account_circle
search

GKS Świt Warszawa

Oświatowa 12
01-366 Warszawa, Polska
klub piłkarski

description O firmie expand_more

Ogólne informacje

W 1923 roku w budynku Dyrekcji Gazowni Miejskiej przy ulicy Kredytowej odbyło się pierwsze zebranie założycielskie Robotniczego Klubu Sportowego "Świt" - siedziba w owym czasie znajdowała się przy u. Ludnej 16. Klub nie posiadał własnego boiska, przez co rozgrywał mecze w miejscu dzisiejszego Stadionu Narodowego.

8 czerwca 1930 z okazji dnia sportu - Sekcja Kolarska "Świtu" pojechała do Spały, gdzie Prezydentowi Mościckiemu wręczyli petycję.

W 1937 doszło do rozwiązania Zrzeszenia Klubów Robotniczych oraz sekcji piłki nożnej naszego klubu - przyczyny rozwiązania klubu do dziś nie są znane.

W 1945 roku z obozu jenieckiego wrócił były piłkarz Świtu Stanisław Bzdak, który reaktywował Robotniczy Klub Sportowy "Świt". Piłkarze trenowali przy ulicy Ludnej 16, gdzie kiedyś znajdowała się siedziba klubu. W roku 1949 w skutek reorganizacji sportu klub stracił osobowość prawną(podobnie jak wszystkie kluby w Polsce) i stał się Kołem Sportowym Zrzeszeniem Sportowego "Ogniwo". Piłkarze po zlikwidowaniu boiska przy Ludnej przenieśli się na teren zakładu przy ul. Kasprzaka 25.

W 1954 doszło do przyłączenia się Koła Sportowego ZS "Unia" do KS "Ogniwo" Gazownia. Rok później zawodnicy ze względu na brak boiska, zmuszeni są rozgrywać swoje mecze przy ul. Niepodległości. Zrzeszenie finalnie zmienia nazwę na "Sparta".

W 1957 roku władze PRL-u wycofały się z wprowadzonych reform i pozwolono reaktywować kluby i związki sportowe. Dzięki temu doszło do ponownego utworzenia Robotniczego Klubu Sportowego "Świt". W 1958 po rozwiązaniu LKS "Lech" Jelonki, Świt rozpoczął rozgrywać swoje mecze przy ulicy Połczyńskiej.

W roku 1960 doszło do fuzji z Klubem Sportowym "Dąb", mający siedzibę przy ulicy Oświatowej 12. Po uzgodnieniu warunków nastąpiło połączenie klubów, RKS Świt przejął obiekt sportowy przy Oświatowej. Skończyła się również wędrówka zawodników "Świtu", którzy mieli odtąd własny obiekt sportowy.

Ciekawostką również fakt że w okresie 1984-1987 działała sekcja Żeglarska i Motorowodna w Jadwisinie położonym nad Zalewem Zegrzyńskim.

W historii klubu wydać wyraźny związek klubu z Gazownią Warszawską i w związku z tym 26 października 1992 roku doszło do częściowej zmiany nazwy klubu na Gazowniczy Klub Sportowy "Świt".

Rok 2000 był ostatnim w którym piłkarze Świtu mogli cieszyć się z awansu, wtedy do 4 ligi.

W przyszłym roku Świt będzie obchodził 90 rocznice istnienia.
[na podstawie Gazowniczy klub Sportowy "Świt" w fotografii 1923-1998]

info Więcej informacji expand_more