Zespół Szkół Przyrodniczych im. M. Rataja

verified_user
Folwarczna 55
67-200 Głogów, Polska
Poproś o informacje

Zespół Szkół Przyrodniczych im. M. Rataja Informacje o firmie

Ogólne informacje

1. POCZĄTKI
Zamysł powołania w rejonie głogowskim szkoły kształcącej rolników narodził się po październikowych przemianach 1956 r. Dnia 19.X.1957r. zarządzeniem Ministra Rolnictwa Państwowe Gospodarstwo Rolne ,,Żarków„ zostało przekazane na cele oświaty rolniczej. Składało się ono z budynków mieszkalnych, gospodarskich i inwentarskich oraz użytków rolnych o powierzchni 207,51 ha (grunty orne 186,05 ha ). Dla potrzeb szkoły przekazano również ogrodnictwo w Ruszowicach o powierzchni 5,20 ha. Ostatecznie gospodarstwo szkolne posiadało użytki rolne w dwóch kompleksach . Pierwszy – przy budynkach szkolnych, składał się z gruntów ornych, łąk i pastwisk oraz ogrodu warzywnego – zajmował powierzchnię 93 ha . Drugi kompleks - ,,Paulinów,, oddalony był od zabudowań szkolnych o 4 km i zajmował 93,35 ha powierzchni.
Można więc stwierdzić że szkoła posiadała doskonałą bazę do praktycznej nauki zawodu w takich działach jak : produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, produkcja ogrodnicza oraz mechanizacja rolnictwa.
Zajęcia dydaktyczne Roczna Szkoła Rolnicza rozpoczęła 15 stycznia 1958 r. Podczas pierwszej rekrutacji przyjęto 17 uczniów w wieku od 17 do 25 lat (sami mężczyźni). Czas nauki w tej szkole trwał 11 miesięcy. Zajęcia rozpoczynały się 15 stycznia a kończyły 15 grudnia.
Pierwszym kierownikiem szkoły był Stanisław Banaś, zaś kadrę nauczycielską stanowili: Lubomir Demczak, F. Biegała, J. Towarnicki. Gospodarstwem szkolnym kierował Mieczysław Kozub. W drugim roku nauczania szkoła miała już charakter koedukacyjny. Kadrę nauczycielską uzupełniono o trzech nauczycieli oraz zatrudniono dodatkowo trzech nauczycieli dochodzących.
Programy nauczania w szkole rolniczej uwzględniały warunki przyrodnicze i gospodarcze regionu, z którego rekrutowali się uczniowie. Zadaniem szkoły było nie tylko przekazać uczniom wiedzę teoretyczną, ale również przygotować do prowadzenia własnego gospodarstwa. Starano się również szerzyć kulturę rolniczą wśród mieszkańców wsi.

2. SZKOŁA ROLNICZA W LATACH 1960-2011

We wrześniu 1960 r. utworzono Dwuletnią Szkołę Ogrodniczą, a następnie w 1964 r. przekształcono ją w Zasadniczą Szkołę Ogrodniczą. W tym samym czasie dotychczasowy kierownik szkoły zostaje przeniesiony na stanowisko wizytatora do spraw gospodarstw szkolnych w Oddziale Oświaty Rolniczej w Zielonej Górze, natomiast szkołą kieruje Aleksander Biłat. Zadaniem szkoły ogrodniczej było przygotowanie absolwentów do prowadzenia własnych gospodarstw ogrodniczych oraz podejmowania pracy w przedsiębiorstwach związanych z produkcją ogrodniczą. W 1962 r. na stanowisko kierownika Zasadniczej Szkoły Ogrodniczej powraca Stanisław Banaś. Równocześnie rozpoczyna się kapitalny remont budynku szkolnego oraz jego rozbudowa. Powstają wówczas pracownie: humanistyczna, matematyczna, fizyko-chemiczna, warzywniczo - kwiaciarska, mechanizacji ogrodnictwa i organizacji gospodarstw ogrodniczych. Ponadto przygotowano dwie pracownie do nauczania gospodarstwa domowego.
Przy szkole działał internat dla 70 uczniów. Znajdowała się w nim również świetlica i gabinet lekarski. Kierownikami internatu byli kolejno: Helena Biłat, Tadeusz Zaremba, Stanisław Cieślak i Krystyna Cząstkiewicz. Placówka ta zapewniała dobre warunki bytowe uczniom wywodzącym się z miejscowości odległych od Głogowa.
Działające przy szkole gospodarstwo pomocnicze było placówką, w której uczniowie mieli możliwość połączenia zdobytych wiadomości teoretycznych z praktyką. Funkcję kierownika pełnił Stanisław Giera, zaś samodzielnym ogrodnikiem był Jan Galon.
Na terenie szkoły i gospodarstwa w latach 1962 - 74 wykonano wiele prac porządkowych i budowlanych. Przeprowadzono remont kapitalny budynków mieszkalnych dla pracowników oraz wybudowano jeden nowy budynek. Wiele wysiłku włożono w założenie sadu (5,12ha), jagodników, szkółek drzew ozdobnych oraz wykonano ogrodzenie szkoły, gospodarstwa i ogrodnictwa w Ruszowicach.
Pomyślnie rozwijające się gospodarstwo szkolne, będące warsztatem dydaktyczno -produkcyjnym uzyskującym wysokie wskaźniki we wszystkich działach produkcji, w 1974 r. decyzją Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zostało przekazane Wojewódzkiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego. Oddzielenie gospodarstwa od szkoły nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Utrudniło proces dydaktyczny, a Zakład Doświadczalny pod koniec lat osiemdziesiątych przestał istnieć, ponieważ większość gruntów ornych do niego należących przejęto na cele budownictwa mieszkaniowego.
Pomimo okrojenia gospodarstwa pomocniczego szkoła nadal rozwijała się. W 1976 roku zostaje utworzone 3-letnie Wieczorowe Technikum Rolnicze dla absolwentów Zasadniczych Szkół Rolniczych, w 1977 roku 4- letnie Technikum Ogrodnicze, a w 1979 r. 4-letnie Liceum Rolnicze.
W 1978 r. decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Legnicy utworzono zbiorczy zakład szkolny o nazwie Zespół Szkół Rolniczych. W Zespole Szkół Rolniczych od 1.IX.1980 r. działało również Policealne Studium Zawodowe na podbudowie programowej liceum ogólnokształcącego.
W dniu 31 sierpnia 1983r. zarządzeniem Kuratora Oświaty i Wychowania w Legnicy szkoła otrzymuje imię Macieja Rataja. Z dniem 1.01.1984 r. dotychczasowy dyrektor szkoły Stanisław Banaś przechodzi na emeryturę, a jego funkcję przejmuje Teresa Karasek. Zastępcą dyrektora do spraw dydaktycznych zostaje najpierw Edmund Wasilewski., a w roku 1986 Bronisław Pawella.
W kolejnych latach, w Zespole Szkół Rolniczych nadal podejmowane były różnorodne działania mające na celu wzbogacenie warsztatu dydaktycznego szkoły, stworzenie korzystnych warunków do nauczania i wychowywania młodzieży. W 1987 r., dzięki dynamicznym działaniom dyrekcji szkoły oraz poparciu Oddziału Oświaty Rolniczej w Legnicy, pozyskano 15 ha ziemi pod uprawy rolniczo - ogrodnicze. Rekultywowano przejęty od WOPR teren ( 1,5 ha), założono szkółkę drzew, sad, działkę warzywną. Współpracując z rodzicami uczniów postawiono kompleks szklarniowo – foliowy z ogrodzeniem. Wykonano również konstrukcję namiotu foliowego i przygotowano ogródek kwiaciarski. Szkoła wzbogaciła się w sprzęt audiowizualny, sprzęt rolniczy, samochody do nauki jazdy. Zbudowano parking samochodowy, wymieniono część okien w budynku głównym oraz wybudowano nowy pawilon , w którym urządzono kilka pracowni do nauczania przedmiotów zawodowych w pionie leśnym i żywienia, pracownię bukieciarstwa, pracownię informatyczną. Do nowego budynku przeniesiono również bibliotekę szkolną.
Uczniowie Technikum Ogrodniczego mogli poszerzać swoje doświadczenia zawodowe na dwutygodniowych praktykach odbywanych we Francji w Roville-aux-Chenes i trzytygodniowych w Holandii w Bredzie . Na początku lat dziewięćdziesiątych w Zespole Szkół Rolniczych funkcjonowały następujące kierunki: 5-letnie Technikum Ogrodnicze, 3-letnie Technikum Ogrodnicze na podbudowie ZSZ, Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza , Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, 3-letnie Zaoczne Technikum Rolnicze.
Obserwując zmieniający się rynek pracy, w roku 1997 otwarto nowy kierunek -Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, w 1999 r. Technikum Leśne, a w 2005 Technikum Ochrony Środowiska. W 2003 Technikum Ogrodnicze ustępuje miejsca Technikum Architektury Krajobrazu. W ostatnich latach kształciliśmy też młodzież w Technikum Agrobiznesu. Wprowadzane nowe kierunki kształcenia wyparły klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
W 2004 funkcję zastępcy dyrektora do spraw dydaktycznych przejęła Elżbieta Smolińska. W roku 2006 kadra kierownicza została poszerzona o drugiego wicedyrektora - do spraw wychowawczych. Stanowisko to objęła Jolanta Ulatowska.
Dzięki sukcesom naszych uczniów w olimpiadach, w latach 2001- 2005 szkoła zajmowała wysokie miejsca w rankingach szkół średnich prowadzonych przez ,,Rzeczpospolitą” i ,,Perspektywy”: 121 miejsce w 2001, 333 miejsce w 2003, 341 miejsce w 2004, 237 miejsce w 2005 roku.
Uwzględniając zmianę kierunków kształcenia dokonaną w ostatnich latach, w roku 2007 szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Przyrodniczych.
W sierpniu 2008 r. dyrektor Teresa Karasek po 24 latach zarządzania szkołą zakończyła swoją pracę zawodową, przechodząc na emeryturę. W wyniku konkursu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Głogowie dyrektorem szkoły została Jolanta Czarnecka. Funkcję wicedyrektora do spraw dydaktycznych objęła Anna Lechowicz, a wicedyrektora do spraw kształcenia zawodowego Maria Hiller. Od stycznia 2010 roku, w związku z odejściem Jolanty Czarneckiej na urlop zdrowotny, obowiązki dyrektora przejęła Anna Lechowicz, a sprawy dydaktyczne powierzono, nowo powołanej wicedyrektor, Ewelinie Zielonce – Genderze.
W roku szkolnym 2008/09 dokończono termomodernizację głównego budynku szkoły. Kapitalny remont zmienił też salę gimnastyczną szkoły w nowoczesną halę sportową, drugą co do wielkości w Głogowie. Tereny przyszkolne zyskały kolejne nowe nasadzenia.
Młodzież naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli, w ramach kształcenie zawodowego, uczestniczyła również w tworzeniu szaty roślinnej osiedli i terenów przyległych do różnych instytucji i szkół na terenie miasta. Tworzyliśmy najpiękniejsze podwórka w Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze” – na osiedlach: Hutnik i Śródmieście, a także na terenach innych wspólnot mieszkaniowych. Przeprowadziliśmy renowację ogrodu wokół gmachu Sądu Rejonowego (wraz z pełną dokumentacją terenu) i Starostwa Powiatowego. W ramach współpracy z placówkami oświatowymi uczestniczyliśmy w tworzeniu i pielęgnacji zieleni wokół szkół i przedszkoli.
Jak przystało na szkołę przyrodniczą, organizowaliśmy liczne formy edukacyjne o tematyce przyrodniczej, ekologicznej czy leśnej; seminaria, wystawy, wycieczki, spotkania z zaproszonymi gośćmi, konkursy, zbiórki pieniędzy na potrzeby

Folwarczna 55 Głogów

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
08:00 - 15:00
Wtorek:
08:00 - 15:00
Środa:
08:00 - 15:00
Czwartek:
08:00 - 15:00
Piątek:
08:00 - 15:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook youtube
Kategorie
szkoła handlowa technikum

Zespół Szkół Przyrodniczych im. M. Rataja Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę