Stadnina Koni

verified_user
463 polubień
Dobrzyniewo 23
89-311 Falmierowo, Polska
Poproś o informacje

Stadnina Koni Informacje o firmie

Ogólne informacje

Dobrzyniewo - to jeden z większych ośrodków hodowlanych w Polsce.
Obecnie hodujemy następujące gatunki zwierząt: bydło, trzodę chlewną, konie rasy wielkopolskiej i szlachetnej półkrwi oraz stado zachowawcze koników polskich.

Ogólna powierzchnia gruntów wynosi – 2.530 ha, z tego produkcja roślinna prowadzona jest na powierzchni 2.368 ha użytków rolnych, w tym 2.246 ha gruntów ornych. Struktura zasiewów podporządkowana jest potrzebom hodowli zwierząt w zakresie pełnego pokrycia zapotrzebowania na pasze objętościowe oraz treściowe.
Głównymi roślinami towarowymi uprawianymi w Spółce są: pszenica konsumpcyjna, rzepak ozimy, buraki cukrowe.
Prawidłową i terminową uprawę roli oraz zbiór plonów gwarantuje nowoczesny sprzęt mechaniczny, zakupiony w ostatnich latach w ramach prowadzonych inwestycji.
Do ważniejszych maszyn jakimi obecnie Spółka dysponuje należą: ciągniki Fendt Favorit 820 i New Holland, pługi obracalne z wałami doprawiającymi glebę, agregaty uprawowo-siewne Amazone, kombajny zbożowe Class Mego 208, sieczkarnie samobieżne typu Class Jaguar 800 oraz New Holland Fx 28, kosiarka dyskowa, zgrabiarka karuzelowa, przetrząsacz widłowy, prasa silosująca Ag Bagger G 7000, ładowarki teleskopowe typu New Holland LM 430 i Manitou, wozy paszowe do przygotowania i zadawania pełnoporcjowych pasz objętościowych, taksówka mleczna MILK TAXI, suszarnia przepływowa podciśnieniowa do suszenia ziarna zbóż i rzepaku, zmodernizowana suszarnia z olejowej na gazową oraz inny niezbędny sprzęt specjalistyczny.
Ciągnik Case Puma, siewnik Rapid A 600C firmy Vaderstad, siewnik Optima HD-cdrive firmy Kverneland, opryskiwacz samojedny Agrifac – Condor.

Prowadzimy hodowlę bydła mlecznego rasy polskiej holsztyńsko – fryzyjskiej odmiany czarno-białej. Stan bydła wynosi – 2390 sztuk, w tym 940 krów.
W hodowli tej grupy zwierząt stawiamy na postęp genetyczny w zakresie cech mleczności z jednoczesnym doskonaleniem cech typu i budowy, ze szczególnym uwzględnieniem budowy wymienia i nóg oraz cech funkcjonalnych.
W tym celu prowadzimy wnikliwą ocenę wszystkich krów w gospodarstwach. Korzystamy również z programu indywidualnego doboru buhajów, reprezentujących najlepszą genetykę w skali światowej. W celu zwiększenia postępu hodowlanego posługujemy się także selekcją genomową (inseminacja nasieniem buhajów wycenionych genomicznie + wycena genomiczna materiału żeńskiego).

Stadnina Koni Dobrzyniewo uczestniczy w „Programie hodowli bydła mlecznego rasy czarno-białej w Spółkach Agencji Nieruchomości Rolnych na lata 2004-2015”, co związane jest z doskonaleniem bydła hodowanego w Spółce poprzez przekształcenie rasy z typu mięsno-mlecznego na typ mleczny. Proces ten jest i będzie stymulowany intensywnym używaniem buhajow holsztyńsko-fryzyjskiej w doskonaleniu pogłowia.

W celu poprawy warunków środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt, Spółka zrealizowała wiele inwestycji, m.in. budowę nowych obór z halami udojowymi oraz remontując i adaptując stare obiekty inwentarskie na nowoczesne jałowniki i wychowalnie cieląt. Zakupiła również nowoczesne wozy paszowe do żywienia bydła paszami pełnoporcjowymi (TMR).

W połowie 2003 roku w gospodarstwie Mrozowo, została oddana do użytku nowo wybudowana obora wolnostanowiskową na 432 stanowiska, z halą udojową 2 x 12 rybia ość wraz z innymi budynkami i budowlami stanowiącymi infrastrukturę zrealizowanej inwestycji. W 2005 roku przystąpiono do budowy obory w Gleśnie na 249 stanowisk wraz z halą udojową typu rybia ość, modernizacji i przebudowy owczarni na jałownik i budowy płyty obornikowej wraz ze zbiornikami na gnojowicę i obiektami towarzyszącymi. Inwestycja została przekazana do użytku w roku 2007.

W związku z planowanymi inwestycjami w zakresie unowocześnienia technologii doju i dobrostanu hodowanego bydła, w roku 2009 wykonaliśmy modernizację obory uwiązowej w Dobrzyniewie na 120 stanowisk.
W 2013 roku wybudowano jałownik na 300 stanowisk w Gospodarstwie Mrozowo w celu zapewnienia poprawy dobrostanu zwierząt.

Jako jedna z siedmiu firm, od 2005 roku włączeni byliśmy przez Agencję Nieruchomości Rolnych do programu doboru nasienia do kojarzeń: SELECTIS – POLSKA, uwzględniającego różne cele hodowlane wyznaczone w %, a od 4 lat korzystamy z programu doborów firmy ABS.

Hodowlę bydła prowadzimy w trzech gospodarstwach. Materiałem wyjściowym dla stada krów w oborze Dobrzyniewo były zarówno jałówki cielne jak i jałowice niecielne rasy czarno-białej z dolewem od 37,5 do 75% hf zaimportowane w 1988 roku z Danii.

Dla obory w Mrozowie materiałem wyjściowym, oprócz materiału własnego, były zakupione w lipcu i sierpniu 2003 roku we Francji oraz w kwietniu 2004 roku z Niemiec, jałowice cielne rasy hf.

W oborze Glesno hodowla bydła prowadzona jest w oparciu o materiał własny rasy czarno-białej, z systematycznym kojarzeniem wypierająco rasą hf oraz w oparciu o zakup w 2007 roku jałowic cielnych z Niemiec.
Do kojarzeń używamy nasienia buhajów pochodzenia zagranicznego, krajowego, nasienia seksowanego. W ostatnim okresie czasu zastosowano do inseminacji nasienie buhajów genomicznych, dzięki wdrożeniu badań naukowych, zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa pt.”Efektywność oceny genomicznej cech funkcyjnych bydła mlecznego”. Zastosowanie buhajów genomicznych pozwoliło sięgnąć po nową generację rozpłodników, niedostępnych do tej pory w Polsce.

W wyniku stałego doskonalenia cech użytkowych, przy jednoczesnej poprawie warunków środowiskowych, średnia wydajność mleczna krów wzrosła do 11037 kg, przy 3,85 % tłuszczu i 3,20 % białka.

Hodowla trzody chlewnej w Dobrzyniewie sięga początku lat 50-tych. Początkowo prace hodowlane prowadzono na rasie wbp w chlewniach Bagdad i Gleszczonek. W 1973 roku zaimportowaliśmy z Norwegii loszki i knurki landrasa norweskiego, tzw. linię 21. Od 1988 roku po imporcie z Anglii i w 1989 roku z Danii poszerzyliśmy hodowlę o rasę ojcowską hampshire, a od 2000 roku o rasę duroc.
Obecnie trzodę chlewną utrzymujemy w fermie Gleszczonek, gdzie stan trzody chlewnej ogółem wyniósł 2143 szt., w tym 150 loch.
Pracę hodowlaną prowadzimy w obrębie rasy matecznej – pbz (120 loch stada podstawowego) oraz rasy ojcowskiej – duroc (30 loch stada podstawowego).
Od listopada 2009 roku utrzymujemy zwierzęta w nowoczesnej porodówce oraz zmodernizowanej chlewni dla loch niskoprośnych, co pozwoliło w zdecydowany sposób poprawić dobrostan zwierząt oraz efektywność pracy.
Dzięki temu uzyskaliśmy lepsze wyniki produkcyjne. Ferma trzody chlewnej w Gleszczonku uczestniczy w programie organizacji systemu hybrydyzacji świń na bazie ferm będących w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych. Na bazie tego programu ferma Gleszczonek prowadzi pracę hodowlaną w obrębie rasy ojcowskiej duroc i produkuje knurki mieszańcowe ♀Du x ♂Pi. Ferma Gleszczonek prowadzi pracę hodowlaną przede wszystkim w obrębie rasy pbz w oparciu o własny materiał hodowlany. Hodujemy loszki i knurki w czystości rasy, które sprzedajemy w celu zaspokojenia potrzeb lokalnego rynku na materiał hodowlany. Prowadzimy również produkcję tuczników, które pozyskujemy w wyniku krzyżowania trójrasowego, w celu wykorzystania efektu heterozji, co pozwala na uzyskanie lepszych wyników produkcyjnych.
Spółka hoduje konie rasy wielkopolskiej i szlachetnej półkrwi oraz konie rasy konik polski. Stado koni hodowlanych rasy wlkp. i sp. liczy 35 sztuk, w tym 15 klaczy matek. Konie rasy konik polski w Spółce, od roku 1978 hodowane są zgodnie z programem hodowli zachowawczej tej rasy oraz 25 klaczy uczestniczy w programie rolnośrodowiskowym zachowania zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt – lokalnych ras koni. Stado hodowlane konika polskiego liczy 80 sztuk, w tym 26 klaczy matek.

Hodowla, oparta na solidnych tradycjach i konsekwentnie realizowanych programach hodowlanych przynosi nam wiele sukcesów.

Dobrzyniewo 23 Falmierowo

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook
Forma aktywności
Usługi, Produkcja
Forma prawna
Prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
NIP
7640054534
Kategorie
hodowla koni stadnina koni

Stadnina Koni Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę