account_circle
search

Intermedia Kraków

thumb_up 1016
favorite 221
Marszałka Józefa Piłsudskiego 38
31-111 Kraków, Polska
Szkoła artystyczna

access_time Godziny otwarcia expand_more

Poniedziałek:
09:00 - 16:00
Wtorek:
09:00 - 16:00
Środa:
09:00 - 16:00
Czwartek:
09:00 - 16:00
Piątek:
09:00 - 16:00

description O firmie expand_more

Ogólne informacje

Nasza jednostka i jej program mieści się pomiędzy pojęciami „nowych mediów” i „produkcji audiowizualnej”, jednak lokalizacja ta nie oddaje w pełni tego, co z punktu naszego doświadczenia i intencji jest w tym projekcie najbardziej konstruktywne, rozwojowe i co może stymulować cywilizacyjny progres.

W pierwszej dekadzie XXI wieku w niemal wszystkich polskich uczelniach artystycznych ujawniły się tendencje do wyodrębnienia nowych kierunków studiów, reflektujących zmiany paradygmatu artystycznego, który stał się faktem i ewoluuje od lat sześćdziesiątych XX wieku. Część tych programów uwzględnia i podkreśla aspekt technologiczny, komunikacyjny i systemowy tej zmiany, odwołując się do pojęcia „medium” jako alternatywy sfery narzędziowej – czyli łącznika „techne” i „logos” – dzięki której technologia łączy się z poziomem transmitowanej treści. Kierunki te biorą swą nazwę od „medium”, są to: multimedia, media komunikacyjne, nowe media, intermedia, itp. Proces ten jest spóźniony o 20-30 lat wobec podobnych inicjatyw i procesów modernizacyjnych w krajach wysoko rozwiniętych, lecz wydaje się uzasadniony i konieczny w naszej sytuacji cywilizacyjnej i przy obecnej kondycji programowej polskich uczelni artystycznych. W swej przeważającej i bardziej konstruktywnej części, programy te stawiają sobie za cel kształcenie i inspirowanie swych adeptów do łączenia tradycyjnych aspiracji artystycznych z nowym instrumentarium technologicznym i semantycznym, do poszerzenia tradycyjnego pojęcia i funkcji dzieła. Absolwenci tych kierunków są w tym samym stopniu przygotowani do twórczości w ramach wolnego zawodu co do pracy grupowej w zespołach projektowych i produkcyjnych, posługujących się najbardziej zaawansowanymi technologiami, i stosunkowo łatwo znajdują zatrudnienie jako menadżerowie, technicy, specjaliści.

Wydział Intermediów pracuje w oparciu o koncepcję i program zdefiniowane przez prof. Antoniego Porczaka i prof. Artura Tajbera.

info Więcej informacji expand_more