Muzeum Uniwersyteckie UMK

verified_user
Plac Rapackiego 1
87-100 Toruń, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Muzeum Uniwersyteckie UMK

Pokaz iluzji- Iluzjonista Mariusz Czajka Toruń
⚡ Iluzjonista Mariusz Czajka ⚡ oferuje profesjonalne pokazy magii i pokazy iluz…
Margaret Tattoo Artist Toruń
Żwirki i Wigury 81B, Toruń
Salon Margaret Tattoo mieści się w Toruniu. Oferujemy tatuaże mikropigmentację …
Toruńska Orkiestra Symfoniczna Toruń
Rynek Staromiejski 6 , Toruń
None
TopArt Biżuteria Toruń - ATRIUM Copernicus Toruń
Stanisława Żółkiewskiego 15, Toruń
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych punktów firmowych, znajdujących si…

Muzeum Uniwersyteckie UMK Informacje o firmie

Ogólne informacje

Muzeum Uniwersyteckie mieści się w zabytkowym budynku Collegium Maximum zlokalizowanym w obrębie starego miasta Torunia wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Budynek udostępniony w 1906 r. pierwotnie pełniący funkcję Reichsbanku zaprojektował berliński architekt Julius Habicht.
Zgromadzone w muzeum obiekty podzielić można na dwa zespoły: zbiory sztuki oraz pamiątki związane z historią UMK. W zbiorze sztuki unikatową jest kolekcja malarstwa i rzeźby emigracyjnej, konsekwentnie gromadzona od kilku lat. Większość artystów w niej reprezentowanych współtworzyło dwa środowiska twórcze: paryskie i londyńskie, zyskując uznanie ponadnarodowe. Wśród zgromadzony muzealiów są prace m.in. Marka Żuławskiego, Adama Kossowskiego, Marka Oberlandera, Józefa Czapskiego, Mariana Kratochwila, Jana Lebensteina, Izabelli Godlewskiej de Aranda, Mariana Bohusza-Szyszko, Stanisława Frenkla czy Stanisława Szukalskiego.
Drugim istotnym zbiorem jest kolekcja sztuki dawnej z daru prof. Wiesława Litewskiego, prezentowana na stałej ekspozycji, będącej jedyną w regionie stałą prezentacją sztuki europejskiej. Wśród wystawianych prac zwracają uwagę malowidła z kręgu: Jana Brueghela starszego (Bruksela, 1568-1625), Hansa von Aachen (1552-1615), Christiana Wilhelma Ernsta Dietricha zw. Dietricy (Weimar 1712 - Drezno 1626), Peetera Siona (Antwerpia, 1624-1695) oraz XVII-wiecznych szkół włoskich, flamandzkich, holenderskich, i niemieckich. W skład tej kolekcji wchodzi także zbiór ikon z XVII-XIX w., rzeźby z XVII-XIX w., rysunki z XVIII i XIX w. oraz XIX-wieczne meble.
Trzecim ważnym zbiorem sztuki jest kolekcja malarstwa, rysunków i grafik ze spuścizny po prof. Konradzie Górskim, reprezentująca artystów wileńskich i toruńskich XX w. ważnych dla kultury Litwy i Polski.
W zbiorach muzeum znajdują się także: ceramika i szkło antyczne (VII/VI w.- I-III w.), ceramika prekolumbijska, rzeźba afrykańska XVIII-XIX w., biżuteria hinduska i afgańska oraz broń biała (XIX w.).

Drugi zespół obejmuje przedmioty związane z historią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w tym srebrne insygnia rektorskie, pieczęcie, pamiątki związane z ważnymi dla Uczelni postaciami.

Muzeum łączy funkcje reprezentacyjne z wystawienniczymi, naukowymi i dydaktycznymi. Nie ograniczamy się wyłącznie do dokumentowania dziejów i dorobku toruńskiej Almae Matris, ale prezentujemy przede wszystkim kolekcje artystyczne. Dlatego też zamiast Muzeum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu używamy nazwy znaczeniowo szerszej MUZEUM UNIWERSYTECKIE W TORUNIU.

Plac Rapackiego 1 Toruń

Godziny otwarcia
Wtorek:
10:00 - 15:00
Środa:
10:00 - 15:00
Czwartek:
12:00 - 18:00
Piątek:
12:00 - 18:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Kategorie
artysta cyrk

Muzeum Uniwersyteckie UMK Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę