account_circle
search

URZĄD GMINY W UJSOŁACH

thumb_up 1307
favorite 366
ul. Gminna 1
34-371 Ujsoły, Polska
Organizacja rządowa

access_time Godziny otwarcia expand_more

Poniedziałek:
07:00 - 15:00
Wtorek:
07:00 - 15:00
Środa:
07:00 - 15:00
Czwartek:
07:00 - 15:00
Piątek:
07:00 - 15:00

description O firmie expand_more

Ogólne informacje

Ujsoły to gmina położona w Beskidzie Żywieckim, w województwie śląskim, od strony południowej graniczy ze Słowacją. Obszar gminy wynosi prawie 11 tys. Ha, przy czym znaczną część powierzchni zajmują lasy. Gmina Ujsoły składa się z 4 sołectw: Glinka, Soblówka, Ujsoły i Złatna zamieszkana przez prawie 5 tys. mieszkańców.

Na obszarze gminy znajdują się 21 szczytów górskich górskich wysokości ponad 1000 m.n.p.m z których najwyższy – to góra Lipowska – 1324 m.n.p.m. Łatwo dostępne góry malownicze krajobrazy, liczne górskie potoki, bogactwo przyrody sprawiają, że Ujsoły to miejsce atrakcyjne dla turystów.

Ujsoły to doskonałe miejsce do całorocznego aktywnego wypoczynku. Latem góry zapraszają na wędrówki po szlakach turystycznych, których gęsta sieć pokrywa cały obszar gminy. Zimą – można poszusować na nartach lub przejechać się kuligiem w bajkowej scenerii lasu. Rozwija się tu także turystyka konna oraz rowerowa, a bardziej odważni spróbują swych sił w uprawianiu sportów ekstremalnych.

Turyści po trudach wędrówki mogą odpocząć w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych oraz schroniskach górskich, spośród których najdłuższe tradycje turystyczne oraz w schroniskach górskich, spośród których najdłuższe tradycje turystyczne posiadają schroniska: na Górze Lipowskiej, Rysiance, Krawcowym Wierchu, oraz Rycerzowej. Dla miłośników natury przygotowano również położone w zaciszu lasów pola biwakowe.

Historia Ujsół wiąże się z ludem Wołochów, który najprawdopodobniej osiedlili się w XVI w. na terenach gminy. Był to lud pasterski pochodzenia bałkańskiego który zawędrował w te strony w poszukiwaniu dogodnych terenów do wypasu owiec, uciekających jednocześnie przed ekspansją turecką, dokonuje się wówczas na Bałkanach. Przybysze osiedlili się na bezludnych górskich halach, budowali „kosory”, „szałasy”, zaszczepili specyficzne zwyczaje, obrzędowość i pasterskie nazewnictwo. Słowa takie jak: baca, gazda, bryndza, bunc mają właśnie wołoską etymologię.

info Więcej informacji expand_more