Zamek rycerski

verified_user
Krępcewo
73-116 Krępcewo, Polska

Zamek rycerski Informacje o firmie

Ogólne informacje

Historia miejsca
Pierwsze umocnienia nad Iną wzniesione zostały niedługo po tym, jak w 1305 roku dobra tutejsze przeszły w posiadanie rodu Wedlów. Założenie było prawdopodobnie drewniano-ziemne. Już w 1338 roku zostało zniszczone przez wojska księcia Barnima III.
W miejscu zniszczonej fortalicji około połowy XIV wieku Wedlowie wznieśli murowany zamek o planie zbliżonym do kwadratu o boku 30 metrów.
Na obwodzie kopca postawiono ceglany mur o kamiennej podstawie. Wjazd znajdował się w ścianie południowo-zachodniej i był wysunięty przed lico murów. Budynek mieszkalny zajmował przeciwległy bok obwodu. W narożniku północno-zachodnim stanęła umacniająca wjazd wieża o bokach 8,5 x 9 metrów, całość otaczał wał ziemny wysunięty o około 20 metrów przed obwód murów.
W XV wieku zamek zaniedbywany powoli zaczął popadać w ruinę i około 1500 roku został opuszczony.
Później ruiny stopniowo niwelował upływ czasu i niekiedy rozbiórki dokonywane przez okoliczną ludność.
Obecnie pozostały tu tylko resztki murów przyziemia i zachowane wyżej mury wieży.

Zamek w Krępcewie dziś
Od 2013 r. nowi właściciele tego terenu, prowadzą w okolicach zamku coroczną imprezę kulturalno - historyczną o nazwie Brama Czasu,. Odbywa się to zazwyczaj w połowie czerwca i jest organizowane wraz z lokalnym Stowarzyszeniem Rozwoju Krępcewa oraz Gminą Dolice. W trakcie Bramy Czasu odbya się wiele warsztatów czy atrakcji ruchowych dla uczestników tego wydarzenia.Na dwa dni czerwca pod ruiny przybywa kilkudziesięciu odtwórców i rzemieślników okresu średniowiecza, którzy budują tam rycerski obóz. W trakcie Bramy Czasu odbywa się m. in. Turniej Rycerski o Miecz Gryfitów i Tarczę Pomorza Zachodniego, inscenizacja najazdu na Krępcewo oraz w godzinach wieczornych - pokaz tańca z ogniem.

Prace archeologiczne
W 2016 roku odbyły się na ruinach Zamku w Krępcewie pierwsze prace archeologiczne, mające na celu ustalenie, jak w istocie mógł wyglądać zamek, zanim zaczął popadać w ruinę (w okolicy 1500 r.). Najważniejsze odkrycie to pozostałości potężnych kamiennych fundamentów odkopanych w części zachodniej warowni, stanowiących prawdopodobnie relikt wieży rycerskiej. Kolejne prace są planowane i miłośnicy Krępcewa liczą na kolejne rewelacje. .
Prace te odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach dotacji celowej na prace przy zabytku położonym na obszarze woj. Zachodniopomorskiego.

Jak dojechać
Miejsce – wioska Krępcewo, oddalona od Stargardu 10 km na południowy wschód. Po dojechaniu do wioski tuż za kościołem trzeba skręcić w lewo w drogę z betonowych płyt. Po ok. 400 m kopiec z ruinami zamku.

Krępcewo Krępcewo

Konta społecznościowe
facebook
Kategorie
obiekt historyczny

Zamek rycerski Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę