GMINA GRODZISK MAZOWIECKI

verified_user
ul. T. Kościuszki 32a
05-825 Grodzisk Mazowiecki, Polska
Poproś o informacje

GMINA GRODZISK MAZOWIECKI Informacje o firmie

Ogólne informacje

Firmy

W gminie o powierzchni 107 km2, zamieszkiwanej przez ponad 43 tys. osób, prowadzi swoją działalność gospodarczą 5 tysięcy firm. Proinwestycyjna polityka władz miejskich zaowocowała pojawieniem się na terenie gminy 60 firm z kapitałem zagranicznym, które stworzyły ponad 3000 miejsc pracy. Do największych z nich należy zaliczyć: fabrykę aparatury kontrolno-pomiarowej „Danfoss”, koncern „Frito Lay” – producenta chipsów "Lays", zakłady farmaceutyczne „Polfa”, firmę spedycyjną "Raben", piekarnię szwajcarską „Hiestand” oraz producenta dodatków paszowych „Trouw Nutrition”.

Życie kulturalne i towarzyskie

W 2008 roku powstało w Grodzisku nowoczesne Centrum Kultury, wybudowane również ze wsparciem środków unijnych. Centrum dysponuje najnowocześniejszym na Zachodnim Mazowszu kinem oraz klubem muzycznym, w którym co środę można posłuchać muzyki jazzowej na żywo. Dodatkowo można miło spędzić czas na grze w kręgle lub bilard, a także zjeść coś smacznego. Na dziedzińcu Centrum odbywają się liczne imprezy, takie jak: Grodziskie Spotkania Kabaretowe, jarmarki produktów regionalnych, koncerty muzyki poważnej na wesoło, czy koncerty znanych polskich zespołów muzycznych.

Sport

Grodzisk Mazowiecki słynie z nowoczesnej i rozbudowanej bazy sportowej. Mieszkańcy mogą korzystać z basenu, hali sportowej, krytych i otwartych kortów tenisowych oraz zmodernizowanego stadionu piłkarskiego. W czasie wolnym od zajęć dostępne są również boiska sportowe Orlik 2012.

Możliwości inwestycyjne

Szerokie możliwości inwestycyjne w Grodzisku sprawiają, że każdy potencjalny inwestor znajdzie coś dla siebie. Gmina oferuje tereny pod zabudowę mieszkaniową, przemysł, usługi (restauracje, hotele) oraz handel zarówno w centrum miasta, jak również na terenach otwartych. Serdecznie zapraszamy do Grodziska Mazowieckiego – gminy, gdzie warto prowadzić interesy, żyć i rozwijać swoje pasje.

Z kart historii

Dzieje grodu, osady, a potem miasta Grodziska sięgają początków państwa polskiego. Wtedy to na mazowieckiej równinie, pośród bagnistej puszczy, nad rzeką Mrowną pojawiło się grodzisko. Gród obronny, umocniony ziemnym wałem i palisadą, otoczony fosą i strzeżony przez drużynę wojów dawał schronienie okolicznym mieszkańcom, stanowiąc zarazem ośrodek władzy administracyjnej. Na przełomie XIII i XIV wieku w pobliżu dawnej warowni, przy lokalnym szlaku handlowym powstała osada targowa, należąca do rodu Grodziskich herbu Ostoja. Około roku 1355 Tomasz Grodziski ufundował we wsi pierwszy drewniany kościół, a w połowie wieku XV utworzona została parafia grodziska. Dzięki staraniom kolejnych właścicieli, Okuniów herbu Belina, wieś Grodzisko otrzymało 22 lipca 1522 roku prawa miejskie, nadane przez króla Zygmunta Starego.

Dalszy wzrost miasta powstrzymany został w roku 1540 przez pożar, który zniszczył niemal całkowicie drewnianą zabudowę. Kolejnych zniszczeń dokonały nasilające się w XVII wieku pochody nieprzyjacielskich wojsk oraz nawiedzające miasto klęski głodu i epidemie. W tym trudnym, trwającym przeszło dwa wieki okresie udało się jednak miastu, znajdującemu się wówczas w posiadaniu rodziny Mokronoskich herbu Bogoria, utrzymać status lokalnego ośrodka handlu zbożem.

Przełomowym wydarzeniem okazało się uruchomienie pierwszego odcinka Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej ze stacją w Grodzisku Mazowieckim, otwartego uroczyście 14 czerwca 1845 roku. Dzięki szybkiemu połączeniu z Warszawą miasto weszło w fazę intensywnego rozwoju, awansując przy tym do rangi ulubionego miejsca wypoczynku mieszkańców stolicy. Wkrótce przedmieścia Grodziska Mazowieckiego zamieniły się w elegancką dzielnicę domów letniskowych, zaś w pobliskich Jordanowicach wzniesiony został w roku 1884 nowoczesny zakład uzdrowiskowy. Pełną parą ruszył przemysł – zlokalizowane na obrzeżach miasta fabryki pozwoliły Grodziskowi na osiągnięcie pozycji jednego z najprężniej działających podwarszawskich ośrodków przemysłowych.

Po odzyskaniu niepodległości miasto nie tylko uporało się ze skutkami I wojny światowej, ale także pomyślnie wkroczyło w etap samorządności. Wyposażone w drugie połączenie kolejowe ze stolicą, zyskane w roku 1927 w wyniku przeprowadzenia linii Elektrycznej Kolei Dojazdowej, stanowiło chlubny przykład dobrze wykorzystanej wolności. Podczas II wojny światowej Grodzisk Mazowiecki utracił całą swą społeczność żydowską, przybyłą na teren miasta w II połowie XVI wieku, szczególnie silnie reprezentowaną w wieku XIX. W przeddzień zakończenia okupacji hitlerowskiej, 16 stycznia 1945 roku Grodzisk Mazowiecki stał się celem nalotu bombowego dokonanego przez radzieckich lotników. Wśród ofiar bombardowania znaleźli się zarówno mieszkańcy, jak i liczni uciekinierzy ze zniszczonej w Powstaniu Warszawy, którzy znaleźli tu schronienie.

W roku 1990 rozpoczęły pracę – wyłonione w demokratycznych wyborach – władze samorządowe I kadencji.

ul. T. Kościuszki 32a Grodzisk Mazowiecki

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
09:00 - 18:00
Wtorek:
08:00 - 16:00
Środa:
08:00 - 16:00
Czwartek:
08:00 - 16:00
Piątek:
08:00 - 15:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook youtube
NIP
5291745901
Regon
13269137

GMINA GRODZISK MAZOWIECKI Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę