account_circle
search

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego

thumb_up 343
favorite 55
Szewska 36
50-139 Wrocław, Polska
Szkoła wyższa

access_time Godziny otwarcia expand_more

Poniedziałek:
08:30 - 16:00
Wtorek:
08:30 - 16:00
Środa:
08:30 - 16:00
Czwartek:
08:30 - 16:00
Piątek:
08:30 - 16:00

description O firmie expand_more

Ogólne informacje

Instytut Muzykologii jest jednostką Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W reaktywowanym po ponad pięćdziesięcioletniej przerwie Zakładzie (2003 r.), Katedrze Muzykologii (2009 r.) oraz obecnie w Instytucie Muzykologii (2015 r.) działają stacjonarne studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie.

Instytut Muzykologii to placówka naukowo-dydaktyczna o bogatych, niemiecko-polskich tradycjach uniwersyteckich, sięgających początków XX wieku. W latach 1910-1915 uniwersyteckie seminarium muzykologiczne było związane z działalnością Nowojorczyka prof. Otto Kinkeldey'a, który w 1910 habilitował się w Uniwersytecie Wrocławskim i podjął wykłady z historii muzyki. Kierownictwo placówki sprawowali następnie wybitni niemieccy muzykolodzy: prof. Max Schneider (1915–1929) oraz prof. Arnold Schmitz (1929–1939), którego w czasie wojny zastąpił doc. Fritz Feldmann (1939–1941).
W 1945 na nowo utworzonym polskim Uniwersytecie we Wrocławiu zatrudniony został dr Adam Zbigniew Liebhart, jako pierwszy podejmujący trud zorganizowania Zakładu Muzykologii po zniszczeniach wojennych. W 1946 kierownictwo Zakładu Muzykologii na stanowisku zastępcy profesora objął ks. dr hab. Hieronim Feicht. Jednakże już w 1952, na skutek odgórnych decyzji polityczno-personalnych, pomimo protestów środowiska uniwersyteckiego, placówka została zlikwidowana.
W 2003 r. władze Uniwersytetu Wrocławskiego, po ponad pięćdziesięcioletniej przerwie, podjęły decyzję o reaktywacji kierunku studiów, tworząc Zakład Muzykologii przy Instytucie Kulturoznawstwa. Jego kierownikiem został prof. dr hab. Maciej Gołąb. W 2009 placówka stała się jako Katedra Muzykologii samodzielną jednostką na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr, kształcąc absolwentów na wszystkich rodzajach studiów stacjonarnych.

U podstaw programowej idei reaktywowanej placówki leżało założenie, by stanowiła ona nie tylko kontynuację badań regionalnych, lecz odzwierciedlała kilka istotnych trendów współczesnej muzykologii. W pracach dydaktycznych Instytutu wyróżnić można korpus zajęć dydaktycznych nad historią muzyki powszechnej i polskiej od XVI do XXI wieku (także tradycji muzycznych Wrocławia i Dolnego Śląska, od średniowiecza po czasy współczesne). Do wykładanych przedmiotów i możliwych specjalizacji należy antropologia, etnomuzykologia Polski i ta związana z kulturami pozaeuropejskimi. Obecnie tworzone są przyczółki do szerzej zakrojonych studiów nad współczesną audiosferą w kontekście badań kulturoznawczych i socjologiczno-muzycznych.

W ramach działalności Instytutu Muzykologii UWr prowadzone są badania nad historią muzyki, polskiej i powszechnej (szczególnie nowożytnej), jak i studia nad tradycjami muzyki ludowej oraz współczesnymi aspektami kultury muzycznej, profesjonalnej i popularnej. Do stałych obszarów badań statutowych należy historia śląskiej kultury muzycznej. Instytut rozwija intensywną współpracę zarówno z ośrodkami krajowymi (szczególnie z Zakładem Muzykologii Instytutu Sztuki PAN) oraz zagranicznymi (instytucjami muzykologicznymi na uniwersytetach w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Lipsku, Dreźnie, Ołomuńcu i we Lwowie). Od 2005 roku Instytut wydaje w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego własną serię publikacji muzykologicznych pt. Musicologica Wratislaviensia, a w wydawnictwie Peter Lang Verlagsgruppe we Frankfurcie n/M - serię Eastern European Studies in Musicology.

info Więcej informacji expand_more