account_circle
search

Murale Gdańsk Zaspa

thumb_up 5191
favorite 856
ul. Pilotów 11
80-460 Gdańsk, Polska
Sztuka

description O firmie expand_more

Ogólne informacje

Kolekcję Malarstwa Monumentalnego tworzą wielkoformatowe prace powstające na ścianach szczytowych bloków mieszkalnych gdańskiego osiedla Zaspa. Co roku, w okresie letnim, do Gdańska zapraszani są artyści z Polski i świata, by podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art tworzyli kolejne murale według własnego projektu. Dziś kolekcja to 45 wielkoformatowych prac.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2009 roku. Tematyka powstałych wówczas murali nawiązuje do przypadających w tym roku rocznic: 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej, 70-lecia śmierci Witkacego, 20-lecia Okrągłego Stołu czy 50-lecia pierwszego koncertu rockandrollowego w Polsce, który odbył się w Gdańsku. Tematy kolejnych edycji to „Wolność w czasach kryzysu” (2010) i „Miłość jest pokusą” (2011).

Celem Festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe.

Oprócz uznanych artystów ze świata, Kolekcję Malarstwa Monumentalnego tworzą także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i dr Jacka Zdybla. GSM to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz osób zajmujących się streetartem. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu - namalowania murali według autorskich projektów.

Budowanie kolekcji malarstwa monumentalnego ma także wymiar lokalny. Jego celem jest ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką. W ten sposób mieszkańcy angażują się w kulturalne życie osiedla, m.in. dzięki projektowi Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, w ramach którego dyplomowani uczestnicy szkoleń oprowadzają i opowiadają zwiedzającym o tworzonych w ich dzielnicy muralach.

Tworzeniu Kolekcji Malarstwa Monumentalnego towarzyszą rozmaite wydarzenia artystyczno-kulturalne, akcje i pikniki, jak np. „Chopin na blokowisku” z plenerowym koncertem muzyki Chopina z udziałem carillonu mobilnego, „Noc Murali”- nocne zwiedzanie Kolekcji w towarzystwie Lokalnych Przewodników, czy akcja „Miłosz na blokowisku”, w ramach której odbył się wernisaż muralu autorstwa Rafała Roskowińskiego, powstały z inspiracji zdjęciem z wizyty Czesława Miłosza w Stoczni Gdańskiej w 1981 roku.

Strona Festiwalu Malarstwa Monumentalnego:
www.monumentalart.eu
Gdańska Szkoła Muralu:
www.gdanskaszkolamuralu.blogspot.com

info Więcej informacji expand_more