarto Centrum Handlowego M1- największy w tym czasie- obiekt handlowy w południowej Polsce. Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia- stworzona w starym budynku elektrowni kopalni Saturn to obok kościoła parafii rzymsko-katolicki pod wezwaniem Św. Stanisława B.M to największe atrakcje miasta Czeladź.

Mierzęcice

Gmina Mierzęcice leży w Centralnej Części Wyżyny Śląskiej i zajmuje ponad 51km2. Na terenie gminy leży Zalew Przyeczycko- Sielecki, powstały wskutek zamknięcia przegrody przełomu biegu rzeki Czarnej Przemszy w Boguchwałowicach i wybudowaniu zapory. W liczącej 19km linii brzegowej zalewu występują unikalne gatunki flory i fauny np. perkozy rdzawoszyje i mewy śmieszki. Przy akwenie funkcjonują i coraz dynamiczniej rozwijają się przystanie żeglarskie, które organizują obozy, rejsy i regaty żeglarskie. Cała Gmina położona jest na terenie pagórkowatym, z dwoma wyraźnymi wzniesieniami (w Nowej Wsi o wysokości 398 m n.p.m. i Ostrej Góry w Toporowicach o wysokości 351 m n.p.m.), z których przy dobrej pogodzie można oglądać panoramę pobliskich miast Zagłębia Dąbrowskiego.

Psary

Na Gminę Psary składa się 10 sołectw (Psary, Sarnów, Dąbie, Preczów, Gródków, Strzyżowice, Góra Siewierska, Goląsza, Brzękowice, Malinowice). Całą gminę zamieszkuje łącznie 11.000 osób. Gmina Psary w obecnej formie powstała w 1973 roku. W obszarze gminy obok funkcji rolniczych rozwijało się górnictwo. Od najdawniejszych czasów w rejonie Góry Siewierskiej istniało górnictwo kruszcowe. Wydobywano tu rudę żelaza, węgle wapienny oraz wapień. Z najwyższego wzniesienia na terenie Gminy- Równej Górze (375m n.p.m) rozciąga się wspaniały widok na całą gminę i okoliczne miejscowości.

Siewierz

W skład gminy Siewierz wchodzi miasto Siewierz i 10 sołectw (Brudzowice, Dziewki, Gołuchowie, Leśniaki, Nowa Wioska, Podwarpie, Tuliszów, Warężyn, Wojkowice Kościelne, Żelisławice). Całą gminę zamieszkuje ponad 12.000 osób. Na terenie gminy Siewierz znajduje się wiele interesujących zabytków m.in. Kościół św. Jana Chrzciciela- jeden z najstarszych zabytków w województwie śląskim, wzniesiony ok. 1140 roku. Najbardziej znanym zabytkiem położonym w tej Gminie jest Zamek w Siewierzu. Zamek i zielone tereny są ważnym centrum kulturalno-rozrywkowo i rekreacyjnym. Organizowane są tu imprezy o szerokim zasięgu, m.in.: połączona z konferencją naukową wielka inscenizacja 720-lecia bitwy pod Siewierzem.

Sławków

Miasto Sławków leży na brzegu rzeki Białej Przemszy we wschodniej części województwa śląskiego. W obecnych granicach terytorialnych miasta znajdują się niegdyś samodzielne miejscowości, a obecnie dające się wyodrębnić rejony o zabudowie rozproszonej: Burki, Niwa, Dębowa Góra, Groniec i Chwaliboskie. Miasto zamieszkuje około 7.000 osób. W Sławkowie położony jest jeden z najstarszych murowanych założeń obronnych w Polsce południowej, a mianowicie zamek biskupów krakowskich, datowany na drugą połowę XIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wojkowice

Gmina Miejska Wojkowice utworzona jest z jednostek dawnego podziału administracyjnego w powiecie będzińskim: Wojkowic Komornych, Żychcic i Kamyc. Miasto zamieszkuje około 10.000 osób. Pierwsze wiadomości jakie dotyczą zarówno Żychcic i Wojkowic Komornych pochodzą z wieku XIII. W tym czasie została utworzona w pobliskim Kamieniu parafia i wzniesiono kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Właśnie w księgach tej parafii odnajdujemy pierwsze wzmianki o Żychcicach i Wojkowicach Komornych. Największą atrakcją turystyczną Gminy Wojkowice jest kościół św. św. Marcina i Doroty. Kościół pierwotnie był świątynią romańską wybudowaną w 1220 r. Dziś pozostałością po tamtej budowli jest część prezbiterium. Kościół został bowiem przebudowany ok. poł. XIV w. i rozbudowywany w 1618 r.

Sączewskiego 6 Będzin

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
07:30 - 17:00
Wtorek:
07:30 - 15:30
Środa:
07:30 - 15:30
Czwartek:
07:30 - 15:30
Piątek:
07:30 - 14:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
twitter google-plus facebook facebook youtube
Kategorie
urząd wydział komunikacji starostwo powiatowe
Słowa kluczowe
Region, Organizacja rządowa, starostwo powiatowe

Starostwo Powiatowe Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę