Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

verified_user
1705 polubień
4239 ulubione
ul M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Galeria Sztuki ATTIS Kraków
Starowiślna 14, Kraków
Galeria Sztuki ATTIS została założona w 2003 roku przez Ryszarda Lachmana. Sied…
Galeria Bunkier Sztuki Kraków
Plac Szczepański 3a, 31-011 Kraków, Poland, Kraków
None
Galeria Sztuki Współczesnej Kersten Gallery Kraków
ul. Sławkowska 5/7, Kraków
Robert Włodarczyk ma przyjemność zaprezentować Państwu Galerię Sztuki Współczes…
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ KERSTEN Kraków
ul. Sławkowska 5/7 , Kraków
Robert Włodarczyk ma przyjemność zaprezentować Państwu Galerię Sztuki Współczes…

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” Informacje o firmie

Ogólne informacje

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” – muzeum w Krakowie założone w 1994 roku, narodowa instytucja kultury, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów w 2013 roku.HistoriaW 1920 roku krytyk, pisarz i kolekcjoner Feliks Jasieński przekazał krakowskiemu Muzeum Narodowemu swoje zbiory przedmiotów związanych z Japonią (w tym dzieła malarzy japońskich). Po śmierci kolekcjonera (1929) zbiory nie były wystawiane (czego powodem był m.in. brak miejsca, kolekcja liczyła ponad 6500 przedmiotów), z wyjątkiem wystawy w krakowskich Sukiennicach w 1944 roku. Wystawę tę zobaczył wówczas 19-letni Andrzej Wajda, który zafascynował się tą sztuką.W 1987 roku, prawie pół wieku po tamtej wystawie, Andrzej Wajda odebrał nagrodę filmową Kioto. Postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie budynku, w którym można by umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego.W realizacji tego planu Andrzeja Wajdę wsparły władze Krakowa oraz rząd Japonii (pomoc ambasadora Nagao Hyodo). Do powstania muzeum przyczynili się także przyjaciele reżysera z Fundacji Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Około miliona dolarów przekazał na budowę centrum Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii (z przewodniczącym Akira Matsuzaki).Projekt koncepcyjny wykonał i podarował Fundacji Kyoto-Kraków znany, japoński architekt Arata Isozaki. Z biurem Isozakiego po stronie polskiej współpracował architekt Krzysztof Ingarden i JET Atelier. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, odwołujący się jednak do dawnej sztuki japońskiej. W centrum znajdują się sale wystawowe oraz konferencyjne. Oprócz stałej ekspozycji organizowane są także wystawy czasowe (związane ze sztuką, kulturą i techniką japońską). Ponadto instytucja prowadzi kursy parzenia herbaty, układania kwiatów (ikebana) oraz kursy języka japońskiego. Centrum jest siedzibą Ogólnopolskiego Klubu Bonsai.

ul M. Konopnickiej 26 Kraków

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Słowa kluczowe
Galeria sztuki, Muzeum historii, Muzeum sztuki

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę