MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU

verified_user
3753 polubień
ul. Towarowa 2
58-140 Jaworzyna Śląska, Polska
Poproś o informacje

MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU Informacje o firmie

Ogólne informacje

HISTORIA
Stacja Jaworzyna Śląska powstała w związku z budową stacji na otwartej w 1843 r. linii kolejowej Wrocław Świebodzki-Jaworzyna Śląska-Świebodzice w "szczerym polu". Początkowo współczesne miasteczko Jaworzyna Śląska było tylko osadą dworcową, dopiero w 1868 r. zostało wyodrębnione z sąsiedniej wsi. Nazwa stacji (pruski Königszelt, tłumaczony na "Królewski Namiot") została zatwierdzona przed uruchomieniem pierwszej linii kolejowej do Świebodzic i nawiązywała do oszańcowanego obozu wojskowego, w którym w 1761 r. stacjonował cesarz Prus Fryderyk II Wielki.

Po II wojnie światowej została zmieniona na Jawornik Świdnicki, a następnie Jaworzynę Śląską. Po wybudowaniu wkrótce linii do Świdnicy (1844 r.) i Legnicy (1856 r.) stacja obsługiwała aż cztery kierunki, co wymusiło rozbudowę niezbędnej infrastruktury. Wzniesiono (przy linii do Wałbrzycha) duży, zachowany do czasów współczesnych, wielofunkcyjny dworzec oraz mieszczącą 12 stanowisk prostokątną parowozownię wraz z warsztatami (na północ od dworca). W latach 80. i 90. XIX w. w bliskim sąsiedztwie wybudowano parowozownię, która służyła jeszcze w okresie międzywojennym, a obecnie znajduje się w niej magazyn. Obiekt miał 11 stanowisk, ręczną 16-metrową obrotnicę i charakterystyczną wieżę ciśnień w formie grzybka. Na początku XX w. (1906-1907 r.) w pewnym oddaleniu od dworca (pomiędzy torami wyjazdowymi do Wrocławia i Świdnicy) wybudowano nową,wachlarzową halę parowozowni mieszczącą aż 19 stanowisk i pełne zaplecze techniczne (oddane ostatecznie w 1924 r.).

Elektryfikacja linii w latach 60. XX w. i stopniowy spadek liczby przewozów w latach 90. XX w. doprowadziły do likwidacji lokomotywowni, w miejsce której PKP utworzyły Skansen Lokomotyw Parowych, który funkcjonował do 2001 roku. W 2003 roku zniszczony i rozgrabiony majątek PKP przejeła Gmina Jaworzyna Śląska, a po ponad rocznych staraniach zmierzających do ratowania kolekcji parowozów i lokomotyw zgromadzonych w Jaworzynie Śląskiej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku wydzierżawiło teren wraz z eksponatami od Gminy Jaworzyna Śląska. Od 2005 roku Muzeum jest już działającą pod nadzorem Ministerstwa Kultury organizacją pożytku publicznego zajmującą się ochroną dziedzictwa kultury technicznej Śląska.

Zbiór eksponatów przejęty od PKP składał się z 34 lokomotyw, 41 wagonów i 8 maszyn warsztatowych. Wszystkie te obiekty były niesprawne technicznie, a niektóre w stanie całkowitej ruiny. Stan zabudowań biurowych, warsztatu oraz hali parowozowni okazał się również zły. Podczas pierwszego etapu działalności Muzeum wykonano szereg prac porządkowych i zabezpieczających. Zbudowane zostało ogrodzenie wokół całego terenu oraz zatrudniono firmę ochroniarską do pilnowania terenu. W wyremontowanych pomieszczeniach urządzono biura oraz nowe pomieszczenia ekspozycyjne. Zorganizowana została również baza noclegowa w specjalnie zakupionym do tego celu wagonie sypialnym. Po niezbędnych naprawach infrastruktury przystąpiono do renowacji zgromadzonego taboru kolejowego oraz zakupów nowych eksponatów.

ZAKRES USŁUG:

Zwiedzanie:
Muzeum jest czynne:

w okresie letnim: poniedziałek-piątek od godziny 08:00 do 18:00
w sobota i niedziela od godziny 10:00 do 18:00
w okresie zimowym (październik-kwiecień) poniedziałek-piątek od godziny 10:00 do 15:00
w sobota i niedziela od godziny 10:00 do 17:00
Ceny biletów:
Bilet normalny - 10 zł
Bilet ulgowy (dzieci, studenci) - 8 zł
Bilet grupowy (grupa powyżej 8 osób) - 9 zł od osoby
W cenie biletu przewodnik, przejazd drezyną, wystawy dodatkowe.
Dzieci do 3 roku życia - wstęp darmowy

Organizacja imprez
Muzeum zajmuje się organizacją różnego rodzaju imprez okolicznościowych i stałych dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz hobbystów. Dzieci szkolne w wieku od 6 do 14 lat zapraszamy do ,,Miasta Dzieci”. Pierwsze dwa tygodnie sierpnia Muzeum zamienia się w miasto dla dzieci w którym to one decydują jakiego wybrać burmistrza, jak należy pracować żeby otrzymać należne wynagrodzenie i jak oszczędnie wydawać pieniądze Młodzież zapraszamy na warsztaty poświęcone historii kolejnictwa „Kolej Łączy Pokolenia”, amatorów motocykli na zloty i cykliczne imprezy „Nasza historia Harley-Davidson”. Do kalendarza imprez weszły już na stałe obchody Dnia Dziecka, Dnia Kolejarza, majówki, Mikołajki oraz przyjazdy pociągu Retro. Ogrodzony teren Muzeum obejmuje około 2,5 ha, jest miejsce na biwak z zapleczem socjalnym. Na terenie Muzeum można zorganizować piknik lub grilla. Bezpośrednio przy wejściu znajduje się ogrodzony parking. Muzeum dysponuje bazą noclegową w standardzie turystycznym oferując miejsca w 1-,2-, i 3-osobowych przedziałach wagonów sypialnych i salonowych oraz dla fotoamatorów pokój – punkt obserwacyjny.

Noclegi
Ogrodzony teren Muzeum obejmuje około 2,5 ha, jest miejsce na biwak z zapleczem socjalnym. Na terenie Muzeum można zorganizować piknik lub grilla. Bezpośrednio przy wejściu znajduje się ogrodzony parking.

Muzeum dysponuje bazą noclegową w standardzie turystycznym oferując miejsca w 1-,2-, i 3-osobowych przedziałach wagonów sypialnych i salonowych oraz dla fotoamatorów pokój – punkt obserwacyjny.

Wagony sypialne:

trzyosobowy przedział, łazienka na zewnątrz, pościel

dwuosobowy przedział, łazienka na zewnątrz, pościel

salonik, łazienka na zewnątrz, pościel

Cena z osobę 30 zł.

W okresie zimowym brak możliwości noclegu.

ul. Towarowa 2 Jaworzyna Śląska

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
08:00 - 18:00
Wtorek:
08:00 - 18:00
Środa:
08:00 - 18:00
Czwartek:
08:00 - 18:00
Piątek:
08:00 - 18:00
Sobota:
08:00 - 18:00
Niedziela:
08:00 - 18:00
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook facebook youtube
NIP
8842528556
KRS
0000225114
Regon
20002242

MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę