account_circle
search

II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej

Bartosza Głowackiego 6
40-052 Chorzów, Polska
liceum ogólnokształcące

access_time Godziny otwarcia expand_more

Poniedziałek:
07:00 - 15:00
Wtorek:
07:00 - 15:00
Środa:
07:00 - 15:00
Czwartek:
07:00 - 15:00
Piątek:
07:00 - 15:00

description O firmie expand_more

Ogólne informacje

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach

Powstało w 1948 roku na bazie Szkoły Powszechnej im. Marii Konopnickiej, która funkcjonowała od 1922 roku z przerwą w czasie okupacji.
Liceum kształtuje osobowość, zachowania i postawy wychowanków w oparciu o system wartości i ideałów, akceptowanych przez rodziców, szkołę i środowisko, przygotowuje ich do aktywnego i twórczego uczestnictwa w życiu regionu i poza regionem /misja liceum/.
Do tradycji liceum należy, że uczęszczają do niego dzieci absolwentów, a babcie przyprowadzają swoich wnuków. Świadczy to o tym, że szkoła związana jest ze środowiskiem lokalnym i ugruntowała mocno swoją pozycję znajdując się w czołówce liceów w regionie. Liceum posiada swój sztandar oraz hymn, do którego słowa i muzykę napisali uczniowie / 1976 r./.
Jest szkołą, w której uczniowie już w latach siedemdziesiątych mieli nowoczesną pracownię językową i uczyli się języka angielskiego w zakresie poszerzonym lub uczyli się w klasach o profilach matematyczno-fizycznych i biologiczno- chemicznych.
Dzięki staraniom dyrektora liceum i rodziców szkoła wybudowała basen i drugą salę gimnastyczną.
W grudniu 1993 roku w liceum otwarta została pierwsza pracownia komputerowa dla uczniów szkół średnich w Katowicach Od 1994 roku liceum należy do szkół stowarzyszonych przy PK UNESCO.
Daje to możliwość uczestniczenia w wielu programach i projektach międzynarodowych, np. The Baltic Sea Project, Phenological Studies, Bird Counting, Environmental History. Właśnie dlatego liceum odnosi szczególne sukcesy w edukacji ekologicznej i biologicznej młodzieży. Każdego roku młodzież naszego liceum uczestniczy w krajowych obozach językowych organizowanych przez UNESCO.
Liceum uczestniczy w wymianie młodzieży. Nasi uczniowie wyjeżdżają do Szwecji, Finlandii, Niemiec, Danii, Egiptu, Hiszpanii. Przygotowują projekty i prezentacje na konferencje i warsztaty międzynarodowe, które sami przedstawiają.
Na szczególną uwagę zasługuje powstanie w 1994 roku jedynego w kraju, Fan Klubu Jerzego Dudy Gracza, współpraca z profesorem, rozszerzenie edukacji humanistycznej i uczestniczenie młodzieży w ważnych wydarzeniach kulturalnych regionu i kraju wraz z profesorem do 2004 roku.
Uczniowie liceum wydają na bardzo wysokim poziomie, wielokrotnie nagradzaną, gazetkę szkolną "RzeczNiepospolitą" i czasopismo "E"vviva I,arte, która jest jedyną młodzieżową gazetką kulturalną w regionie.
Tradycją szkoły jest organizowanie cyklicznych spotkań ze znaczącymi postaciami w regionie i w kraju: ludźmi kultury, polityki, naukowcami, pisarzami i poetami.
W 1998 roku liceum obchodziło jubileusz 50- lecia istnienia, na który przybyło prawie 2000 absolwentów z wszystkich zakątków świata. Z tej okazji wydana została pierwsza monografia liceum oraz plakat przedstawiający prace znanych artystów plastyków absolwentów szkoły. Liceum wydało także dwa tomiki wierszy swoich uczniów i absolwentów.
Absolwenci i uczniowie liceum cenią sobie wypracowane metody pracy z uczniami, uzyskiwanie wysokich wyników nauczania, pozycję szkoły w regionie i w mieście. W roku szkolnym 2005/2006 dzięki staraniom dyrektora i przychylności władz miasta Katowice liceum wprowadza klasę dwujęzyczną z języka hiszpańskiego z klasę zerową.

info Więcej informacji expand_more