MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY NR 2

verified_user
ul. Strażacka 57
04-462 Warszawa, Polska
Poproś o informacje

MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY NR 2 Informacje o firmie

Ogólne informacje

Historia Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 sięga roku 1934, kiedy Towarzystwo Dobroczynne im. Michaliny Mościckiej założyło Zakład dla Dziewcząt Moralnie Zaniedbanych. Siedzibą był dom prezydenta Gabriela Narutowicza, przy ulicy Parkowej. Zakład prowadził internat dla 30 wychowanek - dziewczęta uczęszczały do szkół powszechnych przy ulicy Belwederskiej i Dolnej, po południu uczyły się krawiectwa.
W 1936 roku Zakład przeniesiono na Grochów - do budynku przy ulicy Krypskiej 41. W czasie wojny pogorszyły się znacznie warunki bytowe wychowanek. Eksterminacyjna polityka okupanta wzmagała opór i walkę wszystkich warstw społeczeństwa polskiego. Formą tego oporu było, miedzy innymi tajne nauczanie zorganizowane w Zakładzie przez kierowniczkę Marię Bednarską.
Podczas Powstania Warszawskiego nasz dom spłonął. Znaleźliśmy schronienie w Zakładzie dla Sierot im. Józefa Piłsudskiego przy
ul. Krypskiej 39. W roku 1945 otrzymaliśmy nową siedzibę w pałacyku posła Wierzbickiego, przy ulicy Grochowskiej 64. Zakład finansowany był ze środków społecznych i własnej działalności gospodarczej. W 1948 roku Zakład przeszedł pod opiekę państwa, jego pracę nadzorowało początkowo Kuratorium Oświaty, później Wydział Oświaty. Przez wszystkie lata doskonalono metody i techniki pracy resocjalizacyjnej. Przez naukę szkolną, pracę w warsztatach, naukę wykorzystania czasu wolnego, bardzo trudną pedagogizację rodzin, kształtowano prospołeczne postawy wychowanek, stwarzając im szansę na znalezienie własnej, godnej drogi życia. W tym czasie Pani Wanda Kaczyńska, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, napisała pierwszą książkę o nas - "Dziewczęta z Zakładu".
W sierpniu 1973 roku otrzymaliśmy nową siedzibę w budynku Szkoły - Pomnika 1000-lecia Państwa Polskiego, przy ulicy Strażackiej 57.
W nowym obiekcie poprawiły się znacznie warunki nauczania, przybyła sala gimnastyczna, boisko sportowe. Zwiększono limit wychowanek do 72. W 1981 roku został wprowadzony statut PMOW, dokument określający ramy naszej działalności i zmieniający nazwę placówek.
Od tego momentu staliśmy się PAŃSTWOWYM MŁODZIEŻOWYM OŚRODKIEM WYCHOWAWCZYM - placówką podlegającą Kuratorium Warszawskiemu, świadczącą usługi resocjalizacyjne dla dziewcząt
z całego kraju. Z inspiracji ówczesnej dyrektorki Elżbiety Katolik, opracowano i wprowadzono lokalny system wychowawczy, placówka stała się miejscem Ogólnopolskich Spotkań Małych Form Teatralnych, stanowiących jednocześnie forum wymiany doświadczeń warsztatowych i metodycznych dla pracowników zainteresowanych działalnością parateatralną. W 2000r. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze zostały wyjęte z systemu oświaty, trafiły do resortu polityki społecznej, co w naszym przypadku zaowocowało regresem metodologii pracy i zmianą atmosfery wychowawczej, czego skutki, chociaż bardzo złagodzone odczuwamy do dziś. Jasną stroną tego przejścia było rozpoczęcie dużych remontów. Prace te zakończono w 2005 roku po powrocie do resortu oświaty.
Od 2002 roku mamy nowych przyjaciół w Europie - wstąpiliśmy do międzynarodowej organizacji EUROMET zrzeszającej najstarsze placówki w Europie zajmujące się młodzieżą niedostosowaną społecznie. Przedstawicieli tej organizacji gościliśmy w 2004 roku.

ul. Strażacka 57 Warszawa

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
NIP
9521368115
Regon
959122

MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY NR 2 Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę