account_circle
search

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie

thumb_up 4632
favorite 1461
KONIŃSKI DOM KULTURY, Pl. Niepodległości 1
62-510 Konin, Polska

access_time Godziny otwarcia expand_more

Poniedziałek:
07:30 - 15:30
Wtorek:
07:30 - 15:30
Środa:
07:30 - 15:30
Czwartek:
07:30 - 15:30
Piątek:
07:30 - 15:30

description O firmie expand_more

Ogólne informacje

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie
International Children Song and Dance Festival in Konin

1979 - Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych
1984 - Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Tańca
1989 - Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca
2009 - 30. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca

Najstarsza i największa dziecięca impreza w kraju i Europie. Popularyzuje amatorski ruch artystyczny dzieci i młodzieży. Prezentuje się na niej 2 tysiące uczestników. Występowały na niej dzieci z całej Europy, jak również z Izraela, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Początkowo był konkursem tanecznym, po kilku latach dołączyły dzieci śpiewające - wtedy to stał się Festiwalem obu sztuk.

Jego misją jest odkrywanie utalentowanych dzieci i promowanie ich twórczości. W konkursie biorą udział wokaliści i tancerze (soliści, duety, zespoły) do 16 r. życia (od 2011 r., w dwóch kategoriach tańca do 19 r.). Wstępna selekcja tancerzy odbywa się na podstawie przesłanych DVD, wokalistów - CD. Tych ostatnich obowiązują jeszcze eliminacje na żywo (tylko dzieci polskie!). Kolejne eliminacje odbywają się już w trakcie Festiwalu. Dopiero najlepsi z najlepszych występują w Koncertach Galowych. Dzieci i młodzież oceniają dwa osobne składy jury.

Zasiadają w nich gwiazdy estrady, autorzy tekstów, kompozytorzy, emisjoniści, pedagodzy, choreografowie tańca, a także producenci i reżyserzy, którzy w Koninie przyznają następujące nagrody:

Grand Prix w tańcu,
Grand Prix w piosence,
Złoty, Srebrny, Brązowy Aplauz i wyróżnienia - w poszczególnych kategoriach.

Nad Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalem Piosenki i Tańca w Koninie patronat roztaczają osoby, instytucje i organizacje ściśle związane z tworzeniem i upowszechnianiem kultury, i sprawami Najmłodszych.

- Minister Kultury,
- Rzecznik Praw Dziecka RP,
- Komitet Ochrony Praw Dziecka,
- Polski Komitet Narodowy UNICEF,
- Światowa Organizacja Festiwali FIDOF skupiająca największe i najbardziej znane festiwale na Ziemi.

W konińskim Amfiteatrze „Na Skarpie” debiutowało wiele obecnych gwiazd polskiego filmu i estrady, m.in. Krzysztof Antkowiak, Marysia Sadowska, Patrycja Markowska, Alicja Bachleda-Curuś czy Marina Łuczenko.

Z Festiwalem współpracowały najwybitniejsze postaci polskiej rozrywki - estrady, teatru, filmu i telewizji, m.in. Ewa Bem, Jacek Bałata, Danuta Błażejczyk, Olga Bończyk, Jacek Cygan, Urszula Dudziak, Stanisław Fiałkowski, Piotr Galiński, Patrycja Gola, Zbigniew Górny, Piotr Hajduk, Justyna Holm, Krzysztof Ibisz, Krzysztof Jaślar, Jerzy Kryszak, Wanda Kwietniewska, Dariusz Lewandowski, Grażyna Łobaszewska, Czesław Majewski, Wojciech Malajkat, Michał Milowicz, Dorota Miśkiewicz, Agata Młynarska, Mateusz Polit, Robert Rozmus, Jacek Skubikowski, Lora Szafran,
Janusz Tylman, Ewa Uryga i inni.

Wydarzenie jest dokumentowane i popularyzowane przez media - zarówno prasowe, jak elektroniczne o zasięgu lokalnym, regionalnym i krajowym. Koncerty Galowe MDFPiT w Amfiteatrze Na Skarpie ogląda zwykle 10 tysięcy widzów. Zamyka je wręczenie Aplauzów i pokaz sztucznych ogni.

info Więcej informacji expand_more