PSONI Koło w Jarosławiu

verified_user
2172 polubień
24 ulubione
ul.Wilsona 6a
37-500 Jarosław, Polska
Poproś o informacje

PSONI Koło w Jarosławiu Informacje o firmie

Ogólne informacje

Historia Stowarzyszenia.
3 maja 1983 roku, z inicjatywy trójki rodziców powstało Koło Pomocy Dzieciom Specjalenej Troski. Z czasem do Koła przystępowało coraz więcej rodzin, przyjmowano też dzieci z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnością.Rozpoznawano potrzeby, tworzono bazy informacyjne o osobach niepełnosprawnych i w konsekwencji dotarcie z pomocą do jak najszerszej grupy niepełnosprawnych i ich rodzin.
W roku 1984 po wielu staraniach organizacja uzyskała zgodę władz miasta na utworzenie w przedszkolu na os. Kombatantów w Jarosławiu 10-osobowej grupy dla dzieci niepełnosprawnych w wieku od 5 do 10 lat. Radość trwała zaledwie 4 lata - pod pretekstem braku środków finansowych grupa została rozwiązana.

W roku 1991 nastąpiła reorganizacja działalności Koła. 21 maja kilka osób z poprzedniego Zarządu zorganizowało zebranie rodziców, na którym powołano nową organizację - Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Upośledzeniem Umysłowym. Zasięg działania Stowarzyszenia ograniczono do Jarosławia i okolic, a członkami mogli być tylko rodzice dzieci z upośledzeniem umysłowym. Deklaracje członkowskie podpisało 60 osób. Wybrano nowy Zarząd. W tym czasie Komitet Pomocy Osobom z Upośledzeniem Umysłowym przy Zarządzie Głównym TPD w Warszawie rejestrował się jako samodzielna organizacja - Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

10 marca 1992 roku w Zarządzie Głównym PSOUU została zarejestrowana kolejna jednostka terenowa Stowarzyszenia - Koło w Jarosławiu.
Na prośby członków Stowarzyszenia, władze miasta przekazały na potrzeby uruchomienia pierwszej placówki, część budynku przy ul. 3 Maja w Jarosławiu. Tak powstał Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Zajęcia z rehabilitacji ruchowej, logopedii, rewalidacja indywidualna i opieka to była całkowicie nowa jakość dla 22 dzieci uczęszczających do placówki. W krótkim czasie liczba dzieci korzystających z zajęć wzrosła do 37, w kolejnych latach 54, 67..... aż do 144 w chwili obecnej.

W 1996 roku potrzeby przerosły możliwości lokalowe Koła, pozyskano więc kolejny obiekt dla działalności OREW, a w miejscu dotychczasowym stworzono Warsztat Terapii Zajęciowej dla młodzieży (wtedy było to 30 osób).Działalność Koła (nie bez przeszkód zresztą) stawała się coraz bardziej zauważalna i wciągała coraz to nowych rodziców i wielu ludzi spoza środowiska. W tym czasie Koło ugruntowuje też swoje miejsce w lokalnej społeczności - organizuje różnorodne imprezy (konferencje naukowe, przeglądy twórczości artystycznej, jarmarki - o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym), przeprowadza akcje integrujące osoby z upośledzeniem umysłowym z osobami zdrowymi, staje się partnerem dla władz samorządowych i różnych instytucji, czego wyznacznikiem są przyznawane liderom honorowe odznaczenia i wyróżnienia.

Kolejny etap rozwoju działalności nastąpił w 2000 roku. Ponad 3 letnie starania owocują utworzeniem i uruchomieniem Środowiskowego Domu Samopomocy dla 20 uczestników (luty 2000), a miesiąc wcześniej uruchomieniem Ośrodka Wczesnej Interwencji dla 160 dzieci. Tym samym w 2000 roku Koło prowadzi już 4 placówki:
Ośrodek Wczesnej Interwencji,
Ośrodek-Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy,
Warsztat Terapii Zajęciowej,
Środowiskowy Dom Samopomocy.
Koło posiada również 8 własnych mikrobusów do przewozu osób niepełnosprawnych.
Działalność Koła obejmuje wtedy tereny 5 powiatów: jarosławskiego, przeworskiego, leżajskiego, przemyskiego i lubaczowskiego.

Końcem 1998 roku Zarząd Koła rozpoczął całkowicie nową, nawiązującą do źródeł ruchu rodziców inicjatywę budowy Grupowego Domu Rodzinnego - formy mieszkalnictwa chronionego.

W 2003 r. Stowarzyszenie pozyskało 2 nowe lokale na jarosławskiej starówce, gdzie w 2004 r uruchomiona zostaje Galeria Przedmiotu - herbaciarnio-kawiarnia, centrum wystaw różnorodnych twórców i miejsce spotkań z ciekawymi ludźmi.
02.11.2005 - swoją działalność rozpoczynai filia miejscowa Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Jarosławiu przy ulicyPodzamcze
06.02.2006 - początek działalności filii zamiejscowej Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Oleszycach
01.08.2006 - początek działalności Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (Centrum DZWONI) w Jarosławiu
15.11.2006 - początek działalności Mieszkania Treningowego - jednej z wielu form usamodzielniania i uspołeczniania uczestników Koła
16.11.2007 - uroczysta inauguracja nowej siedziby OWI na osiedlu Kombatantów w Jarosławiu
27.12.2007 - uruchomienie Zakładu Aktywności Zawodowej
01.01.2008 - rusza Centrum Informacji Prawnej i Poradnictwa Dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Ich Rodzin
Rok 2010- Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej w Oleszycach

ul.Wilsona 6a Jarosław

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
07:00 - 15:00
Wtorek:
07:00 - 15:00
Środa:
07:00 - 15:00
Czwartek:
07:00 - 15:00
Piątek:
07:00 - 15:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Słowa kluczowe
Organizacja non profit, Organizacja społeczna,

PSONI Koło w Jarosławiu Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę