Urząd Gminy Dopiewo

verified_user
Leśna 1c
62-070 Dopiewo, Polska
Poproś o informacje

Urząd Gminy Dopiewo Informacje o firmie

Ogólne informacje

GMINA DOPIEWO leży w Wielkopolsce. Jest jedną z 17 gmin powiatu poznańskiego okalającego stolicę regionu - miasto Poznań. Przynależy do Aglomeracji Poznańskiej. W skład gminy wchodzi 11 sołectw: Dąbrowa, Dąbrówka, Dopiewiec, Dopiewo, Gołuski, Konarzewo, Palędzie, Skórzewo, Trzcielin, Więckowice, Zakrzewo.

Zamieszkuje ją 25 tys. osób.
Liczba podmiotów gospodarczych: ponad 2 tys.

Gminy partnerskie: Saint Brice en Coglès (Francja), Dallgow-Döberitz (Niemcy), Schalkau (Niemcy), Szaterniki (Litwa)

Przyroda: lasy, jeziora: J. Niepruszewskie, J. Konarzewskie, J. Trzcielińskie; część Wielkopolskiego Parku Narodowego; Trzcielińskie Bagno (rezerwat ornitologiczny, objęty ścisłą ochroną); źródło nieopodal osady Żarnowiec (Pomnik Przyrody na zachodnim skraju gminy), parki podworskie.

Zabytki architektury: Pałac w Konarzewie, Kościół Św. Marcina w Konarzewie, Dwór w Dąbrówce, Dwór w Trzcielinie, Pałac w Więckowicach.

Sport: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dopiewie (GOSiR: Hala Sportowa w Dopiewie, boisko piłkarskie w Dopiewie, Orlik w Dopiewie, Orlik w Skórzewie, plaża w Zborowie); GKS Dopiewo (IV liga piłki nożnej), Orkan Konarzewo (piłka nożna), Uczniowski Klub Sportowy Skórzewo (piłka nożna), Uczniowski Klub Sportowy GOSiR Dopiewo (piłka nożna), Uczniowski Klub Sportowy "GROM". Empi-Klub Karate Gminy Dopiewo.

Kultura: Gminna Biblioteka Publiczna, Chór "Bel Canto".

Historia w pigułce.
- Podczas prac archeologicznych w 2016 r. odkryto w Dąbrówce gród plemienny z IX w.
- Wcześniejsze zapiski o Dopiewie pochodzą z XIV w. Do XV w. wieś była własnością Roya Dupiewskiego, herbu Portuga. Następnie należała do Górków, Działyńskich, Dzieduszyckich. Przed II wojną światową, dobrami zarządzał hr. Czartoryski.
- Najokazalszym zabytkiem architektonicznym jest Pałac w Konarzewie z XVII w. (własność prywatna, w remoncie). Należał kolejno do: Radomickich, Działyńskich, Dzieduszyckich i Czartoryskich. W 1806 gościł Napoleona Bonaparte, który przybył do Konarzewa z Dezyderym Chłapowskim. Architektura barokowa. Park dworski w stylu francuskim.
- Pałac w Więckowicach. Pierwotny dwór zbudowany w k. XVII w. przez Bielińskich. Potem majątek należał do Drwęskich, Tuno, Mycielskich i Brezów, którzy przebudowali go w drugiej połowie XIX w.
-Dwór w Dąbrówce. Pochodzi z XVIII w. Przed wojną wraz z ogrodem był w posiadaniu Tempelhoffów. Dziś służy jako szkoła. Sąsiadujące z nim ponad 100-letnie aleje lipowe oraz 600-letnie dęby zadziwiają grubością i rozłożystością.
- Czasy zaborów. W gminie działały: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" i Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki.
- Powstanie Wielkopolskie 1918 -1919. W gminie powstaje oddział, który później wziął udział w zdobyciu lotniska na Ławicy, w walkach pod Zbąszyniem, a następnie nad Notecią w ramach 10 pułku Strzelców Wielkopolskich.
- II wojna światowa. W lasach wokół Zakrzewa i Palędzia rozstrzelano do kilkunastu tysięcy osób - więźniów Fortu VII, studentów, nauczycieli akademickich.
- W Palędziu, w 1918 r., urodził się nestor polskich misjonarzy - o. Marian Żelazek, , który w 2002 r. uzyskał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2008 r.
- W Trzcielinie mieszkał płk. Andrzej Kopa, który wsławił się m.in. zdobyciem lotniska Ławica podczas powstania wielkopolskiego 1918-1919
- Proboszczem Parafii w Konarzewie był Ks. Jan Laskowski, znany m.in. ze "Strajku Dzieci Wrzesińskich" z 1901 r.

Leśna 1c Dopiewo

Godziny otwarcia
Poniedziałek:
09:00 - 17:00
Wtorek:
07:30 - 15:30
Środa:
07:30 - 15:30
Czwartek:
07:30 - 15:30
Piątek:
07:30 - 15:30
Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook youtube
NIP
7772006905
Regon
000535882
Kategorie
urząd urząd gminy
Słowa kluczowe
instytucja samorządowa, urząd gminy, urzędy

Urząd Gminy Dopiewo Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę