GMINA MIEJSKA KAMIENNA GÓRA

verified_user
1768 polubień
1042 ulubione
ul. Grunwaldzki 1
58-400 Kamienna Góra, Polska
Poproś o informacje

GMINA MIEJSKA KAMIENNA GÓRA Informacje o firmie

Ogólne informacje

Miasto Kamienna Góra zostało założone przy szlaku handlowym prowadzącym przez Bramę Lubawską ze Śląska do Czech. Szlak ten stanowił jedną z odnóg Szlaku Bursztynowego, który łączył Bałtyk z krajami południa Europy.

Już w XIV miasto uzyskało pełny samorząd i sądownictwo. Podczas II wojny światowej wszystkie fabryki włókiennicze zostały zamienione na fabryki zbrojeniowe.

W mieście i najbliższych okolicach prowadzone były roboty górnicze niewiadomego przeznaczenia. Do dziś pod obszarem miasta znajdują się częściowo zasypane labirynty korytarzy. Prace nad nimi wykonywali więźniowe obozów koncentracyjnych oraz robotnicy przymusowi. Na terenie miasta sztolnie były drążone aż w dziesięciu miejscach. Jednym z najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy jest kompleks znajdujący się na Górze Kościelnej owiany tajemnicą zaginionego laboratorium Hitlera, ktorego historię można osobiście odkrywać odwiedzając kamiennogórską Sztolnię Arado. Obiekt ten posiada powierzchnię 1300 m2 i kubaturę 4350 m3. Największą atrakcją kompleksu jest olbrzymia hala o długości 55,5 m, szer. 7 m , wys. 5,2 m. Hala ta została obudowana cegłą, a wolne przestrzenie między obudową a skałą, wypełniono lekkim betonem.

Od 1944 r. do maja 1945 r. w mieście działała filia obozu koncentracyjnego Gross - Rosen. Działania wojenne nie wyrządziły miastu większych szkód. Po 1945 r. wykorzystano istniejące fabryki i uruchomiono ośrodek przemysłu włókienniczego.

Kamienna Góra to obecnie centrum administracyjne oraz ośrodek kultury i przemysłu. W wyniku przemian gospodarczych końca XX zostały zahamowane działania przemysłu włókienniczego, co w konsekwencji wiązało się z ograniczeniem miejsc pracy. Miasto przeszło również zmiany w profilu produkcyjnym. Rozwój małej przedsiębiorczości przyczynił się jednak do powstania nowych struktur gospodarczych, takich jak przemysł meblarski, spożywczy i handel. Od 1997 roku na terenie miasta działa jedna z trzech na Dolnym Śląsku - Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, która charakteryzuje się wysoko rozwiniętą gospodarką wielosektorową. Na terenie strefy działa duża ilość inwestycji zagranicznych. W KSSEMP S.A. funkcjonuje 27 inwestorów którzy reprezentują branże metalową, tekstylną, produkcję wyrobów dekoracyjnych, podzespołów do samochodów i wiele innych. Kapitał pochodzi z krajów takich jak Japonia, USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Francja.

Do większych zakładów na terenie miasta należą:
Dolnośląska Fabryka Maszyn Włókienniczych Dofama S.A.,
Spółdzielnia Mleczarska KaMos,
Kowary-Dywan sp. z o.o., tkalnia dywanów,
bo-wa-de, producent mebli.

W ostatnich latach można zauważyć coraz prężniej rozwijającą się turystykę. Kamienna Góra współpracuje również w charakterze kulturowo - rekreacyjnym z miastami partnerskimi, m. in. z czeskim Trutnovem, niemieckimi Wolfenbüttel i Bitterfeld-Wolfe, rosyjskim Ivangorodem czy francuskim Vierzon.

ul. Grunwaldzki 1 Kamienna Góra

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
07:30 - 15:30
Wtorek:
07:30 - 15:30
Środa:
07:30 - 15:30
Czwartek:
07:30 - 15:30
Piątek:
07:30 - 15:30
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
NIP
6140102927
Regon
230821316
Kategorie
urząd stanu cywilnego
Słowa kluczowe
Region, Miejscowość, Organizacja rządowa

GMINA MIEJSKA KAMIENNA GÓRA Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę