POZNAŃSKIE TOWARZYSTWO AMAZONKI

verified_user
913 polubień
4 ulubione
ul. Piastowska 38
61-556 Poznań, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do POZNAŃSKIE TOWARZYSTWO AMAZONKI

Fundacja Linka Poznań
ul. 27 Grudnia 7 bud. D, Poznań
Fundacja Linka, wspiera osoby niezależne. Współpracuję z organizacjami pozarząd…
STOWARZYSZENIE LEPSZY ŚWIAT Poznań
ul. Orła Białego 38/5 , Poznań
Stowarzyszenie „Lepszy Świat” zajmuje się pomocą społeczną, edukacją, promocją …
Pracownia Wolontariatu Poznań
Ul. Jackowskiego 5-7, Poznań
Pracownia Wolontariatu działa przy Fundacji Instytut Rozwoju Aktywności która…
Polski Związek Działkowców. Zarząd okręgowy Poznań
Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd w Poznaniu

POZNAŃSKIE TOWARZYSTWO AMAZONKI Informacje o firmie

Ogólne informacje

Według Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych każdego roku blisko 13,5 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka piersi - ponad pięć tysięcy z nich umiera.
Rak piersi to najważniejszy problem zdrowotny Polek szczególnie po menopauzie, gdyż aż w 80% przypadków dotyka on kobiety pomiędzy 45 a 69 rokiem życia.

Poznańskie Towarzystwo AMAZONKI ma już 20 lat. W 1991 roku założyła je Krystyna Wechmann, 39-letnia wówczas szczęśliwa żona i mama, b. mistrzyni Polski w wioślarstwie, którą los wystawił na ciężką próbę walki z nowotworem piersi. Przy dużej pomocy dr Dariusza Godlewskiego, prezesa Fundacji Ludzie dla Ludzi, zaczęła budować w Poznaniu klub kobiet po leczeniu raka piersi, który dziś jest jednym z największych w Polsce. Dziś Krystyna Wechmann stoi na czele Federacji Stowarzyszeń AMAZONKI, największej samopomocowej organizacji pacjentów w kraju, która zrzesza 200 klubów. A poznańskie AMAZONKI należą do najaktywniejszych z nich.

Poznańskie AMAZONKI – lista osiągnięć

Zapewnienie wszechstronnej rehabilitacji psychofizycznej oraz wsparcie kobiet krótko po zabiegach operacyjnych nowotworu piersi to podstawowe zadania Poznańskiego Towarzystwa AMAZONKI. Ważnym elementem naszej działalności jest również walka o właściwą diagnostykę i o wdrożenie tych samych standardów leczenia we wszystkich placówkach.

W ciągu dwudziestu lat wywalczyły:
- prawo do bezpłatnego, refundowanego protezowania kobiet po amputacji z możliwością wyboru protezy i bielizny (w województwie poznańskim od 1994 r.)
- po kilkuletnich naciskach kobiety uzyskały możliwość rehabilitacji przyszpitalnej, prawo do 30 zabiegów rehabilitacyjnych wykonywanych tuż po zakończeniu leczenia
- prawo do leczenia uzdrowiskowego już po roku od zakończenia leczenia, a nie po upływie 5 lat
- szkolenie ochotniczek wg reguł zaczerpniętych z ruchu Reach to Recovery, dzięki czemu nastąpiła standaryzacja wolontariatu w poznańskich szpitalach i na obszarze całego kraju
- szkolenie psychologów i fizjoterapeutów pracujących w klubach AMAZONEK
- wspólnymi siłami z Federacją Stowarzyszeń AMAZONKI wprowadzenie przedstawicielki pacjentów onkologicznych do Rady Programowej Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w charakterze obserwatora
- dobrą współpracę z samorządem w zakresie edukacji społeczeństwa, promocji zdrowia i profilaktyki
- w 1991 r., przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania, uruchomienie w centrum miasta pierwszego sklepu, gdzie kobiety po operacji mogły zaopatrzyć się w protezy piersi, bieliznę protetyczną czy stroje kąpielowe.

Dodatkowo:
- zabieramy głos w kwestii przepisów prawa dotyczących pacjentów onkologicznych, w szczególności dotkniętych rakiem piersi, w zakresie ustawowych zapisów o rehabilitacji pacjentów onkologicznych oraz rozporządzeń ministra dotyczących zaopatrzenia w środki ortopedyczne i artykuły pomocnicze
- organizujemy kampanie społeczne dotyczące walki z rakiem piersi
- od początku działalności łamiemy tabu raka piersi oraz na szeroką skalę zaznajamiamy społeczeństwo z profilaktyką raka piersi
- włączamy się w popularyzację praw pacjenta w społeczeństwie przez wspólną działalność z Polską Koalicją Organizacji Pacjentów Onkologicznych.


AMAZONKI-OCHOTNICZKI Z POMOCĄ W POZNAŃSKICH SZPITALACH

Jednak wydaje się, że największe osiągnięcie poznańskiego środowiska AMAZONEK to ich wizyty w szpitalach, przy łóżkach chorych kobiet. Dziś w Poznaniu KAŻDA KOBIETA, KTÓRA PRZECHODZI LECZENIE RAKA PIERSI, MOŻE SKORZYSTAĆ Z WRZECHSTRONNEGO WSPARCIA KOBIET, KTÓRE TĘ TRAUMĘ CHOROBY MAJĄ JUŻ ZA SOBĄ.

To zasługa 40-osobowej grupy amazońskich ochotniczek, które dwa razy w tygodniu wchodzą na oddziały onkologiczne i rozmawiają z kobietami czekającymi na zabieg, często załamanymi, zagubionymi i zrezygnowanymi. Dzielą się swoją wiedzą, optymizmem, zachęcają do walki i pokazują, że z rakiem można wygrać. Ochotniczki kierują uwagę kobiet na walkę z chorobą, na to, co mogę zrobić, z jakich możliwości skorzystać, by odzyskać zdrowie i zachęcają je do wspólnej pracy nad odzyskiwaniem zdrowia w amazońskiej wspólnocie.

REHABILITACJA

Dzięki AMAZONKOM, każda kobieta po leczeniu szpitalnym może skorzystać z rehabilitacji: albo na terenie szpitala, albo w siedzibie klubu nad Wartą. Wielkim osiągnięciem jest to, że Poznań jest jednym z nielicznych klubów AMAZONEK w Polsce, gdzie rehabilitacja odbywa się codziennie: przeciwobrzękowe masaże, ćwiczenia gimnastyczne, muzykoterapia, choreoterapia, treningi relaksacyjne i Nordic Walking, a także pływanie i aquaaerobik. Kobiety ćwiczą w miłej atmosferze, w otoczeniu wspierających je kobiet. Ponadto pracują z psychologiem, odbywają wspólne wyjazdy, pielgrzymki, biorą udział w zmaganiach sportowych. Przez to szybciej wracają do zdrowia fizycznego
i psychicznego.
Klub działa pięć dni w tygodniu, wizyty ochotniczek i rehabilitacja prowadzone są przez cały rok, bez przerwy letniej. Dzięki temu jest szansa, że każdy kobieta będzie miała szansę uzyskać tu wsparcie, bo nie zastanie zamkniętych drzwi.

PROFILAKTYKA i EDUKACJA

Poznańskie AMAZONKI działają również na rzecz zdrowych kobiet. Chcą aby były świadome i doceniały możliwość dostępu do badań profilaktycznych. W tym celu biorą udział w wielu projektach – np. obecnie włączają się w kampanię “Zdrowy Nawyk – Zdrowe Piersi” Federacji Stowarzyszeń AMAZONEK, którą promują znane i lubiane kobiety: Małgorzata Ostrowska, Hanna Śleszyńska, Ilona Felicjańska czy Katarzyna Bujakiewicz.
Bazą edukacji i wsparcia jest również jedyny w Polsce portal społecznościowy poświęcony kobietom z problemem raka piersi - AMAZONKI.NET. Portal codziennie odwiedza ok. 2000 osób.
Lista osiągnięć AMAZONEK jest o wiele dłuższa: 17 zorganizowanych spartakiad sportowych, wydanie 54 numerów biuletynu środowiska polskich Amazonek „Nasze Życie”, wspólne wyjazdy zagraniczne, w tym do Rzymu, gdzie specjalnego błogosławieństwa udzielił AMAZONKOM Jan Paweł II, wizyta u Hillary Clinton, a także wspólne podboje Hiszpanii i Paryża. W marcu 2011 Krystyna Wechmann – założycielka poznańskich AMAZONEK - przedstawiała sytuację polskich kobiet w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Z okazji Dnia Kobiet reprezentowała tam wszystkie polskie Amazonki w debacie “Kobiety w walce z nowotworami”.
Wiele się poznańskim AMAZONKOM udało. Warto pamiętać, że wiele z tego co osiągnęły zawdzięczają tym, których udało się przekonać do ich racji – środowisku medycznemu, dziennikarzom, politykom, samorządowcom. Trzeba podkreślić ogromną pomoc ze strony
dr Dariusza Godlewskiego, prezesa Fundacji Społecznej Ludzie dla Ludzi, przy której działaliśmy przez siedem lat czyli do 1998 roku. W tym czasie powstało 5 filii AMAZONEK w Wielkopolsce – w Pile, Kaliszu, Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Koninie, co przyczyniło się do rozpowszechnienia naszej działalności i do rozkwitu 35 obecnych klubów w województwie.

ul. Piastowska 38 Poznań

POZNAŃSKIE TOWARZYSTWO AMAZONKI Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę