Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu

verified_user
1591 polubień
2019 ulubione
Zamkowa 7
97-215 Inowłodz, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu

Przystań Zakościele "Plaża" - Wypożyczalnia kajaków/Noclegi Inowłodz
przystan.zakosciele@gmail.com, Inowłodz
Organizujemy spływy kajakowe po rzece Pilicy zarówno dla osób indywidualnych ja…

Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu Informacje o firmie

Ogólne informacje

"faktem historycznym jest, że z rozkazu Kazimierza III Piasta, nazywanego Wielkim, zamek w Inowłodzu stanął. Z ciepłego, rudego piaskowca. Trwał przez wieki u brodu na Pilicy, aż skruszyła mury szwedzka nawała zwana Potopem. Ruina na długo poszła w zapomnienie, ale wreszcie sobie o niej przypomniano. Jak przed wiekami zamkowe mury z rudego piaskowca znów pną się ku górze." Marek Miziak
Obronny zamek w Inowłodzu był jedną z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, zbudowanych za życia i panowania Kazimierza Wielkiego.
Wybudowany w latach 1356 - 1366 miał pełnić powinność lokalnej siedziby władzy monarszej i punktu militarnego chroniącego granicę Polski z państewkiem Książąt Mazowieckich, pobliski bród oraz komorę celną na szlaku handlowym, przekraczającym w tym miejscu Pilicę.
Upadek zamku datuje się na rok 1657 - Potop Szwedzki, kiedy szwedzcy żołnierze wycofujący się z Inowłodza, podminowali go i wysadzili w powietrze. Potem nikt nie podjął już skutecznej próby ratowania budowli, której stan przez następne 300 lat systematycznie się pogarszał, a traktowanie murów jako kamieniołomu w II połowie XIX wieku spowodowało, że ich pozostałości przestały być widoczne na powierzchni gruntu.
Aż do 2008 roku, kiedy rozpoczęto rekonstrukcję wieży ośmiobocznej dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A następnie w 2010 roku Gmina Inowłódz otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013, Oś Priorytetowa III, Działanie III.5, na realizację projektu pn. "Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu".

Zamkowa 7 Inowłodz

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
09:00 - 17:00
Wtorek:
09:00 - 17:00
Środa:
09:00 - 17:00
Czwartek:
09:00 - 17:00
Piątek:
09:00 - 17:00
Sobota:
10:00 - 18:00
Niedziela:
10:00 - 18:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Słowa kluczowe
Biuro turystyczne, Sztuka i rozrywka,

Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę