Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu

verified_user
Kościuszki 39/41
45-063 Opole, Polska
local_parking
10 miejsc parkingowych
Poproś o informacje

Firmy podobne do Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu

Orkiestra Politechniki Opolskiej Opole
Mikołajczyka 16, Opole
Orkiestra Politechniki Opolskiej działa od 2006 roku. W swoim repertuarze posia…
Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu Opole
Jest najstarszą i jedną z nielicznych tego typu orkiestr szkolnictwa średniego …

Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu Informacje o firmie

Ogólne informacje

Jej pierwszym dyrygentem i organizatorem był Władysław Pollak, który w 1950 roku stworzył Orkiestrę Szkolną w Państwowej Szkole Przemysłowej. Debiut orkiestry odbył się 3 marca 1951 roku. Wówczas skład złożony był z muzyków grających na instrumentach smyczkowych i szarpanych oraz dętych. W kronikach Państwowej Szkoły Przemysłowej, Technikum Cementowego i Technikum Mechaniczno - Elektrycznego w Opolu, których to szkół następcą jest Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu zachowało się wiele wpisów świadczących o aktywnej działalności zespołu i roli Władysława Pollaka, który propagował kulturę muzyczną w szkole i poza jej murami. Po odejściu Władysława Pollaka ze szkoły w 1965 roku zespół zawiesił działalność.

W latach 1972 - 1980 orkiestra ponownie zagościła w progach Szkoły. Zespół prowadził Jan Walasek.

W 1981 roku nauczyciel historii a z zamiłowania muzyk Stanisław Daszkiewicz ponownie reaktywował zespół. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać wiele instrumentów dętych oraz nuty dla orkiestry, która przede wszystkim wykonywała utwory marszowe i okolicznościowe uświetniając imprezy szkolne. Skład był stopniowo rozbudowywany, oparty na sekcji instrumentów dętych. Z czasem zespół zaczął prowadzić ożywioną działalność koncertową.

Od września 2000 roku orkiestrę prowadzi Przemysław Ślusarczyk - kompozytor, dyrygent, manager kultury. Nowy dyrygent zmienił radykalnie sposób pracy, promocji oraz wizerunek zespołu (projektując m.in. logo). Włączył nowe gatunki muzyczne do repertuaru: opracowania muzyki poważnej, standardy jazzowe oraz improwizację. Repertuar orkiestry obejmuje szerokie spektrum gatunków muzycznych od marszów, standardów jazzowych poprzez muzykę taneczną, pop, opracowania muzyki poważnej i improwizację. W wyniku zmian od września 2001 roku zespół przyjął obecną nazwę.

Od 2000 roku orkiestra regularnie koncertuje na terenie miasta Opola i w kraju w ramach autorskich cyklów: „Muzyczne impresje”, „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” oraz w nowatorskich formatach: „Opolski Ekspres Dęty” i „Z orkiestrą po Odrze”. Te trzy ostatnie imprezy zostały nagrodzone wyróżnieniem - Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013. Skład kameralny orkiestry koncertuje jako 230 Volt Ensemble.

W 1996 roku zespół otrzymał II nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych, w 2003 Nagrodę Specjalną w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych "Muzyka 2003", a w 2004 II nagrodę (I nie przyznano) na I Miejskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych "Synkopa 2004". W 2010 roku zespół otrzymał II nagrodę w XVIII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej - Leśnica 2010 w Lichyni.

Firma oferuje

- koncerty,
- oprawa muzyczna imprez,
- imprezy muzyczne

Kościuszki 39/41 Opole

Numery telefonów
Strony
http://opolskiekspresdety.opole.pl Opis: Opolski Ekspres Dęty
http://zorkiestrapoodrze.art.pl Opis: Z orkiestrą po Odrze
http://muzyczneimpresje.art.pl Opis: Muzyczne impresje - cykl koncertów wędrownych
http://orkiestra.el12.pl Opis: el12 Opole Politechnic Band
Konta społecznościowe
facebook twitter instagram youtube
Rok założenia
1950
Forma aktywności
Usługi
Forma prawna
Wolny zawód
Kategorie
muzycy
Słowa kluczowe
orkiestra, orkiestra dęta, muzyczny zespół

Zdjęcia

Filmy

  • Z orkiestrą po Odrze
  • Opolski Ekspres Dęty
  • Koncert na zakończenie Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019 na Politechnice Opolskiej

Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę

Pracownicy

  • Przemysław Ślusarczyk Administracja Menedżer phone 887-725-725contact_mail slusarczyk.przemyslaw@gmail.com