Kaliskie Linie Autobusowe

verified_user
1839 polubień
28 ulubione
62-800 Kalisz ul. Wrocławska 30 - 38
62-800 Kalisz, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Kaliskie Linie Autobusowe

IXELL Kalisz
Wojska Polskiego 145, Kalisz
<p>Zapraszamy na nasze aukcje Allegro <a href="http://www.allegro.pl/my_page.p…
PHU DUNPOL S.c. Kalisz
ul. Złota 74 , Kalisz
DUNPOL - Elektryczne Widlaki i wózki widłowe TOYOTA i BT. Części do wózków widł…
Amazonki. Kaliski Klub Kalisz
Staszica 28a , Kalisz
Kaliski Klub Amazonki
Indigo Kalisz Kalisz
ul. Staszica 41, Kalisz
Prowadzimy hurtownie kosmetyczną oraz centrum szkoleniowe w Poznaniu. Naszym se…

Kaliskie Linie Autobusowe Informacje o firmie

Ogólne informacje

Kaliskie Linie Autobusowe Spółka z o.o. są największą firmą świadczącą usługi komunikacji miejskiej w regionie. Główny nacisk położony jest na jakość świadczonych usług. Produktem spółki jest sprawna i dobra jakościowo komunikacja miejska. Firma obsługuje pasażerów miasta Kalisza oraz okolicznych miast i gmin: Gołuchów, Godziesze Wielkie, Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Ostrów Wlkp., Pleszew, Stawiszyn, Zbiersk, Żelazków.Dziennie z usług Kaliskich Linii Autobusowych korzysta ponad 30 tys. pasażerów. Przy współpracy brytyjskich specjalistów KLA opracowały i wprowadziły nową sieć komunikacyjną mającą na celu zwiększenie częstotliwości i rozszerzenie obsługiwanych obszarów. Zwiększona została liczba punktów docelowych, o kilkadziesiąt wzrosła liczba przystanków. Sieć jest ciągle udoskonalana i dostosowywana do zmieniających się potrzeb mieszkańców.

POCZĄTKI

Pierwsze zalążki komunikacji autobusowej w kaliskiem występują już w okresie międzywojennym. Autobusy kursowały na trasie śródmieście - dworzec kolejowy. W latach trzydziestych XX wieku Kalisz miał również stałe połączenia z sąsiednimi powiatami. Codziennie kursowało 46 autobusów, z których każdy zabierał około dwudziestu pasażerów.

W okresie okupacji niemieckiej sprowadzono dwa autobusy na gaz świetlny i jeden na olej napędowy. Obsługiwały one Kalisz i pobliskie wsie. Stacją początkową był istniejący od czasów przedwojennych dworzec autobusowy przy obecnej ulicy Parczewskiego.

1945 ROK - POWSTANIE KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

29 maja 1945 roku otwarta została pierwsza linia Miejskiej Komunikacji Autobusowej. W tym czasie przedsiębiorstwo dysponowało dwoma autobusami poniemieckimi marki _Büssing_ na gaz świetlny. W pierwszym roku działalności MKA zatrudniała tylko 7 osób. Mimo tak skromnych początków z usług przedsiębiorstwa do końca 1945 roku skorzystało ponad 44,7 tys. osób.

LATA 50 - 60.

W 1950 roku utworzono Miejski Zakład Komunikacyjny, który wszedł w skład kilkakrotnie przekształcanych przedsiębiorstw komunalnych. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych nastąpiło wyraźne polepszenie zaplecza technicznego MZK: urządzono nową zajezdnię przy ulicy Majkowskiej 28 oraz przeniesiono tu warsztaty naprawcze, na terenie zajezdni wybudowano stację benzynową. W 1959 roku uruchomiono obok trakcji autobusowej pierwsze w Kaliszu państwowe taksówki osobowe a w 1962 roku taksówki bagażowe.

Przełomowym momentem dla MZK był rok 1963, kiedy zostało samodzielnym Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym /MPK/. Nowa firma przejęła tabor i zaplecze techniczne po MZK. W tym czasie MPK posiadało 51 autobusów i obsługiwało 15 linii komunikacyjnych o łącznej długości 99,1 km oraz przewoziło ponad 12 mln pasażerów rocznie.

LATA 70 - 90.

W 1975 powstało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej /WPKM/, w którego skład weszło istniejące MPK w Kaliszu i MPK w Ostrowie Wielkopolskim. W latach następnych utworzono oddziały WPKM w Jarocinie i Krotoszynie. W 1982 roku oddziały terenowe przejęły gminy. W Kaliszu ponownie powstało MPK.

Lata osiemdziesiąte należą do najlepszego okresu firmy. W 1983 roku oddano do użytku nowy biurowiec. Wyeksploatowany tabor zastępowano sukcesywnie nowym. Systematycznie zwiększała się liczba przewożonych pasażerów osiągając w roku 1988 ponad 49 mln osób.

W 1991 roku doszło do powołania zakładu budżetowego miasta pod nazwą Miejski Zakład Komunikacyjny /MZK/.

W 1993 roku podjęto działania, aby MZK przekształcić w przedsiębiorstwo bardziej dochodowe. 13 maja 1994 roku Zarząd Miasta Kalisza i przedstawiciele angielskiej firmy Southern Vectis podpisali umowę o utworzeniu spółki z o.o. - Kaliskie Linie Autobusowe.

OD 1996

Spełniając oczekiwania pasażerów dotyczące podniesienia komfortu podróżowania KLA sukcesywnie wymienia tabor. W latach 1996 - 2008 spółka wymieniła wszystkie autobusy. W maju 2008 roku wycofano z eksploatacji Jelcze, ostatnie autobusy starego typu. W chwili obecnej Spółka posiada 66 nowoczesnych, niskopodłogowych, ekologicznych autobusów, które obsługują 28 linii o łącznej długości tras 265 km.

W 2000

Z myślą o wygodzie Pasażerów, Kaliskie Linie Autobusowe jako pierwsza firma przewozowa w Polsce wprowadziły w 2000 roku kartę elektroniczną jako formę opłat za przejazdy. Pasażer posiadający kartę może opłacić dowolny przejazd za dowolną ilość podróżujących z nim osób bez znajomości taryfy. Nie musi pamiętać o wcześniejszym zakupie biletu w kiosku. Posługując się Kartą Elektroniczną można szybko, pewnie i bezpiecznie opłacić przejazd. System karty elektronicznej jest technologicznie gotowy do funkcjonowania jako system "karty miejskiej".

Od 2004

Wprowadzany jest system wewnętrznego monitorowania autobusów oraz mobilny system wizualizacji umożliwiający prezentowanie treści informacyjno-reklamowych na monitorach LCD zainstalowanych w autobusach.

OD 2007

Uruchomiono system informacji pasażerskiej poprzez telefon komórkowy i interaktywną mapę z rozkładem jazdy w internecie, opracowano także kalkulator cen biletów, narzędzie, które pozwala łatwo i szybko sprawdzić ceny poszczególnych biletów na wybranym odcinku. W Punkcie Obsługi Klienta zainstalowany został komputerowy kiosk informacyjny umożliwiający dostęp do aktualnego rozkładu jazdy autobusów.

W 2007

Dla wygody pasażerów w podpisano porozumienie transportowe KLA Kalisz - MZK Ostrów Wlkp., które rozpoczęło nowy etap współpracy pomiędzy największymi miastami południowej Wielkopolski. Dwaj najwięksi w rejonie przewoźnicy świadczący usługi w ramach lokalnego przewozu osób podpisali porozumienie transportowe dotyczące połączenia komunikacyjnego Kalisza z Ostrowem Wlkp. jeszcze przed powstaniem aglomeracji kalisko - ostrowskiej.

W 2009

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie przy wsparciu KLA odrestaurował autobus San H-100B, który na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia był eksploatowany w Kaliszu. Ponieważ autobus był własnością MPK w Kaliszu, zgodnie ze swoją historią został przywrócony w barwy firmy, oznakowany herbem miasta i sprowadzony do Kalisza.

W 2010

W dniu 10 września br. w Warszawie została podpisana umowa w sprawie odkupienia 18,38% udziałów od angielskiego wspólnika Miasta Kalisza w spółce Kaliskie Linie Autobusowe. Tym samym Miasto Kalisz zostało jedynym właścicielem Spółki.

W dniu 30 września br. przed kaliskim ratuszem odbyło się przekazanie 5 szt. autobusów Solaris Urbino 12 zakupionych przez Miasto Kalisz w ramach projektu "Rozwój i poprawa jakości transportu publicznego w Kaliszu", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu wyniosła prawie 4 300 000,00 zł, z czego 80% stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

62-800 Kalisz ul. Wrocławska 30 - 38 Kalisz

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
07:00 - 15:00
Wtorek:
07:00 - 15:00
Środa:
07:00 - 15:00
Czwartek:
07:00 - 15:00
Piątek:
07:00 - 15:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Kategorie
siedziba firmy usługa transportowa
Słowa kluczowe
Usługi transportowe,

Kaliskie Linie Autobusowe Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę