Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

verified_user
2280 polubień
833 ulubione
ul. Duża 9
25-304 Kielce, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

Jaskinie na Kadzielni Kielce
Krakowska, Kielce
System jaskiniowy - Jaskinia Odkrywców -Prochownia - Szczelina na Kadzielni jes…
Bischofspalast Kielce Kielce
Plac Zamkowy 1, Kielce
Der Palast der Krakauer Bischöfe in Kielce ist die ehemalige Sommerresidenz der…
قصر أساقفة كراكوف في كيلسي Kielce
قصر أساقفة كراكوف في كيلسي هو قصر تم بناؤه في القرن السابع عشر كمقر صيفي لأساقف…
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach Kielce
Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupó…

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach Informacje o firmie

Ogólne informacje

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, on też nadał teatrowi nazwę. Nieco przewrotnie, bo pod wesołym zdrobnieniem popularnego imienia zawarł nawiązanie do trudnej polskiej historii. Tak nazywał się jedyny wóz pancerny w Powstaniu Warszawskim, a także samoloty zwiadowcze w Armii Andersa.
Stefan Karski był dyrektorem teatru do 1973 roku. W kolejnych latach funkcję tę pełnili: Wanda Szplit (1973 - 1974), Tomasz Stecewicz (1974 - 1977), Ryszard Barański (1977 - 1981), Irena Dragan (1981 - 2011), Przemysław Predygier (2011 - 2012), a od września 2012 roku Robert Drobniuch.
Początki „Kubusia” nie były łatwe, przede wszystkim przez brak siedziby. Teatr funkcjonował objazdowo, występował gościnnie. Z czasem, mimo rozmaitych trudności, stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i lubiany, wzrastał jego poziom artystyczny. W 1965 roku stał się instytucją państwową, otrzymał pierwsze pomieszczenia, choć jeszcze wciąż nie własną scenę. Dopiero w 1992 roku, dzięki determinacji i wieloletnim staraniom ówczesnej dyrektor Ireny Dragan udało się pozyskać obecną siedzibę przy ulicy Dużej 9.
Nasz repertuar oparty jest głównie na adaptacjach największych, polskich i światowych, utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej.
Teatr wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Do realizacji naszych przedsięwzięć zapraszamy wybitnych twórców z kraju i z zagranicy. Poza regularną działalnością repertuarową realizujemy liczne projekty artystyczne i edukacyjne, często wspólnie z innymi instytucjami. Wśród naszych partnerów są placówki kultury, szkoły, stowarzyszenia, fundacje.
W latach: 2000 - 2010 z inicjatywy Ireny Dragan, teatr „Kubuś” zorganizował 5 edycji Świętokrzyskiego Festiwalu Teatrów Lalkowych „Brzechwa i inni...”, będącego przeglądem twórczości teatrów lalkowych, obejmującym najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce.
W 2005 roku w siedzibie teatru otwarta została pierwsza w Polsce Galeria Lalki Teatralnej. Pomysłodawczynią Galerii była Irena Dragan, a projekt przygotował scenograf Alexander Andrzej Łabiniec. Zgromadzone w niej lalki powstały na przestrzeni ponad 57-letniej działalności teatru. Wiele z nich towarzyszyło aktorom podczas zagranicznych wyjazdów i prezentacji na festiwalach. Podróże te często owocowały prestiżowymi nagrodami.
W historii teatru na szczególne podkreślenie zasługuje wkład twórczy Stefana Karskiego, Heleny Naksianowicz, Ireny Dragan i Alexandra Andrzeja Łabińca, którzy zrealizowali wiele znaczących w repertuarze teatru i docenianych spektakli teatralnych.
Z teatrem współpracowało również wielu innych wybitnych twórców, m.in. Leszek Śmigielski, Joanna Piekarska, Zygmunt Smandzik, Adam Kilian, Jerzy Derfel, Zofia Czechlewska-Ossowska, Krzysztof Niesiołowski, Joanna Braun, Zbigniew Burkacki, Pavel Hubička, Aleksander Maksymiak, Andrzej Dworakowski, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Krzesimir Dębski, Piotr Salaber, Zbigniew Karnecki, Bogumił Pasternak, Mikołaj Malesza, Petr Nosálek i inni.

ul. Duża 9 Kielce

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Słowa kluczowe
Punkt orientacyjny i miejsce historyczne, Teatr,

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę